Translate my BLOG

niedziela, 22 grudnia 2024

Rentowność 10-letnich obligacji USA (US10Y)

 Stopy procentowe w dół, a obligacje w górę? Nie powinno być również w dół? Co chce nam powiedzieć rynek dłużny?
US10Y 22.12.2024 - 4,53%


FED w minionym tygodniu obniżył zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe. Obniżka stóp procentowych prowadzi do spadku kosztu obsługi długu, czyli do spadku rentowności obligacji. Przy tym 10-letnie obligacje skarbowe USA po minionym tygodniu wzrosły. Ta reakcja rynku dłużnego, nie pasuje do narracji rynku akcyjnego. Mówi się, że na rynku dłużnym inwestuje "smart money", a na rynku akcyjnym "stupid money" - to z tego względu, że rynek obligacji zdecydowanie mocniej zdominowany jest przez inwestorów instytucjonalnych. Kiedy dochodzi do silnego ruchu na rynku obligacji, wtedy akcje za tym ruchem podążają, ale nie odwrotnie. Akcje nie wyprzedzają ruchu na obligacjach. 

Jak więc interpretować aktualną sytuację na rynku dłużnym? 

Rynek obligacji sugeruje, że w nadchodzącym roku, nie dojdzie do tylu cięć stóp procentowych jak dotychczas zakładano. Jeśli nie mają spaść stopy procentowe, to w wyniku przegrzewania się rynku - wtedy rozpędzony rynek należałoby przyhamować utrzymaniem wyższych stóp procentowych. Innymi słowy oznacza to, że ryzyko wzrostu inflacji już teraz zyskuje na znaczeniu.


6 komentarzy:

  1. Szukam ISIN certyfikatu którego jesteś właścicielem,podasz? Bo rozważam zakup,jest możliwość kupna go w Polskim biurze maklerskim?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lista brokerów, gdzie dostępne są te certyfikaty: LINK Ta lista ma już kilka lat, nie wiem czy coś się zmieniło, ale w razie czego wystarczy dopytać dział obsługi klienta. Jeśli chodzi o ISIN funduszu którym zarządzam, to jest on następujący: DE000LS9NPM1.

      Usuń
  2. A to nie tak ze spadek rentowności obligacji zawsze powoduje wzrost ich ceny aby wyrównać rentowność tych starszych? Zapewne jest jakiś błąd w moim rozumowaniu ale nie jestem w stanie go zidentyfikować.

    OdpowiedzUsuń
  3. tam nie ma błędu "... jeśli nie mają spać stopy.... " ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Okej czyli z tego co rozumiem to zaskoczeniem nie jest to, że wzrosły tylko charakter wzrostu? W takim razie nie rozumiem jednej rzeczy. Końcówka artykułu sugeruje, że instytucje spodziewają się mniejszej ilości obniżek stóp i wznowienia walki z inflacją. Czy nagły wzrost cen obligacji nie powinien świadczyć o prognozie zwiększenia cięć stóp? Kupno obligacji z korzystniejszą rentownością zanim ona spadnie. Czy znowu coś pomieszałem?

    OdpowiedzUsuń
  5. ETFy na obligacje 3 i 20-letnie w dół, gdzie przy cyklu obniżek stóp procentowych, powinny iść w górę. Podobno jest tak z powodu obaw przed wojną handlową z Chinami, która ma być inflacjogenna.

    OdpowiedzUsuń