Często niedowartościowana spółka nie bez powodu jest niedowartościowana - inwestuj w jakość, nie w wycenę
Translate my BLOG
wtorek, 7 stycznia 2025
Advanced Micro Devices (AMD)
Czy AMD to dobra inwestycja na 2025? Szybko wchodzić póki jeszcze jest tanio?
niedziela, 5 stycznia 2025
sobota, 4 stycznia 2025
Portfel Inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata" po ósmym roku
Ósmy rok publicznego prowadzenia portfela właśnie dobiegł końca. Miniony rok można zaliczyć do łatwiejszych ostatnich lat, tzn. kto w 2024 roku nie zarobił, ten musi drastycznie coś w swojej strategii zmienić. Mój portfel pod kilkoma względami ustanowił w 2024 roku kilka rekordów - osiągnął najwyższą dotychczasową roczną stopę zwrotu na poziomie 42%. Wynik ten byłby jeszcze wyższy gdybym nie dokonał również rekordowo wysokie do portfela wpłaty. Przez te wpłaty moja roczna stopa zwrotu się troszkę rozwodniła. Ponadto kolejne ustanowione rekordy to rekordowa liczba transakcji w portfelu jak i rekordowy przypływ pieniężny z tytułu dywidend. Aczkolwiek mój portfel nie jest dywidendowy - dotychczas zwrócił mi ok. 2,5% wpłaconego kapitału, przy tym portfel ten prowadzę już od 2017 roku. Jak dywidenda z kwartału do kwartału rośnie to widzicie na tym wykresie.
Przechodząc do moich transakcji w minionym roku - tak jak wspominałem przeprowadziłem rekordową liczbę transakcji i oczywiście o każdej z nich informowałem na social mediach i tu na blogu.
Niektóre transakcje dokonywałem w celach przenoszenia się z jednego brokera do drugiego. Kiedy poinformowałem o tym, że właśnie tak robię, otrzymałem mnóstwo pytań i jednocześnie w komentarzach odpowiadających do postu z informacją zakupu lub sprzedaży akcji pojawiały się spekulacje dlaczego się przenoszę. Prawdziwy powód przenoszenia jest jednak mało spektakularny i wynikł on po prostu ze zwykłego zmniejszenia liczby brokerów za pośrednictwem których trzymam swoje akcje długoterminowo. Zamierzam ograniczyć swoje długoterminowe inwestycje do w tej chwili dwóch brokerów. Ponadto u jednego z brokerów gdzie inwestuję przekroczę niebawem kwotę, która według regulaminu oznaczać będzie rozpoczęcie naliczania dodatkowej prowizji za samo trzymanie u nich akcji. Oczywiście na tą prowizję się nie godzę i sam broker nie chce tą prowizję też znieść. Zaproponowali mi jedynie zniesienie tej prowizji, jeśli prowizja od transakcji przekroczy tą kwotę jaką po przekroczeniu wielkości konta za trzymanie akcji będę płacić. Jednak jako, że długoterminowy portfel jest portfelem pasywnie zarządzanym, tzn. nie przeprowadzam na nim tradów, moja prowizja od transakcji na pewno nie sięgnie tej kwoty jaką chcą mi rozpocząć naliczać. Stąd w kolejnych miesiącach dalej będę stopniowo niektóre pozycje sprzedawał, reinwestując następnie uwolnioną w ten sposób gotówkę u nowego brokera.
Dostałem też pytanie, dlaczego sprzedaję akcje i odkupuję je gdzie indziej? Może lepszym rozwiązaniem będzie przenoszenie tych pozycji od jednego do drugiego brokera bez sprzedawania, co uwolni mnie z obowiązku zapłacenia podatku od zysków.
Powód dla którego się nie zdecydowałem na przenoszenie akcji w ten sposób, to zwykły długi czas wyczekiwania oraz koszty, które w takim manewrze też zostaną naliczone, bo takie przenoszenie nie jest całkowicie darmowe. Ponadto dotychczas przenosiłem akcje u których mój zysk był niewielki lub nawet gdzie miałem stratę. Tym sposobem moje obciążenie podatkowe spada.
Wracając do podsumowania wyników w długoterminowym portfelu. W 2024 roku osiągnąłem rekordowy procentowy wzrost wartości portfela, co zawdzięczam w największym stopniu tylko jednej spółce - Nvidii. Zysk na tej spółce w tylko w tym jednym roku jest ponad ośmiu krotnie większy niż na drugiej najbardziej zyskownej pozycji roku: Fiserv. Trzeci największy roczny nominalny zysk osiągnąłem na spółce The Trade Desk. Ale nie z samych zyskownych pozycji mój portfel się składa, oczywiście było też kilka stratnych akcji - najwięcej w minionym roku straciłem na spółce Adobe i niewiele mniej straciłem też na akcjach IDEXX Laboratories. W sumie dziewięć spółek skończyło rok słabiej niż poprzedni rok, czyli na dziewięciu spółkach w minionym roku straciłem. Sumaryczna strata na tych dziewięciu spółkach zneutralizowana jednak została ze sporą nawiązką przez tylko jedną Nvidię, albo licząc inaczej, stratę na wszystkich dziewięciu spółkach pokryły też dwie kolejno najbardziej zyskowne spółki roku: suma zysków na spółce Fiserv i The Trade Desk. Całościowo patrząc 28 akcji w portfelu wygenerowało zysk, a dziewięć stratę. Jakie dokładniej stopy zwrotu na poszczególnych akcjach w 2024 roku osiągnąłem to widzicie w tej tabeli.
Także w 2024 roku mój portfel w ujęciu procentowym wzrósł o 42%, benchmarki, czyli indeksy referencyjne z którymi się porównuję w tym samym czasie wzrosły o 29,3% (S&P500) i o 22,5% (MSCI World). W całym okresie czasowym portfel wzrósł o 227,6%, a S&P500 173,6% i MSCI World 117,4%. Czyli przewagę nad indeksami dalej powiększyłem i na wykresie cała historia wygląda następująco:
Podobnie wygląda to w spółce Veralto, którą dostałem ze spin-offu od Danaher. Rok temu zapowiadałem, że po wzroście ceny akcji o więcej niż 10%, firmę tą sprzedam. Faktyczna stopa zwrotu ze sprzedaży równie jest trudno do określenia jak w poprzednim przykładzie, bo akcje te dostałem za darmo, tak jak dywidendę, gdzie od spółki matki wartość odcięcia została odjęta. Licząc ale od chwili przydziału do portfela mój wynik na tej spółce sięgnął 11,57%.