Translate my BLOG

wtorek, 22 lutego 2022

NeoGenomics (NEO)

Ostatnie kilka przedstawionych na blogu akcji były z kategorii defensywnej, więc dzisiaj dodam spółkę z kategorii ofensywnej: NeoGenomics. Spółka na swojej stronie przedstawia się jako operator sieci laboratoriów badawczych skoncentrowanych na nowotworach. Jej klientami klinicznymi są środowiskowe praktyki patologiczne, grupy onkologiczne, szpitale i ośrodki akademickie oraz firmy farmaceutyczne, którym świadczy testy i inne usługi w celu wsparcia ich badań naukowych i prób klinicznych. Spółka oferuje usługi badawcze, które obejmują cytogenetykę, hybrydyzację fluorescencyjną in-situ (FISH), cytometrię przepływową, immunohistochemię (IHC) oraz obrazowanie cyfrowe, badania molekularne i analizę morfologiczną. Ponadto świadczy usługi testowe wspierające programy onkologiczne swoich klientów farmaceutycznych od ich odkrycia do komercjalizacji. Pomaga również w opracowaniu hipotezy dotyczącej biomarkerów, polecając optymalną platformę do molekularnych badań przesiewowych i wspierając narzędzia do odkrywania informatyką w celu przechwytywania znaczących danych.


Aktualna kapitalizacja spółki sięga 2,5 mld. $ i zatrudnia w sumie 1700 pracowników. Działa w sektorze, który zaliczyć trzeba do wysoko spekulacyjnych, ale sama firma działa na zasadzie dostarczania technologii, co znaczy że sama nie jest uzależniona od sukcesu rozwoju produktu - jest więc swego rodzaju sprzedawcą szpadli i sita firmom poszukującym złoto. Dzięki temu ryzyko w spółce znacząco spada, ale mimo wszystko firma kategoryzowana powinna być do wysoko spekulacyjnych spółek, o czym świadczy sezonowość sektora (sektor ten charakteryzuje się tym, że spółki w nim działające najpierw muszą pozyskiwać kapitał, aby następnie móc go wykorzystać do badań).  


Dobrym okresem dla tego rodzaju firm był czas lockdawnów w którym spółki zaczęły dostawać znacznie większe dotacje niż wcześniej, aby stawić czoła zagrożeniu pandemicznego. Również w przyszłości, ewentualny sukces w badaniach nad jakimikolwiek produktem, może chwilowo uskrzydlić cały sektor. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że w ujęciu inwestowania długoterminowego, strategia oparta na sukcesach w badaniach ma nikłe szanse powodzenia - powinno się koncentrować na modelach biznesowych, które są powtarzalne, tzn. które rok do roku przynoszą wyższe zyski. Dlatego spółka NeoGenomics mimo, że udanie powiększa swoje przychody rok do roku, pod tym względem byłaby inwestycją typu "wszystko albo nic".


Aktualnie kurs spółki koryguje ostatnie wysokie przewartościowanie i teraz wycena jak i sama cena akcji sięgnęła koronawirusowego dołka. Patrząc jednak dalej wstecz, historyczna wycena spółki była jeszcze niższa i dlatego uważam też, że miejsca do dalszych spadków nadal nie brakuje.

NEO 22.02.2022 - 19,31 $

Technicznie główny trend pozostaje wzrostowy - nawet po już blisko 70% korekcie jaką mamy za sobą. To dlatego, że w przeszłości podobnie głębokie zejścia były w tej spółce normalne. Poziom na jakim się teraz znajdujemy (okolice 19 $) są ważnym dla kursu akcji wsparciem i dlatego aktualnie, przecenę tą można próbować wykorzystać do zakupu. Jeśli jednak negatywny sentyment na rynku się utrzyma, to prawdopodobnie zobaczymy większe zejście poniżej tego wsparcia i później prawdopodobnie silniejsze odbicie ponad poziom 19 $. Długoterminowo NeoGenomics pozostaje wysoko spekulacyjną firmą z dużymi szansami oraz zarazem z większym ryzykiem.

piątek, 18 lutego 2022

Waste Management (WM)

Dzisiaj dojdzie nowa defensywna spółka na bloga - Waste Management. Spółka jest wiodącym północnoamerykańskim dostawcą usług w zakresie zbiórki i zarządzania odpadami, czyli działa w sektorze niecyklicznym, a to powinno spółkę czynić odporną na koniunkturę gospodarczą. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa sięga ok. 60 mld. $ i zatrudnia w sumie 48 250 pracowników. Jako spółka typu "value" dzieli się również dywidendą, która wynosi 1,82% - na nią spółka przeznacza ok. 52% zysków.


Firma interesująca może być dla inwestora, który chciałby zakupić spółkę, która ustabilizuje zmienność portfela. Ze względu na charakter działalności nie można też oczekiwać, że firma przyniesie swoim akcjonariuszom ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu, aczkolwiek w ostatnich 10 latach, kurs akcji rósł średnio 15,1% rocznie. Same wyniki finansowe wyglądają optymistycznie, ale również w tym ujęciu firma w pierwszej kolejności rośnie głównie z ujęcia inflacyjnego.


Przechodząc do wyceny spółki: ona po 15% korekcie kursu akcji zbliżyła się do średniego poziomu (wyceny) z ostatnich pięciu lat. Jeśli więc korekta ceny akcji się utrzyma, to w kolejnych tygodniach firma może w ujęciu o wycenę w oparciu o zyski, stać się w miarę interesującą spółką do inwestycji długoterminwej. Aby firmę zaliczyć do "niedowartościowanej" cena akcji musiałaby jednak z obecnych poziomów cofnąć o minimum kolejne 15%.


Wraz z takim spadkiem również i stopa dywidendy wzrośnie - kiedy ta dywidenda sięgnie 2,1%, wtedy myślę, że można zastanowić się nad pierwszą transzą do zakupu (aktualnie dywidenda wynosi 1,82%). W ujęciu ceny akcji, aby dywidenda przekroczyła 2%, kurs musi spaść do ok. 120 $:

WM 18.02.2022 - 142,95 $

Poziom ten (120 $) zbiega się zarazem z ważnym wsparciem technicznym - tzw. "zmiana biegunów". Długoterminowy trend po dotarciu do tego wsparcia ciągle pozostaje aktualny. Głębsze zejścia poniżej 100 $ za akcję uważam z kolei raczej za bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak negatywny sentyment na giełdzie rozszerzy się również do defensywnych spółek, to liczyłbym się z tym, że te 100 $ przetestuje - ale przy utrzymaniu dotychczasowych wyników, byłaby to dobra okazja do inwestycji długoterminowej.

czwartek, 3 lutego 2022

The Kroger Company (KR)

Zanim przejdę do głównego tematu wpisu, krótkie przypomnienie, że broker LYNX przygotował promocję w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:

 
Przechodząc do głównego tematu wpisu - jesteśmy w samym środku sezonu, w którym spółki "chwalą" się swoimi wynikami z poprzedniego kwartału. Dotychczas reakcja na wyniki jest bardzo zróżnicowana - z jednej strony mamy fajerwerki (np. Alphabet i Mastercard) i z drugiej panika i ewakuacja jakby firma miała za rok zniknąć z rynku (Netflix i PayPal). Więc na taki okres dla spokojniejszego snu, warto zainteresować się spółkami defensywnymi. Dlatego dzisiaj przeanalizuję dywidendowego klasyka - Kroger


Spółka prowadzi sklepy wielobranżowe i zajmuje się również produkcją i przetwarzaniem części żywności przeznaczonej na sprzedaż w swoich supermarketach. Spółka prowadzi około 2800 własnych lub dzierżawionych supermarketów, magazynów dystrybucyjnych i zakładów produkcji żywności poprzez oddziały, spółki zależne lub stowarzyszone. Jest także właścicielem wyposażenia sklepów, wyposażenia i ulepszeń dzierżawy, a także urządzeń przetwórczych i do produkcji żywności. Firma oferuje spersonalizowane, zamawianie online, odbiór w sklepie, a także dostawę do domu. 


Kapitalizacja spółki przekracza 33 mld. $ i jako spółka działająca na rynku rozwiniętym, rośnie w umiarkowanym, ale za to też stabilnym tempie. Tym samym jest ona tradycyjnym reprezentantem spółek dywidenowych - stopa dywidendy wynosi obecnie ok. 1,9%:


Dywidenda ta w 10 letnim ujęciu rosła średnio 13,4% rocznie, czyli powyżej poziomu inflacyjnego - informacja przede wszystkim istotna dla inwestora, który cash flow z tytułu dywidendy przeznacza na cele konsumpcyjne. Sama wycena spółki zarówno w oparciu o dywidendę jak i w oparciu o zyski jest z kolei na średnim poziomie z ostatnich pięciu lat, czyli aktualna wycena wskazuje "uczciwe" poziomy.


Zieloną przerywaną linią zaznaczyłem średni poziom wyceny spółki w oparciu o zyski. Kiedy znajdujemy się powyżej tej linii, wycena wskazuje przewartościowanie, kiedy poniżej - niedowartościowanie. Aktualnie notujemy bardzo blisko niej i to oznacza, że wyceniając spółkę tym sposobem, firma wyceniona jest "uczciwie".

KR 03.02.2022 - 43,91 $

Technicznie cena spółki jest dosyć zmienna, ale zmienność ta nie jest uzależniona od ogólnego otoczenia rynkowego. Koronawirusowy krach po zasłonięciu osi czasu raczej nikt nie będzie w stanie wskazać i podobnie wyglądało to podczas poprzednich kryzysów: w 2009 roku obsunięcie ceny akcji lekko przekroczyło 35% - dużo mniej niż obsunięcie szerokiego rynku. Aktualnie zależność ta się utrzymuje - teraz sporo spółek odnotowuje bardzo głębokie obsunięcie, niektóre akcje znajdują się też już w dojrzałym rynku niedźwiedzia, a Kroger? - Kroger notuje ok. 10% poniżej historycznego szczytu. Więcej danych i podsumowanie na końcu: