Translate my BLOG

wtorek, 31 grudnia 2024

Bycze spółki po trzynastym roku walki z rynkiem

Skończyliśmy kolejny rok, więc czas podsumować wyniki. Polskie spółki w 2024 roku nie miały najlepszy okres, główny indeks WIG kończy rok w okolicach zerowej stopy zwrotu. Mój portfel polskich spółek mimo ciągle utrzymującej defensywnej podstawy kończy za to z 10,6% plusem. Całościowo po trzynastu latach publicznego prowadzenia tego portfela, WIG zyskał 110,32%, a mój portfel 271,17%. Dokładniejsze stopy zwrotu jak i całkowitą średnioroczną stopę zwrotu w porównaniu z benchmarkiem widzicie tutaj:


Ten portfel, przekształcił się w ostatnich latach z czysto tradingowego do długoterminowego. Powodów jest kilka, ale najważniejszy to raczej ogromna ilość pozycji jakimi zarządzam, przez co średni czas trzymania pojedynczej pozycji się wydłużył i to przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowej aktywności na rynku. Przechodząc tradycyjnie do prognoz na nowy rok. Uważam, że w kolejnych 12 miesiącach ryzyko geopolityczne zmaleje, co przyciągnie zagraniczny kapitał i tym samym wzniesie polskie spółki. Rok temu pisałem, że prognozuję iż indeks WIG zakończy na poziomie 86 400 punktów. Okresowo ten poziom osiągnęliśmy, ale później przyszło cofnięcie i finalnie zamknięcie roku dostaliśmy na poziomie 79 577 punktów. Względem mojej prognozy chybiłem więc niecałe 10%, ale mimo tego udało mi się wykorzystać rynek, bo portfel w 2024 roku wzrósł. Jeśli z kolei chodzi o 2025 rok, to prognozuję, że za następne 12 miesięcy WIG będzie stał na tym samym poziomie jaki prognozowałem rok wcześniej, czyli 86 400 punktów. Może przy drugim podejściu ten poziom utrzymamy. Czas pokaże.

Przechodząc do transakcji w 2024 roku. W minionym roku jedną spółkę sprzedałem i dwie kupiłem. Więc już pewnie widzicie jak dużo czasu poświęcam polskiej giełdzie... prawie w ogóle nie interesuję się polskimi akcjami. Spółkę, którą sprzedałem to Ambra. Spółki, które z kolei kupiłem to Benefit Systems oraz Budimex.

Ambra 31.12.2024 - 22,10 zł

Akcje spółki Ambra trzymałem w portfelu przez 1172 dni i jest to rekord jak na ten portfel. Dotychczas, żadną inną spółkę nie trzymałem w portfelu dłużej. Jednak jako, że portfel ten przekształcił się z aktywnie zarządzanego, do pasywnego, długoterminowego portfela, myślę że rekord ten niebawem przebiją inne w portfelu spółki. Całościowo na spółce Ambra wraz z uwzględnieniem dywidendy zarobiłem 39,02%. Wynik jak na tak długi czas trzymania pozycji jest według mnie słaby, ale i tak lepsze to niż trzymanie gotówki. Zresztą w tym portfelu dalej ponadprzeciętnie duży udział dalej stanowi gotówka. Przez to w okresach wzrostowych na rynku, portfel ma problemy z dotrzymanie tempa, ale z drugiej strony, w okresach słabości, gotówka ta stabilizuje portfel. 2024 rok, był dla polskiej giełdy słaby, więc akurat ostatnie 12 miesięcy były pod tym względem dla portfela pozytywne. 

Benefit Systems 31.12.2024 - 2895 zł

Nowa spółka, która z kolei w minionym roku przyłączyła do portfela to, Benefit Systems. Firma, która już wcześniej w portfelu gościła i na której ostatnio straciłem. Mam jednak nadzieję, że kolejnym razem tego nie powtórzę i akcje umożliwią mi jeszcze zarobienia parę dodatkowych groszy. W każdym razie, fundamentalnie patrząc jestem do tej spółki przekonany i stąd też zamierzam tą firmę przetrzymać w portfelu na dłużej. 

Budmiex 31.12.2024 - 466,60 zł

Druga nowo nabyta do portfela spółka to Budmiex. Firma, która w portfelu pojawiła się po raz pierwszy, co mnie szczerze kiedy to sprawdzałem zaskoczyło. Budimex również jest firmą, która w długim terminie jest w stanie generować rosnące przychody, ale w między czasie doświadcza ona regularne okresy spowolnienia, co też wpływa na ponadprzeciętnie głębokie obsunięcia cen akcji. Aktualnie w takim okresie właśnie się też znajdujemy. Licząc od szczytu do dołka, cena akcji spadła już o ponad 45%. Czy ta korekta jest okazją do inwestycji antycyklicznej, tego oczywiście nie wiem. Ale jako, że sam posiadam w niej jakieś udziało, możecie się już domyślać, że co do dalszej przyszłości firmy pozostaję optymistą.

PlayWay 31.12.2024 - 277,50 zł

Trzecia spółka, która w portfelu gości już od 2023 roku to PlayWay. Patrząc czysto technicznie firma nie wygląda dobrze. Mimo tego akcje spółki dalej trzymam. Jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszać będę w końcu zmuszony akcje wyrzucić. 

X-Trade Brokers 31.12.2024 - 70,40 zł

Ostatnia pozycja w portfelu to XTB. Broker, który ostatnio rozpycha się na rynku, mocno inwestując w marketing. Efekty tego marketingu widzimy w wynikach finansowych, które rosną. Na tą chwilę na tej spółce mam największy zysk, który przekracza 85%. Myślę trend ten jeszcze nie dobiegł końca i że w kolejnych kwartałach spółka utrzyma wzrosty i być może w nowym roku dołączy do indeksu 20 największych polskich spółek. 

Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób tradowania oraz inwestowania, tzn. jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.

wtorek, 24 grudnia 2024

Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2025

 Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku życzę wszystkim czytelnikom dużo zdrowia, szczęścia, miłości i radości. Samych zysków na giełdzie, bezstresowych pozycji i dobrego wyczucia rynkowego.

niedziela, 22 grudnia 2024

Rentowność 10-letnich obligacji USA (US10Y)

 Stopy procentowe w dół, a obligacje w górę? Nie powinno być również w dół? Co chce nam powiedzieć rynek dłużny?
US10Y 22.12.2024 - 4,53%


FED w minionym tygodniu obniżył zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe. Obniżka stóp procentowych prowadzi do spadku kosztu obsługi długu, czyli do spadku rentowności obligacji. Przy tym 10-letnie obligacje skarbowe USA po minionym tygodniu wzrosły. Ta reakcja rynku dłużnego, nie pasuje do narracji rynku akcyjnego. Mówi się, że na rynku dłużnym inwestuje "smart money", a na rynku akcyjnym "stupid money" - to z tego względu, że rynek obligacji zdecydowanie mocniej zdominowany jest przez inwestorów instytucjonalnych. Kiedy dochodzi do silnego ruchu na rynku obligacji, wtedy akcje za tym ruchem podążają, ale nie odwrotnie. Akcje nie wyprzedzają ruchu na obligacjach. 

Jak więc interpretować aktualną sytuację na rynku dłużnym? 

Rynek obligacji sugeruje, że w nadchodzącym roku, nie dojdzie do tylu cięć stóp procentowych jak dotychczas zakładano. Jeśli nie mają spaść stopy procentowe, to w wyniku przegrzewania się rynku - wtedy rozpędzony rynek należałoby przyhamować utrzymaniem wyższych stóp procentowych. Innymi słowy oznacza to, że ryzyko wzrostu inflacji już teraz zyskuje na znaczeniu.


Krach na akcjach NOVO NORDISK! Okazja? CINTAS po wynikach spada ponad 20%! #GITnews

 


środa, 6 listopada 2024

Nvidia Corporation (NVDA)

  Nvidia wybija nowe ATH - sygnał zakupu
NVDA 06.11.2024 - 145,63 $


Mój trading plan przy tej spółce to zwykłe podążanie za trendem, jeśli tempo wzrostu nabierze większego tempa i cena bez większych "przystanków" dotrze w okolice 200 $,  ja również i swoją długoterminową pozycję ponownie zacznę zmniejszać. 

Jeśli chodzi o dzisiejszą aktualizację, to będzie to już wszystko - a osobom poszukującym brokera polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który teraz dzięki mojej współpracy z nim przygotował moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) 50 € zwrotu z prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.

sobota, 19 października 2024

Hershey Company (HSY)

Może po długiej przerwie przeanalizowania spółki na blogu, znowu czas na nadrobienie tego? Więc dzisiaj sprawdzę kolejną spółkę, która zdaje się być interesująca do długoterminowej inwestycji -  Hershey Company. Hershey to amerykańska międzynarodowa firma cukiernicza. produkują i sprzedają przekąski, napoje, produkty do dekoracji i gotowania, gumy do żucia, czekolady itp.


Kapitalizacja spółki sięga 37,5 mld. $ i zatrudnia w sumie 20 505 pracowników, czyli jest średnio dużą firmą. Spółka szczególnie interesująca dla długoterminowych inwestorów, bo akcje firmy bardzo rzadko doświadczają spadku ceny o więcej niż 30% - w ostatnich ok. 50 latach, tylko sześć razy doszło do korekty przekraczającej 30%.

HSY 19.10.2024 - 185,68 $ 

Mamy więc bardzo stabilnie rosnącą firmę, która rok w rok jest w stanie powiększać swoje zyski. Warto więc sprawdzić czy aktualna korekta jest okazją do inwestycji. W tym celu musimy określić jakiego rodzaju Hershey w ogóle jest firmą. Firmy dojrzałe wyceniamy w oparciu o inne kryteria niż firmy rozwijające się i w tym przypadku Hershey należy do tej pierwszej grupy - jest to spółka dojrzała.

Spółki dojrzałe, lub inaczej rozwinięte wyceniamy w oparciu o stabilność osiąganych wyników. Można to zrobić sprawdzając jak w ostatnich latach rozwijała się dywidenda - ona przyspieszyła we wzroście, tzn. spółka w ostatnich paru latach szybciej podwyższała  dywidendę niż wcześniej.  

 

W ujęciu rok do roku, dywidenda wzrosła o 23,6%, w trzy letnim ujęciu rosła średnio 12,2% rocznie i w pięciu letnim ujęciu rosła ona 9,8% rocznie. W związku z tym aktualna stopa dywidendy względem ostatnich lat też powinna być wyższa i jest, ale "okazji" jeszcze nie widzę. Aktualna stopa dywidendy sięga 2,76%, jest to powyżej paru letniej średniej, ale powinna też być powyżej, bo tempo podwyższania wzrosło. Powiedziałbym, że z ujęcia wyceny w oparciu o dywidendę, akcje w tej chwili są uczciwie wycenione.

Przechodząc do wyceny w oparciu o prognozowane zyski, tą wycenę na tle historycznym obrazuje ten wykres:


Im niższa wartość, tym w teorii bardziej atrakcyjna wycena. To czy aktualna wycena jest atrakcyjna to z kolei ocenić można porównując dawne poziomy wyceny i tu dochodzimy do wniosku, że Hershey w tej chwili jest delikatnie niedowartościowaną spółką, bo wycena znajduje się poniżej swojej mediany. 

Krótko podsumowując - aktualnie trwająca korekta na cenach akcji, jest z ujęcia wyceny okazją inwestycyjną, ale jest to okazja w której oczekiwałbym jedynie niewielki outperformance względem poprzednich lat. W 10-letnim ujęciu cena akcji rosła średnio 7,14% rocznie i jeśli dotychczasowe tempo wzrostu się utrzyma i poziom wyceny wróci do długookresowej średniej, wtedy oczekiwałbym coś między 8-9% wzrostu rocznie.


Same prognozy analityków sugerują zwolnienie tempa wzrostu zysków, ale spółka jednocześnie co roku skupuje własne akcje, co pod kreską oznacza, że po przeliczeniu zysku na jedną akcję utrzymamy dotychczasowe tempo wzrostu.
 
Na zakończenie dla osób, które chciałyby się aktywniej przygotować do nadchodzących wyborów prezydenckich w USA, Lynx - sponsor dzisiejszego wpisu organizuje darmowy webinar w którym dowiecie się jak przygotować portfel na nadchodzące zmiany. Do strony gdzie się możecie zapisać przejdziecie po kliknięciu w poniższy baner.
 

piątek, 18 października 2024

Hormel Foods (HRL)

Hormel Foods cofnął o 46% od szczytu! Teraz rekordowa dywidenda, czy to okazja do inwestycji?
HRL 18.10.2024 - 32 $
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

poniedziałek, 30 września 2024

Bycze spółki po trzecim kwartale 2024

Mamy nowy kwartał, czyli czas na odświeżenie stanu portfela polskich spółek "Byki". Powtórzę, że ten z tradingowego przekształcił się do średnioterminowego, co wynika z tego, że na zagranicznych rynkach zarabiam po prostu bardziej stabilnie. Przez to ten portfel stał się już dla mnie tylko takim projektem, gdzie dla utrzymania tradycji dalej publikuję swoje "zagrania". 

Przechodząc do aktualizacji - w minionym kwartale sprzedałem jedną spółkę, ale i też jedną nową dokupiłem. Spółka, która opuściła w minionym kwartale portfel to Ambra. Nowa z kolei pozycja w portfelu to Benefit Systems. 

 

Nie zmniejszyłem więc udział gotówki w tym portfelu, który dalej sięga ok. 50%. Przez to też stopa zwrotu w trakcie trwania hossy na rynkach troszkę cierpi, ale nie zależy mi już w tym portfelu na maksymalizacji zysku, a bardziej na stabilnym wzroście i to przy jednoczesnym minimalnym nakładzie pracy. Mimo tego portfel ten dalej utrzymuje przewagę nad szerokim rynkiem - od początku powstania (styczeń 2012) zyskał już 267%, podczas gdy konkurent WIG wzrósł o 120%

Przechodząc do pojedynczych pozycji w portfelu:

sobota, 31 sierpnia 2024

poniedziałek, 26 sierpnia 2024

PayPal Holdings (PYPL)

Czy PayPal wraca do wzrostów?

26.08.2024 - 71,70 $

Po ostatnich wynikach kwartalnych (które omówiliśmy w tym odcinku: wiadomości #GITnews) akcje spółki PayPal zaczęły rosnąć. W wspomniany odcinku wskazaliśmy poziom 70 $, który powinien zostać pokonany aby potwierdzić udany powrót do wzrostów i właśnie te 70 $ ostatnio przebiliśmy. Dlaczego ten poziom z technicznego ujęcia jest istotny to widać na powyższym wykresie - poziom ten z jednym wyjątkiem (w lipcu 2023) był za każdym razem respektowany powstrzymując albo dalsze spadki (w 2022 i 2023 roku), albo powstrzymując wzrosty (po przebiciu w dół od drugiej połowy 2023 roku).


Dodatkowy pozytywny sygnał otrzymujemy po zestawieniu spółki z szerokim rynkiem: PayPal po opublikowaniu wyników notuje znacznie lepiej od indeksu S&P500 jak i NASDAQ100, a to zwykle jest pozytywny sygnał zapowiadający dobry okres dla firmy. Także ostatnie pierwsze fundamentalne oznaki poprawy, zostały teraz również potwierdzone technicznie. Osoby, które lubią "polować" na możliwe wczesne sygnały odwrócenia trendu, mogą wiec teraz sytuację na spółce wykorzystywać do zakupu. Dla transparentności dodam, że sam aktualnie spółki w swoim portfelu nie posiadam, ale może niebawem to się zmieni - jak tak, to oczywiście o tym w porę poinformuję.

Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który dzięki naszej współpracy moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 


piątek, 26 lipca 2024

Recenzja brokera CMC Markets

Nie ma jednego idealnego brokera, bo każdy ma różne wymogi, różne strategie, różne oczekiwania itd. Dlatego też co jakiś czas sprawdzamy oferty różnych brokerów, aby każdy znalazł tego najlepiej dla siebie pasującego. 


 

sobota, 13 lipca 2024

Ametek (AME)

Myślę, że najwyższy czas na dodanie kolejnej spółki do kategorii "Najlepszych Akcji Świata" - Ametek. Firma ta jest jednym ze światowych liderów w produkcji i sprzedaży instrumentów elektronicznych i urządzeń elektromechanicznych. Produkuje między innymi przyrządy i ekrany do kokpitów statków powietrznych, pokładowe elektroniczne systemy nadzoru i rejestracji danych, czujniki ciśnienia, temperatury i przepływu dla linii lotniczych i producentów lotniczych, urządzenia analityczne dla sektora medycznego i badawczego, przyrządy pomiarowe i nadzorujące stosowane w przemyśle przetwórczym, przyrządy i deski rozdzielcze do samochodów ciężarowych i pojazdów rolniczych, silniki bezszczotkowe, wymienniki ciepła, złącza, zaciski, podsystemy zarządzania ciepłem, silniki-dmuchawy itp. Czyli produkuje głównie dla sektora lotniczego, motoryzacyjnego, medycznego, informatycznego i obronnego. Grupa dostarcza również proszki i stopy metali do produkcji podzespołów elektronicznych oraz wyrobów motoryzacyjnych i lotniczych.


Kapitalizacja spółki sięga prawie 40 mld. $ i zatrudnia w sumie 21 500 pracowników. Spółka spełnia (moje) kryteria inwestycyjne, tzn. rosną zarówno przychody jak i zyski i nawet marża, co jest dla mnie podstawą jeśli spółka ma kandydować do portfela "Najlepszych Akcji Świata". Także skoro najważniejsze kryterium spółka spełnia, można w kolejnym kroku przejść do wyceny, gdzie patrzymy kiedy może być opłacalny moment do inwestycji.

W tym ujęciu spółka niestety na tą chwile jest za drogo wycenioną firmą, więc obecnie raczej interesująca tylko do zarejestrowania jej na liście obserwujących. Wycena w oparciu o prognozowane zyski sugeruje niewielkie przewartościowanie:


Wycena ta jest powyżej swojej mediany ale delikatnie poniżej średniej mediany z ostatnich trzech lat. Mimo tego ogólna wycena jak już wspomniałem jest stosunkowo wysoka, tym bardziej, że tempo wzrostu zysków w cale nie jest takie wysokie, aby tym usprawiedliwić aktualny poziom wyceny. Również nadchodząca obniżka stóp procentowych (które zawyżają wycenę rynku) nie usprawiedliwia wysokie odczyty tego wskaźnika wyceny. Z tego właśnie względu spółka dla mnie interesująca będzie po troszkę większej korekcie.


Niestety jednak upolowanie spółki na większej korekcie jest niezwykle trudne - akcje firmy od 1968 roku do dzisiaj od swojego historycznego szczytu zaledwie kilka razy oddaliły się o więcej niż 40%.  Za każdym razem kiedy korekta przekroczyła 30%, mieliśmy świetną okazję do inwestycji, ostatnia taka okazja była cztery lata temu - podczas pandemicznego krachu.

AME 13.07.2024 - 169,52 $

Przechodząc do długoterminowego wykresu spółki - akcje firmy oczywiście podążają za długoterminowymi wynikami finansowymi, które tak samo jak cena akcji są w trendzie wzrostowym. Aktualna korekta sięgająca lekko ponad 8% może być okazją na przyłączenie tylko w ujęciu chęci "zarezerwowania" sobie pozycji. Dopiero większe zejścia sięgające 30% korekty wykorzystywałbym do większych zakupów i to niezależnie od przyszłej wyceny - jeśli w przyszłości dojdzie do takiej korekty, prawdopodobnie i wyniki finansowe przez jakieś sezonowe zdarzenia będą słabsze, więc i w tym czasie zależnie od tempa spadku ceny akcji w stosunku do wyników finansowych, akcje mogą w przyszłej korekcie utrzymać nawet bieżący poziom wyceny. Jednak inwestorzy, którzy wierzą w powrót do wzrostów, ten okres prędzej wykorzystywać powinni do zakupów, a nie do sprzedaży.


Podsumowując: Ametek w ujęciu fundamentalnym prezentuje się wyśmienicie - rosną przychody, rośnie zysk netto i nawet marża. Za tą jakość oczywiście musimy zapłacić odpowiednią cenę, która w aktualnym ujęciu być może jest jednak troszkę za wysoka. Mimo tego jeśli ktoś się spółce wcześniej przyglądał i dotychczas nie znalazł dobrego momentu do wejścia, to uważam, że Ametek jest jedną z tych firm, którą przy długookresowym horyzoncie czasowym można kupować po niemalże każdej cenie, jednak w takim przypadku nie przesadzałbym z wielkością pozycji. Pozycję powiększałbym dopiero po tym, kiedy zaobserwujemy większą korektę, najlepiej taką sięgającą ok. 30%.

Dla osób które chcą się w inwestowaniu jeszcze dokształcić polecę też darmowy e-book przygotowany przez brokera: "7 sposobów na większe zyski i lepszą kontrolę w portfelu" - klikając na tytuł, przejdziesz do strony pobrania. A osobom chcących jeszcze poważniej podejść do edukacji, polecę również książkę:

sobota, 29 czerwca 2024

Bycze spółki po drugim kwartale 2024

Zakończyliśmy drugi kwartał 2024 roku, a to oznacza, że czas podsumować minione trzy miesiące w portfelu polskich spółek "Byki". Portfel ten z tradingowego przekształcił się do średnioterminowego, co wynika z tego, że na zagranicznych rynkach zarabiam po prostu bardziej stabilnie. Przez to ten portfel stał się już dla mnie tylko takim projektem, gdzie dla utrzymania tradycji dalej publikuję swoje "zagrania". Jeśli się nie mylę, jest to najstarszy prowadzony w tej formie portfel w polskim internecie - jeśli się mylę, to mnie poprawcie.

W minionym kwartale na rynkach dominowały wzrosty i tym samym również i mój portfel na tym skorzystał, mimo że ponad 50% jego wartości to gotówka, która ten wzrost wartości portfela hamuje. Licząc od 2012 roku, mój portfel wzrósł o 256,73%, podczas gdy benchmark, czyli indeks z którym się porównuję - WIG, wzrósł o 118,69%.

Zważywszy na to, że moja poświęcona praca temu portfelowi to może jedna godzina w miesiącu (najwięcej czasu zajmuje mi pisanie tego wpisu), wynik ten jest dla mnie bardzo satysfakcjonujący. Nie wiem, czy gdybym ponownie zaczął się nim aktywnie zajmować, czy nie udałoby mi się przewagę nad rynkiem dalej powiększać - bo odkąd pasywnie zarządzam tym portfelem, moja przewaga w stosunku do rynku przestała rosnąć (na wykresie jest to ta pół transparentna szara linia).

Jeśli chodzi o moje transakcje z minionego kwartału - przeprowadziłem tylko jedną transakcję, kupiłem Budimex, o czym oczywiście na swoich social mediach jak i tutaj na blogu też informowałem:


Pozostali goście tego portfela bez zmian, tzn. że dalej trzymam spółki jakie wcześniej w tym portfelu miałem, czyli nie sprzedałem żadnej firmy. Czyli aktualny skład portfela to Budimex, X-Trade Brokers, Ambra i PlayWay, reszta to gotówka.

Spółki w jakie inwestuję dobieram w oparciu o jedno kryterium i jest to trend kursu akcji, którym zarządzam wykorzystując do tego price action, czyli w oparciu o wierzchołki. Jest to najprostsza możliwa metoda w jaki sposób można zarządzać swoim portfelem i jaki ona przyniosła efekt, to widzicie po moich wynikach. Aczkolwiek trzeba też dodać, że czasami (rzadko, ale jednak), troszkę naginam własne reguły, przez co ocena osiągnięć portfela być może nie jest w stu procentach poprawna - chodzi o dopuszczenie zejście poniżej wsparcia i przetrzymanie tej straty na dłużej niż powinienem. Przykładem jest tu PlayWay, który w styczniu według moich reguł zarządzania pozycją, powinien opuścić portfel, ale nie opuścił...

PlayWay 29.06.2024 - 337 zł


Spółka właściwie już dawno powinna opuścić portfel, a jej miejsce powinna zastąpić inna, lepsza spółka. Jednak nie zrobiłem tego, co wynikło z tego, że po prostu przestałem na bieżąco monitorować rozwój poszczególnych spółek w tym portfelu, przekształcając go do pasywnego portfela średnioterminowego. Udział PlayWay w całościowym kapitale zebranym po pozostałych portfelach jakimi zarządzam jest tak znikomy, że wynik na tej pozycji stał się dla mnie praktycznie w ogóle nieznaczący. Przez to troszkę cierpi moja długoterminowa stopa zwrotu z tego portfela, ale z drugiej strony całościowo i tak wychodzi plus, a plus ten osiągam zmniejszeniem mojego nakładu pracy. Teoretycznie jest to bardzo złe podejście, które być może kosztuje mnie parę punktów procentowych w skali roku, ale jak już wspomniałem - w tym momencie nie jest to dla mnie istotne.

X-Trade Brokers 29.06.2024 - 71,64 zł



Przykład PlayWay ma jednak być wyjątkiem, a nie regułą i dlatego mimo tego wszystkiego, portfel dalej będę pilnować przynajmniej w małym stopniu tak, aby nie dopuścić do tego, że wypracowane zyski na pozostałych spółkach jakie posiadam, zbyt łatwo oddać. Druga firma w jaką zainwestowałem to XTB, który od października 2023 rośnie jak po sznurku. Jeśli tempo wzrostu się utrzyma, to firma już niebawem powinna przyłączyć do indeksu WIG20 i słusznie - bo jest to w zasadzie jedyny przykład polskiego brokera, który o swojego klienta walczy. Jak te starania wypadają widać po bardzo dobrych wynikach spółki i mam nadzieję, że pozostali polscy brokerzy w końcu się obudzą i również wykażą zainteresowanie w tym temacie. My inwestorzy wtedy na tym najwięcej zyskamy.

Ambra 29.06.2024 - 26,90 zł


Najdłuższym gościem mojego portfela jest spółka Ambra, którą kupiłem w kwietniu 2021. Spółka od chwili mojego zakupu wzrosła o 28,1% i jeśli do tego doliczę też dywidendę, to wzrosty te sięgną nawet prawie 44%. Aktualnie firma jest w korekcie i notuje blisko wsparcia przy cenie 26 zł. Jeśli to wsparcie puści chyba sprzedam spółkę, zastępując jej miejsce inną, (mam nadzieję) lepszą spółką. Obym tylko znowu jak przy PlayWay nie przegapił moment wyjścia...

Budimex 29.06.2024 - 697,00 zł

Ostatnia spółka w tym portfelu to Budimex. Akcje tej firmy kupowałem w minionym kwartale, w marcu 2024. Od tamtego czasu cena akcji wzrosła tylko nieznacznie, bo o 2,8%. Jednak do czasu kiedy długoterminowy trend wzrostowy kursu akcji pozostaje aktualny, nie zamierzam też się tej spółki pozbywać. Pierwszy sygnał, że trend być może się zmienia, otrzymamy po spadku poniżej 625 zł. Czy akcje po zejściu poniżej tego poziomu będę sprzedawał to jeszcze ustalę po uwzględnieniu ogólnej kondycji szerokiego rynku, tzn. kiedy szeroki rynek będzie rosnąć, a Budimex zacznie spadać, wtedy akcje sprzedam. Jeśli z kolei szeroki rynek będzie razem ze spółką spadać, wtedy raczej spółkę przetrzymam, gdyż w takim przypadku Budimex po prostu byłby ofiarą ogólnego sentymenty na giełdzie, a nie relokacji kapitału.

Na dzisiejszą aktualizację będzie to już wszystko. Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który dzięki naszej współpracy moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), b50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 

poniedziałek, 20 maja 2024

Chubb Limited (CB)

Nowa (ulubiona?) spółka Warrena Buffetta

20.05.2024 - 268,27 $

Kiedy wartość portfela inwestycyjnego przekracza 100 mln. $, wtedy transakcje na giełdzie należy raportować do SEC - Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych. Buffett ze swoimi miliardami oczywiście również się wśród tych inwestorów mieści, którzy to muszą robić. Jednak tym razem poprosił o "specjalne traktowanie" i prośbę upublicznienia jego transakcji dopiero po całkowitym zbudowaniu pozycji. Pozycja ta właśnie osiągnęła docelową wielkość - kupił w sumie 25,92 mln. akcji Chubb, które w tej chwili warte są ok. 6,72 mld. $, a to oznacza, że pozycja ta jest jego dziewiątą największą pozycją w portfelu.
 

    Aktualny skład części akcyjnej spółki Berkshire Hathaway    


Spółka ta odpowiedzialna jest za ok. 2% wartości portfela akcyjnego jego holdingu Berkshire Hathawy i to jak na wejście w całkowicie nową spółkę jest wyjątkowo dużo, tym bardziej, że kapitalizacja spółki Chubb lekko przekracza 110 mld. $. Oznacza to więc, że Warren Buffett posiada niecałe 6,4% praw głosu w tej firmie. Przy tym, kiedy Buffett inwestuje w spółki, to najczęściej stara się właśnie 5% próg udziałowy nie przekroczyć - to ze względów dodatkowych obowiązków, które udziałowiec większościowy musi wypełnić (swoją drogą myślę też, że był to ostatni główny powód dla którego Buffett sprzedał ponadprzeciętnie duży udział w spółce Apple, która silnie skupuje własne akcje - przez ten skup rośnie udział w spółce i po tej sprzedaży ten udział ponownie spadł w okolice 5%).

Jednak to nie portfel Buffetta chciałbym dzisiaj omówić, tylko właśnie jego nową spółkę - czy warto razem z nim inwestować w tą firmę?

Czysto statystycznie po opublikowaniu nowej inwestycji Warrena Buffetta, spółka w kolejnych tygodniach spadała - tzn. początkowo po tej informacji przez pierwsze sesje rosła, po czym w kolejnych tygodniach spadała. Pod tym względem oznacza to więc, że inwestując w oparciu o te dane, lepiej będzie poczekać na korektę i dopiero wtedy wejść (a nie teraz od razu po nim).  

Chubb jest światowym liderem w dziedzinie ubezpieczeń - tworzy i dostarcza ochronę ubezpieczeniową i usługi dla osób fizycznych, rodzin i firm każdej wielkości. Oznacza to, że działa w defensywnym sektorze finansowym i dlatego lepiej też jest wyceniać ją jak klasyczną firmę rozwiniętą, czyli w oparciu o zyski.

Cena akcji (czerwony wykres) oraz wycena w oparciu o prognozowane zyski (niebieski wykres)

Aktualna wycena w oparciu o prognozowane zyski znajduje się poniżej mediany z ostatnich ok. pięciu lat i to mimo tego, że akcje notują na historycznym szczycie. Innymi słowy oznacza to, że spółka z tego ujęcia jest taniej wyceniona niż jej pięcioletnia średnia, czyli z okresu uwzględniającego wyższe stopy procentowe, które wycenę firmy teoretycznie zaniżają. Jeśli więc w kolejnych miesiącach stopy procentowe spadną, to i teoretycznie wycena ponownie powinna wzrosnąć, czyli cena akcji powinna wzrosnąć szybciej niż zyski spółki, to ze względu na spadek obciążenia kredytowego, które po obniżce stóp procentowych właśnie spada - innymi słowy: spadek stóp procentowych prowadzi do spadku kosztu obsługi długu, to następnie powoduje, że w kieszeniach firm zostanie więcej pieniędzy, a to następnie oznacza, że rośnie tempo wzrostu zysków, przez co rośnie też wycena firmy.

Także w ujęciu prognozowanych zysków, spółka w tej chwili zdaje się w miarę uczciwie wyceniona. W kolejnym kroku możemy przeprowadzić wycenę w oparciu o dywidendę - spółka działa w sektorze ubezpieczeniowym, a sektor ten charakteryzuje się tym, że spółki z niego swoimi zyskami dzielą się w formie dywidendy z akcjonariuszami. Sama dywidenda firmy rośnie jednak wolniej niż zyski, a to też oznacza, że długoterminowo stopa dywidendy spada:

 Cena akcji (czerwony wykres) oraz stopa dywidendy (niebieski wykres)

Chubb nieprzerwanie od 1994 roku swoją dywidendę podwyższa, ale tak jak już wspomniałem ostatnio rośnie ona wolniej niż zyski spółki, przez to też i aktualna stopa dywidendy jest najniższa od 24 lat. W ujęciu wyceny w oparciu o dywidendę oznacza to więc, że spółka jest w tej chwili przewartościowana.

Kolejne ujęcie które możemy sprawdzić to historyczna wartość księgowa firmy - ogólnie wskaźnik ten w dzisiejszych czasach już mocno traci na znaczeniu, co wynika z ogólnego rozwoju technologicznego, który umożliwia silnie lewarowanie biznesu. Mimo tego Buffett sam wspominał, że własne akcje swojej firmy skupuje w wzmożonej ilości po spadku wartości księgowej poniżej poziomu, który ocenia na rejony niedowartościowania. Oznacza to, że Buffett spółki dalej w oparciu o wartość księgową wycenia.

Cena akcji (niebieski wykres) oraz wycena w oparciu o wartość księgową (czerwony wykres)

Ta wartość księgowa w spółce Chubb znajduje się powyżej pięcioletniej mediany, co oznacza, że również i z tego ujęcia spółka w tej chwili jest przewartościowana. Jednak jeśli nowa pozycja w portfelu ma się stać częścią długoterminowego portfela, gdzie ewentualnie przyszły spadek wyceny zamierza wykorzystać do dalszego powiększania pozycji, to ogólna wycena firmy traci tym więcej na znaczeniu im dłuższy horyzont taki inwestor posiada. Warren Buffett mimo, że ma już 94 lata, dalej przy inwestowaniu myśli w perspektywach dekad. Chubb Limited jest firmą, która spełnia ogólne kryteria jakie powinna posiadać długoterminowa inwestycja - zawsze jest lepiej kupić dobrą firmę drogo, niż słabą tanio. Wraz z dłuższym horyzontem czasowym taka inwestycja przyniesie zyski.
 
Dla osób, które chciałyby dokładniej przeanalizować nową inwestycję Warrena Buffetta polecę program do analiz spółek: SCRAB - powyższe trzy wykresy pochodzą właśnie z tego programu. Do tego programu przejdziesz klikając TUTAJ.  



Dla osób chcących dokształcić się w zakresie inwestowania długoterminowego, odpowiedniego dywersyfikowania portfela ale i również w zakresie tradingu: polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładnie opisałem mój sposób podejścia. Do sklepu przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:



Dla osób poszukujących brokera polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który teraz dzięki mojej współpracy z nim przygotował moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) 50 € zwrotu z prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.