piątek, 31 grudnia 2021

Bycze spółki po dziesiątym roku walki z rynkiem

Kolejny rok kalendarzowy się zakończył i jednocześnie portfel "Byki" świętuje następną rocznicę. 2021 rok nie należał do łatwych, gdyż stopy zwrotu z odmiennych portfeli, były bardzo różny - wynikło to z dużego rozjazdu spółek, które zyskały, a spółek które straciły. Sam WIG rok zakończył na solidnym plusie z ponad 20% zyskiem. Mój portfel "Byki" z kolei walczył z wyrównaniem poziomu inflacyjnego. Mimo tego pod kreską w ujęciu długoterminowym portfel nadal utrzymuje ogromną przewagę nad benchmarkiem, gdyż w całym ujęciu, tj. od czasu założenia portfela, jego wartość wzrosła o ok. 250%, gdzie WIG  w tym samym czasie zyskał ok. 83%. Czyli średnioroczna stopa zwrotu z portfela wynosi teraz 13%, a z benchmarku 6,24%:


Na wykresie porównującym zmianę wartości obu konkurentów, wygląda to teraz następująco:

poniedziałek, 27 grudnia 2021

Entegris (ENTG)


Koniec świątecznego urlopu, więc mogę wrócić do codziennych przyjemności i zacznę od przedstawienia interesującej spółki z sektora technologicznego - Entegris. Firma jest dostawcą zaawansowanych materiałów i rozwiązań procesowych dla półprzewodników i innych branż zaawansowanych technologii. Jest głównie dostawcą produktów i systemów, które oczyszczają, chronią i transportują krytyczne materiały wykorzystywane w procesie produkcji urządzeń półprzewodnikowych technologii. Założona została w 1966 roku, na wagę rynkową przynosi ok. 18 mld. $ i zatrudnia w sumie 5800 pracowników.


Spółka w minionych 10 latach powiększała swoje przychody 10,45% rocznie, w 5-letnim ujęciu rosły one 11,45% rocznie i w 3-letnim ujęciu 13,91% rocznie, co innymi słowami oznacza, że dynamika wzrostu przychodów przyspiesza. Przez to też wycena w oparciu o przychody rośnie, gdyż rynek rozwój ten stara się uwzględnić z wyprzedzeniem. Pozytywne wyniki finansowe firma odnotowuje również w pozostałych segmentach finansowych - rosną wolne przepływy pieniężne, zysk netto oraz zysk na akcję i nawet marża.
 

Oznacza to, że z fundamentalnego ujęcia jakości wyników, spółka rozwija się w odpowiednim kierunku. Największym punktem do krytyki pozostaje wysoka wycena, która niesie ze sobą zwiększone ryzyko do ponadprzeciętnie głębokiej korekty przewartościowania. Dlatego w aktualnym ujęciu firma jest interesująca głównie z technicznej perspektywy:
 
ENTG 27.12.2021 - 136,71 $

Akcje po koronawiruspwym krachu (który doprowadził wtedy do 36% przeceny) wróciły do stabilnego trendu wzrostowego, gdzie cena akcji stale odbija od średniej EMA100 (z niecałym 4-procentowym marginesem błędu). Pierwszy sygnał zakupu w strategii opartej o tą średnią otrzymaliśmy po czwartym odbiciu ceny od niej (na wykresie zielona strzałeczka). Kolejne zbliżenia do średniej można wykorzystać do piramidowania pozycji z zabezpieczeniem całości ok. 5% poniżej niej. Takim sposobem można było zbudować sobie pozycję złożoną z pięciu transakcji, w której pierwsza notuje dzisiaj z 28% zyskiem, druga z 20% zyskiem, trzecia z 18% zyskiem itd. Ostatni sygnał zakupu spółka dała w minionym tygodniu i jako, że ta pozycja notuje z ok. 2% zyskiem, można ją jeszcze wykorzystać do zakupu, zabezpieczając całość poniżej ostatniego dołka, czyli niecałe 7% niżej. Strategię tą dokładniej opisałem w książce: "Giełda, inwestycje, trading" - klikając na tytuł przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić.

czwartek, 23 grudnia 2021

Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2022

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku życzę wszystkim czytelnikom wytrwałości i sukcesów w realizowaniu wszystkich celów, miłości oraz zdrowia, szczęścia i radości.

niedziela, 19 grudnia 2021

Alibaba Group Holding Limited (BABA)

Kupując Alibabę, kupuje się kota w worku...
BABA 19.12.2021 - 122,10 $

Alibaba od ponad jednego roku jest w trendzie spadkowym i tym samym jej wycena fundamentalna spadła do najniższych poziomów w historii - czyli innymi słowami, akcje spółki jeszcze nigdy nie były tak tanie jak obecnie. Przy tym kupując akcje Alibaba jako ADR na amerykańskiej giełdzie, kupujemy udziały w spółce holdingowej z siedzibą na Kajmanach, która z kolei jest właścicielem kilku podmiotów na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, które następnie są właścicielami spółek na Wyspach Dziewiczych. Decydując się z kolei na zakup akcji w Hongkongu... struktura się nie zmienia. Jednak to nie wszystko i dlaczego mimo bardzo niskiej wyceny ryzyko inwestycyjne w tej spółce jest znacznie wyższe niż przy innych chińskich akcjach - o tym w nowej analizie.


czwartek, 16 grudnia 2021

T. Row Price Group (TROW)

 Dywidendowa spółka value, która inwestuje w spółki growth
TROW 16.12.2021 - 194,45 $


 

wtorek, 14 grudnia 2021

Jakie akcje w 2022 roku kupować?

Aktualnie rynek na nowy rok wycenia w USA minimum dwie podwyżki stóp procentowych oraz spadek inflacji od drugiego kwartału 2022 roku - to można odczytać z krzywej rentowności obligacji. Oznacza to, że wzrośnie koszt obsługi długu i to powoduje spadek wyceny spółek, które rozwój swój finansowały tanim kredytem. Innymi słowami oznacza to, że powoli będziemy wracać do normalności (bo to właśnie aktualne otoczenie rynkowe jest "nienormalne"). 

Rynek oczywiście stan ten wycenia z wyprzedzeniem - spółki które najwięcej zyskały na realnej stopie procentowej, która znajdowała się poniżej zera, już wcześniej spadają w wycenie do poziomów sprzed koronawirusowego krachu. Tym samym spółki szybko rozwijające się, będą musiały dostosować się do nowych warunków i dlatego uważam, że nowy rok, może przynieść "come back" spółek rozwiniętych. Mimo tego ogólny podział sił growth do value się nie zmieni - tzn. że wychodzę z założenia, że growth w dłuższym ujęciu dalej będzie utrzymywać przewagę nad spółkami typu value, z tym że nożyce pomiędzy tymi dwiema klasami akcji wolniej będą się od siebie oddalać. Dla osób, które chcą się tematem tym dokładniej zaznajomić - odsyłam do naszego filmu z marca 2021: "Czy inwestowanie w wartość przestało działać?". 

VUG/VTV 14.12.2021 - 2,16

Hipotezę tą można śledzić obserwując podział sił spółek growth do value - powyższy wykres już kilka razy na blogu się pojawił (link1, link2) i on pokazuje, przewagę jednej klasy spółek nad drugą. Kiedy wykres rośnie, spółki typu growth rosną więcej od spółek typu value, kiedy wykres spada na odwrót, a kiedy idzie bokiem - growth i value przynoszą te same wyniki. 

Myślę, że od nowego roku powyższy wykres będzie rósł w dużo niższym tempie niż rósł po koronawiruoswym krachu - czyli wrócimy do dawnych wzorców. Wynikać to będzie właśnie z podwyżek stóp procentowych oraz spadku poziomu inflacyjnego. Dla rynku oznaczałoby to, że obserwować będziemy korektę na akcjach silnie rozwijających się (już dzisiaj to obserwujemy) i wraz z dotarciem do poziomów wyceny spółek growth do z okresu pre-pandemicznego, może będzie to okazja do zakupu spółek w korekcie. Jedną taką firmę, niedawno na blogu już przedstawiłem: MercadoLibre.

Dzisiejszy wpis to, tylko krótkie zapisanie obserwacji i moja interpretacja tego, jakie powiązania w przyszłości mogą z tego wyniknąć. Jestem ciekawy Waszej opinii - czy zgadzacie się z moimi, jeśli nie dlaczego? Które akcje w nowym roku będą w przewadze? Czy "big tech" dalej będzie trzymać rynek wysoko?

piątek, 10 grudnia 2021

Paycom Software (PAYC)

Paycom Software jest dostawcą opartego na chmurze rozwiązania do zarządzania kapitałem ludzkim (HCM) dostarczanego jako oprogramowanie jako usługa (SaaS). Firma zapewnia funkcje i analitykę danych, których firmy potrzebują do zarządzania całym cyklem zatrudnienia od rekrutacji do emerytury. Aplikacje spółki usprawniają procesy klientów i zapewniają klientom i ich pracownikom możliwość bezpośredniego dostępu i zarządzania procesami administracyjnymi, w tym aplikacjami do identyfikacji kandydatów, pracowników zatrudnionych na pokładzie, zarządzania czasem i pracą, administrowania potrąceniami z wynagrodzeń i świadczeniami, zarządzania wydajnością, zwalniania pracowników i administrować świadczeniami zdrowotnymi po zakończeniu leczenia. Rozwiązanie firmy pozwala klientom analizować informacje o pracownikach w celu podejmowania decyzji biznesowych. 


Firma należy do spółek szybko rozwijających się ze średniorocznym wzrostem przychodów przekraczającym 30% (w ostatnich pięciu latach). Mimo tego, firmę wyceniać można również w oparciu o zyski - gdyż również one w podobnym tempie rosną. Aktualnie wycena ta w wyniku korekty w spółce powoli zbliża się do średniej wyceny z ostatnich 7 lat i co ciekawe - w tym ujęciu akcje spółki są znacznie tańsze niż były w 2015, kiedy kurs stał 90% niżej (czyli od tamtego czasu akcje wzrosły o ok. 1000%). Dokładniejszą historię wyceny na tle kursu akcji można zobaczyć na poniższym wykresie, ale najpierw jeszcze sprawdzimy jak kształtują się prognozy:


Według oczekiwań przychody oraz zysk netto mają się do 2023 roku podwoić. Trend ten oczywiście również w zysku na akcję będzie kontynuowany - on wzrosnąć ma ponad dwukrotnie i ze względu na tą wysoką dynamikę wzrostową, ogólna wycena wskaźnika będzie w tej spółce wyższa, ale po historycznym porównaniu zauważyć można, że akcje już dzisiaj nie są tak drogie:

PAYC 10.12.2021 - 425,90 $

Firma jak już wcześniej wspomniałem jest dzisiaj znacznie tańsza niż była po pierwszym roku od rynkowego debiutu w 2015 roku, co innymi słowami pokazuje, że zyski spółki wzrosły znacznie szybciej niż kurs akcji. Paycom może w tym przypadku służyć jako przykład do innych bardzo wysoko wycenionych spółek, które jeszcze nie są rentowne - jeśli firma osiągnie dostateczną wielkość i zacznie wypracowywać zyski, to one dzięki skali szybko nadrabiają do kursu giełdowego, co zarazem przyczynia się do spadku wyceny (mimo rosnącej ceny akcji). 

wtorek, 7 grudnia 2021

Advanced Micro Devices (AMD)

Mój najświeższy zakup w portfelu "Najlepszych Akcji Świata" to Advanced Micro Devices (link do posta z informacją zakupu: LINK). Spółkę na blogu dotychczas jeszcze nie przedstawiłem i dlatego dzisiaj to nadrobię: Advanced Micro Devices to globalna firma produkująca półprzewodniki. Firma zajmuje się oferowaniem mikroprocesorów, chipsetów, procesorów graficznych (GPU) i profesjonalnych układów graficznych, a także procesorów serwerowych i wbudowanych oraz częściowo niestandardowych systemów na produkty i technologie chipowe (SoC) dla konsol do gier.

Data założenia spółki sięga 1969 rok, z kolei na giełdzie notowana jest od początku lat 80 XX wieku. Aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 175 mld. $ i zatrudnia w sumie 12 600 pracowników. Historia firmy jest dosyć bogata, jednak na drogę sukcesu weszli dopiero po 2014 roku, a dokładniej od czasu kiedy Lisa Su przejęła w firmie stery (jako ciekawostkę dodam, że jest ona spokrewniona z CEO od Nvidii Jen-Hsun Huang, czyli największego konkurenta spółki). Dlatego też spółkę analizować się powinno od momentu kiedy firma przeszła restrukturyzację, czyli od 2015 roku.


Zaczynając od wyników finansowych - AMD w minionych pięciu latach zwiększał swoje przychody o ok. 20% rocznie, w trzy letnim ujęciu przychody te rosły 30,6% rocznie i w ujęciu rok do roku wzrost wyniósł 71,8% (jednak tu trzeba uwzględnić efekt COVID'owy). Również w przyszłości oczekuje się kontynuacji pozytywnego trendu wzrostu przychodów, który przyjść ma między innymi z rozwojem technologii związanych z metaverse jak i 5G, przetwarzanie danych w chmurze, rozwoju technologii autonomicznych środków transportu, wirtualna rzeczywistość, gaming itd. co w dużym skrócie oznacza, że działa na rynku silnie rozwijającym się.


Jako spółka rozwijająca się AMD nie dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami w formie dywidendy oraz nie skupuje z rynku własne akcje - wręcz odwrotnie: liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji stale rośnie. Negatywny efekt takiej polityki dla akcjonariusza jest ten, że jego udziały w firmie spadają, pozytywny z kolei, że AMD się nie zadłuża, tylko pozyskuje kapitał z rynku finansowego. Przechodząc dalej do wyceny spółki:


Jako, że firma należy do spółek rozwijających się wyceniam ją w pierwszej kolejności w oparciu o przychody. Wycena ta od czasu restrukturyzacji rośnie, co związane jest między innymi ze wzrostem tempa wzrostu przychodów. Mimo tego oraz cyklu deflacyjnego stóp procentowych (który również wpływa na wzrost wyceny), aktualna wycena jest ponadprzeciętnie wysoka i czynniki, które wpłynęły na podwyżkę wyceny raczej nie usprawiedliwiają aktualne poziomy. Ponadto to sam cykl deflacyjny stóp procentowych na wycenę spółki powinien mieć mniejszy wpływ, bo AMD się nie zadłuża, a tempo wzrostu przychodów nie jest takie wysokie, jak tempo wzrostu wyceny.

Dlaczego kupiłem akcje AMD do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata"?

Mimo, ponadprzeciętnie wysokiej wyceny i tym samym większego ryzyka do korekty zdecydowałem się, że powiększę swój portfel o tą firmę. Udział spółki w portfelu (w dniu zakupu) ledwo przekracza 2%, co znaczy, że ewentualną większą korektę na spółce w ogóle nie odczuję, a zależało mi na "zdobyciu tych akcji". Dodatkowo portfel mam już zdywersyfikowany do dużej liczby akcji i z tego ujęcia kolejny zakup nowej spółki i tak nie zmieni ryzyko w portfelu. Przykład ten dobrze pokazuje, że moment kupowania akcji mocno uzależniony jest od sytuacji w jakiej inwestor się znajduje. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę na giełdzie, lepiej optymalizować sobie kolejne zakupy, gdyż każdy nowy nabytek odpowiednio wpływa na zmianę wartości portfela. Jeśli jednak już od dłuższego czasu inwestujesz i jesteś w posiadaniu większej liczby akcji i każdy nowy zakup stanowi tylko małą część wartości portfela, to proces wyszukiwania tego idealnego poziomu zakupu coraz więcej traci na znaczeniu - w takim przypadku zarabiasz na czasie trzymania, nie na idealnym poziomie wejścia, bo portfel i tak już masz dostatecznie szeroko zdywersyfikowany.
 
AMD 07.12.2021 - 143 $

Przechodząc do analizy technicznej - akcje spółki znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Pierwsze wsparcie tworzy poprzedni szczyt kursu, który znajduje się w okolicach 120 $ (z ujęcia technicznego jest to pierwszy poziom do zakupów). Drugim poziomem wsparcia jest tzw. strefa zmiany biegunów, który po wybiciu już raz został potwierdzony - jest to poziom 100 $ (z ujęcia technicznego drugi poziom do zakupów). Ostatnim ważniejszym poziomem wsparcia jest dolne ograniczenie konsolidacji, które trwało od sierpnia 2020 do lipca 2021 roku - jest to poziom ok. 75 $ za akcję (z ujęcia technicznego trzeci poziom do zakupów). Ewentualne zejście poniżej ostatniego poziomu wsparcia (75 $) jest mało prawdopodobne, ale jeśli przyjdzie to raczej tylko wraz z większą korektą szerokiego rynku lub sektora w którym spółka działa. 

sobota, 4 grudnia 2021

InMode Ltd. (INMD)

Na giełdzie trwa większa korekta na spółkach dynamicznie rozwijających się, które rosły ponadprzeciętnie szybko dzięki niskim kosztom obsługi długu, więc wygląda na to, że rynek zaczął wyceniać podwyżkę stóp procentowych w USA. Innymi słowami oznacza to, że tempo wzrostu takich spółek może spaść i dlatego w tym ujęciu wycena tych spółek powinna cofnąć, co właśnie obserwujemy teraz na wielu tego rodzaju akcjach. Okres takiej korekty oczywiście można wykorzystać do zakupów, jednak do czasu kiedy rynek znajduje się w fazie "risk-off" zakup takich akcji to zwykłe łapanie spadającego noża. Mimo tego wraz z dłuższym czasem zaangażowania, dobre spółki powinny się w miarę szybko podnieść - pozostanie tylko pytanie które spółki są "dobre"?

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wyboru tych "dobrych" akcji, można wyostrzyć kryteria - na przykład wybrać tylko te firmy, które mają niższy poziom zadłużenia, lub firmy, które pierwszy etap budowy pozycji na rynku mają już za sobą i przeszły do drugiego etapu jakim jest maksymalizacja zysków. Oznacza to, że można wyostrzyć kryteria do akcji, które już wypracowują zysk netto. Kolejnym dodatkowym kryterium doboru spółki szybko rozwijającej się, która aktualnie cierpi z powodu trwajacego otoczenia rynkowego, może być koncentracja na spółkach, których wycena sięgnęła już dostatecznie niskie poziomy - niskie w stosunku do historycznych wartości, jakie spółka miała w przeszłości (jedną taką spółkę przedstawiłem w poprzednim wpisie, link: MercadoLibre). 

Ja w dzisiejszym wpisie wyostrzę kryterium do spółki, która się nie zadłuża i wypracowuje zysk netto i jest nią InMode. Firma ta swoją siedzibę ma w Izraelu i projektuje, rozwija i komercjalizuje oparte na energii, minimalnie inwazyjne rozwiązania chirurgiczne w zakresie estetyki i leczenia medycznego. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 5,44 mld. $ i zatrudnia w sumie 311 pracowników. Średnioroczny wzrost przychodów tej spółki w minionych trzech latach przekraczał 35% ( w skali roku), a to kategoryzuje firmę do szybko rozwijających się.


Pierwszym kryterium wyostrzającym dobór spółki jest zysk netto, który mimo młodego wieku firmy już jest osiągany i drugim kryterium doboru to brak zadłużenia, który również jest spełniony. Firma w ostatnich dwóch latach przyspieszyła na dynamice rozwoju - jej średnioroczny wzrost przychodów z dwóch lat wynosił 43,5% a w ujęciu roku do roku, przychody wzrosły o ponad 81%. Tym samym i cena akcji rozwinęła się podobnie dynamicznie - od koronawirosuwego dołka (który doprowadził wtedy do 77% przeceny), akcje do szczytu zyskały ponad 1400%, licząc z kolei od szczytu sprzed koronawirusowego krachu wzrost ten wyniósł ok. 240%, co w tak krótkim ujęciu i w przypadku trafienia najgorszego możliwego momentu wejścia, też jest fenomenalnym wynikiem.

INMD 04.12.2021 - 68 $

Aktualnie kurs spółki od dotychczasowego szczytu spadł już o ponad 35% i jest to zarazem największe cofnięcie od czasu koronawirusowego krachu. Technicznie ostatnia sesja na akcjach w pierwszej połowie handlu dyktowana była przez niedźwiedzie, po czym w drugiej połowie zdanie przejęli byki. Na wykresie oznacza to, że ukształtowała się tzw. formacja młotka, która informuje, że przy kursie poniżej 68 $ za akcję jest zwiększony popyt. Formacja ta może więc w krótkoterminowym ujęciu czasowym sugerować odreagowanie ostatnich spadków. W dłuższym ujęciu, mimo ponad 35% korekty, wycena nadal pozostaje dosyć wysoka, ale tempo wzrostu jest tak wysokie, że wycena ta szybko korygowana jest przez wzrost zysków:

Wycena w oparciu o zyski sięgnęła poziomów z kwietnia, kiedy to kurs akcji stał ok. 34% niżej (czyli dzisiaj kurs stoi ok. 50% wyżej - procent procentowi nierówny, bo dla odrobienia 50% spadków, cena musi o 100% wzrosnąć), czyli innymi słowami oznacza to, że wyceniona jest na ok. tych samych poziomach co w kwietniu 2021 roku. Pokazuje to w jak wysokim tempie rosną zyski i jeśli to tempo w kolejnym roku się utrzyma to aktualne poziomy wskazywać mogą osiągnięcie już w miarę uczciwych poziomów wyceny. Mimo tego przypominam, że rynek w tego rodzaju akcjach znajduje się w fazie "risk-off", a to też oznacza, że w krótszym ujęciu dalsze pogłębianie się spadków (i wyceny) jest nadal wysoce prawdopodobne. Więcej danych do spółki wraz z wynikami i prognozami poniżej:

czwartek, 2 grudnia 2021

MercadoLibre (MELI)

Tanio jak przy koronawirusowym krachu
02.12.2021 - 1108 $

Dzisiaj od czytelnika bloga dostałem pytanie do MercadoLibre - spółki, którą na blogu po raz pierwszy rok temu przedstawiłem: dlatego w ramach przypomnienia czym firma się zajmuję, odsyłam do przewinięcia wpisu w dół (wystarczy rozwinąć post). 
 
Aktualnie wycena spółki w oparciu o przychody sięgnęła poziomów jakie mieliśmy podczas dołka koronawirusowego krachu. Przy pomocy tego wskaźnika widać, że wycena ta regularnie odbija od dołka w okolicach 6 punktów (oznacza to, że wyceniona jest sześciokrotnością przychodów). Czyli z tego ujęcia wycena osiągnęła już całkiem atrakcyjny poziom, który również ja zacząłem transzami wykorzystywać. Mimo z pozoru atrakcyjnej wyceny fundamentalnej, spółka należy do firm z podwyższonym ryzykiem, gdzie od strony technicznej nie widać jeszcze chęci do tego, aby kurs ponownie chciał wracać do wzrostów. Pierwsze wsparcie widzę przy cenie 1000 $, drugie i zarazem ważniejsze w okolicach 700 $, co z aktualnego poziomu oznacza, że cena ta oddalona jeszcze jest o ok. 35%. Kilka dodatkowych informacji dotyczących wyników, dodaję niżej:


Osoby, które są gotowe zaakceptować większe ryzyko, uważam że aktualne poziomy mogą być interesujące do inwestycji długoterminowej. W krótszym ujęciu wchodzenie w tą spółkę przy obecnych poziomach to klasyczne łapanie spadającego noża i w tym ujęciu nie widzę okazji do otworzenia pozycji, tym bardziej, że najbliższe ważniejsze wsparcie (700 $) widzę ok. 35% niżej. 

Spółka dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Osobom poszukującym takiego brokera polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który nowym klientom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji.

Załóż rachunek w LYNX i odbierz 50 $ ->

  

niedziela, 28 listopada 2021

The Estée Lauder Companies (EL)

Czas na kolejną analizę spółki i dzisiaj sprawdzam The Estée Lauder Companies. Firma zajmuje się produkcją i sprzedażą produktów do pielęgnacji skóry i włosów, produkty do makijażu oraz perfumy. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 118 mld. $ i zatrudnia w sumie 62 000 pracowników. Firmę w wieku 40 lat założyła Estée Lauder w 1946 roku i do dzisiaj zarządzana jest jest jej potomków. Rodzina Lauderów należy do najbogatszych rodzin świata z szacunkowym majątkiem wynoszącym ok. 40 mld. $. 


Mimo, że działa w rozwiniętym sektorze i bliższa jest akcjom typu "value", spółka nie dzieli się w znaczący sposób ze swoimi zyskami z akcjonariuszami - dywidenda przy aktualnym kursie wynosi ok. 0.63%. Przychody rosną z kolei w ok. tym samym tempie co sektor w którym działa - w ostatnich 10 latach średnioroczny wzrost przychodów wynosił 6,3% (w skali roku). Jako spółka rozwinięta wyceniam ją z kolei w oparciu o wypracowany zysk netto i wycena ta wskazuje aktualnie dosyć znaczące przewartościowanie, które utrzymuje się już od ponad pół roku:


Przypomnę, że w długoterminowym ujęciu wycena spółki w oparciu o zyski rośnie, co swoje uzasadnienie ma też w otoczeniu rynkowym w jakim się znajdujemy. Temat ten dokładniej omówiliśmy w tym filmie: "Czy wzrost inflacji wywoła bessę?". Rosnąca wycena bierze się z cyklu deflacyjnego w którym stopy procentowe są w trendzie spadkowym. Kiedy te stopy procentowe są niskie, wtedy ogólna wycena akcji rośnie, jak stopy procentowe rosną to spada również i wycena rynku akcyjnego, bo wtedy inne alternatywy jak na przykład obligacje stają się coraz bardziej atrakcyjne, a to powoduje, że kapitał stopniowo przenosi się z jednego rynku do drugiego. Nie oznacza to też, że po podwyżkach stóp procentowych kursy akcji spadną - w ogólnym znaczeniu spada wtedy wycena rynku akcyjnego, ale ten spadek wyceny może iść razem w parze z rosnącymi cenami akcji, w takim scenariuszu po prostu zyski spółek rosną szybciej niż kurs akcji, co jednocześnie powoduje właśnie spadek wyceny.

Przy The Estée Lauder Companies aktualna wycena wybiła się ponad górny przedział średniorocznego tempa wzrostu wyceny - czyli akcje spółki przy aktualnym kursie są przewartościowane. Aby wycena z powrotem zbliżyła się do w miarę uczciwych poziomów, jej kurs musiałby jeszcze cofnąć o minimum 30% (przy utrzymaniu aktualnego poziomu zysków jakie generuje). 


Odnośnie przyszłych oczekiwań - one mają utrzymać dotychczasowy trend, czyli zarówno przychody jak i zysk netto w następnych paru latach powinien rosnąć. Przechodząc teraz do sytuacji technicznej - kurs akcji w bieżącym roku nie bardzo reagował na poprzednie wierzchołki cenowe i w całkiem wysokim tempie po prostu odpracowywała straty jakie po ubiegłorocznym koronawiuroswym krachu powstały:

EL 26.11.2021 - 335,61 $


Cena akcji po ok. pół roku całkowicie dorobiła koronawirusowy krach i do szczytu jaki kilka dni temu odnotowała wzrosła od tamtego dołka o 160%. Największe korekty w trakcie trwania tego odrabiania ledwo sięgały 15% i aktualnie do najbliższego wsparcia ma ok. 10% - jest to strefa 287-300 $ za akcję. Przypomnę jednak, że wraz z dotarciem do tej strefy, z fundamentalnego ujęcia firma nadal będzie przewartościowana. Aby wycena zbliżyła się do interesujących dla długoterminowego inwestora poziomów, kurs musiałby spaść do co najmniej 240 $. Więcej informacji razem z wynikami spółki z minionej dekady na końcu:

piątek, 26 listopada 2021

Quality Leveraged (WFATTRADER)

Myślę, że można ponownie podsumować moje wyniki w pracy jako portfolio manager. Jednak zanim to zrobię krótkie zastrzeżenie: podsumowanie to proszę nie spostrzegać jako reklamę lub zachętę do nabywania udziałów w portfelach jakimi zarządzam - jest to tylko krótkie podsumowanie wyników z ostatnich 30 miesięcy pracy, czyli odkąd portfel mój w formie certyfikatu notowany jest na giełdzie.

Zanim przejdę do podsumowania dla niewtajemniczonych: zarządzam portfelem, który notowany jest na giełdzie, mój zarobek na nim w pierwszej linii zależny jest od samej wartości certyfikatu, gdyż odzwierciedla on moje prywatne portfele. Dodatkowo za zarządzanie nimi otrzymuję prowizję od zainwestowanej w nich kwotach. Różnica w stosunku do klasycznych funduszy inwestycyjnych polega na tym, że prowizję tą otrzymuję tylko w momencie wygenerowania dodatniej stopy zwrotu. W przypadku wygenerowania ujemnej stopy zwrotu ja nic na tym dodatkowo nie zarobię, a wszystkie koszty wliczone są w wycenie certyfikatu.

Jako, że rok się powoli kończy i dla osób poszukujących prezentu dla siebie lub bliskich - moją książkę można teraz zamówić bez kosztów wysyłki, co oznacza ok. 25% oszczędność. Do strony gdzie ją można zamówić, przejdziesz klikając na tytuł: "Giełda, inwestycje, trading".

Przechodząc teraz do głównego tematu wpisu, czyli do podsumowania moich wyników. Aktualizacja wyników dotyczyć będzie portfela Quality Leveraged, czyli tego najbardziej agresywnego (zarządzam jeszcze portfelami, które na giełdzie znaleźć można pod nazwami HQSP Investing i Megatrend Trading). W bieżącym roku, portfel ten (Quality Leveraged) zyskał ok. 30% (wynik w walucie euro) i jeśli w kolejnych czterech tygodniach nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to wynik ten powinienem dowieść do końca roku, gdyż przy aktualnym składzie ponad 25% jego wartości stanowi gotówka, którą w razie odpowiednich wydarzeń albo jeszcze więcej powiększę, albo wykorzystam do zakupów.

Sam rok 2021 mimo, że się jeszcze nie skończył można uznać za trudny do aktywnego handlowania - w pierwszym półroczu mieliśmy bardzo agresywną rotację sektorową, która również spowodowała wzrost zmienności mojego portfela (w tamtym okresie). Tamtejszą przecenę na akcjach typu growth wykorzystałem do powiększania pozycji na spółkach rozwijających się, co zresztą później okazało się bardzo dobrym posunięciem - więcej na ten temat mówiliśmy na naszym kanale YouTube, do którego przejdziesz klikając na tytuł filmu: "Czy inwestowanie w wartość przestało działać?".

Sumarycznie w 2021 roku wykonałem 53 transakcji (liczone pozycje księgowane) i z tego 50 było zyskownych i tylko 3 stratne. Wysoka dodatnia skuteczność transakcyjna wynika z kolei z ułamkowych zamknięć, tzn. że w transakcję wchodzę jak i wychodzę w wielu transzach - stratne pozycje zamykam z kolei od razu w całości, a zyskowne ułamkowo, pozwalając dalszej części zyskownej pozycji dalej zarabiać. Pełną historię transakcyjną można oczywiście prześledzić - poniżej dla osób które mniej płynnie poruszają się po niemieckojęzycznych stronach, całą historię transakcji dodatkowo zapisałem do tabeli z excela:


Grubszymi poziomymi liniami wydzieliłem poszczególne lata i rok 2021 zaczął się od zamknięcia pozycji na opcjach typu CALL na Nasdaq100. Pozycję tą razem z rosnącym kursem zamykałem ułamkowo, którą na najwyższym poziomie sprzedałem z ponad 50% zyskiem. Kiedy pozycja zaczęła zawracać wyprzedałem się z pozostałej części pilnując, aby to co zostało nie odwróciło się w stratę. Później kilka razy ponownie do tej pozycji wracałem otwierając i zamykając ją od nowa (za każdym razem księgując zysk). Obecnie nadal jestem w posiadaniu opcji CALL na Nasdaq100, ale nie jest to już ta sama pozycja co z początku roku, tylko całkiem na nowo otworzona - aktualnie ta pozycja stanowi ok. 10% udział w moim portfelu i notuje z ponad 20% zyskiem (zysk jest po uśrednianiu w górę zaniżony).

Największy procentowy zysk osiągnąłem z kolei na opcjach CALL z dalekim terminem wygaśnięcia na akcjach Nvidii. Zysk jaki w tej transakcji zaksięgowałem wyniósł 234% i pozycja ta nadal w całości nie została zamknięta - obecnie opcje te notują z ok. 220% zyskiem i odpowiedzialne one są za ok. 5,5% wartości portfela.

Przechodząc do najgorszej transakcji - było to na akcjach Voyager Digital, spółka która służyła mi jako substytut do kryptowalut "na sterydach" - akcje tej firmy w zaledwie parę miesięcy wzrosły o ok. 6700% i oczywiście co wystrzeli w kosmos, musi też kiedyś z powrotem wrócić na ziemię i ja niestety nie załapałem się na dalszą podróż w wszechświat, tylko na powrót do ziemi, księgując na tym dokładnie 40% straty. Mimo dużej jednostkowej straty, strata ta nie była w portfelu mocno odczuwalna, gdyż z samego początku spółkę skategoryzowałem do akcji z wysokim ryzykiem i w związku z tym wielkość pozycji (w dniu jej otwarcia) wynosiła 2x1,3% (kupowałem w dwóch transzach). Kiedy wartość tej pozycji się niemal przepołowiła, udział ten z początkowych 2,6% spadł do zaledwie 1,5%, co dla całości portfela oznaczało ok. 0,7% straty. Myślę, że ten przykład dobrze pokazuje jak powinno się zarządzać ryzykiem.

Przechodząc do aktualnego składu portfela, to on obecnie składa się w ok. 53% z akcji, w 22% z instrumentów pochodnych i w ponad 25% z gotówki. Największą pozycję stanowi spółka Cadence Design Systems z ponad 12% udziałem w portfelu - ona obecnie notuje z ok. 130% zyskiem. Najsłabszą pozycją w portfelu jest z kolei Fiverr International z prawie 40% stratą - jej udział w portfelu przekracza 7,5% co przy aktualnej wielkości portfela oznacza, że dla całości portfela pozycja ta przyczynia się do ok. 5% straty. Pełną historię zmiany wartości portfela (wyceny certyfikatu na rynku) przedstawia poniższy wykres:

Quality Leveraged 26.11.2021 - 200,17 €

Moja aktualna ekspozycja na rynku jest średnio agresywna, gdyż ćwierć wartości portfela stanowi gotówka i pozostałe pozycje, które w tym portfelu goszczą to pozycje z zwiększoną zmiennością (w tym pozycje lewarowane). Ogólne otoczenie rynkowe ciągle powinno sprzyjać akcjom, jednak w krótkim terminie, ze względu na bardzo dobry trwający kwartał, spodziewam się że możliwe iż zobaczymy jakąś korektę, która może doprowadzić do 10-15% przeceny na szerokim rynku. Jeśli taka korekta przyjdzie, będę chciał wykorzystać wolną gotówkę do zakupów, jeśli nie przyjdzie, to po prostu dalej pozostanę z taką ekspozycją jak obecnie, koncentrując się więcej na krótkoterminowych transakcjach.

Tegoroczny zysk w tym portfelu wynosi ok. 30%, co w ujęciu średniorocznej stopy zwrotu (czyli liczone od debiutu giełdowego) oznacza ok. 33% wzrost w skali roku, czyli inaczej ok. 100% całościowego zysku w ciągu ostatnich 2,5 lat (wynik liczony w walucie euro, w złotówka będzie troszeczkę wyższy). Zysk ten osiągnięty został dla inwestorów, którzy w ten portfel zainwestowali, moja prywatna stopa zwrotu jest troszeczkę wyższa, gdyż prowizja od zysków odliczana jest w wycenie tego produktu i ona trafia do mnie, z czego część oddaję jeszcze emitentowi. 

Na koniec przypomnę o trwającej promocji książki - w kolejnych paru dniach można ją zamówić po niższej o koszt wysyłki cenę. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do strony gdzie ją można zamówić.


sobota, 20 listopada 2021

Zalando SE (ZAL)

Dzisiaj kontynuuję z przedstawianiem spółek na życzenie czytelników i tym razem sięgnę do listy od końca, czyli do spółki która ostatnio do tej listy przyłączyła i jest to Zalando. Firma ta to niemiecki wysyłkowy sklep internetowy z siedzibą w Berlinie. Sprzedaż skupia się głównie na obuwiu i odzieży, przy czym dostępny jest szerszy asortyment, który obejmuje produkty dekoracyjne, okulary przeciwsłoneczne, zegarki i biżuterię. Spółkę znałem już dosyć wcześnie (długo przed debiutem giełdowym), ale świadomie zarejestrowałem firmę w pracy, kiedy jeszcze tradowałem na parkiecie - niemal co 5-7 dni przychodziła paczka właśnie od Zalando (zgaduję, że zamówienia dla partnerek kolegów z pracy :P). Firma notowana jest na giełdzie w Niemczech, jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 21 mld. € i jako spółka relatywnie młoda koncentruje się na zdobyciu jak największej części sektora w którym działa - to widać po przychodach, które przychodzą kosztem zysków.


Przychody w ostatnich pięciu latach rosły średnio 22% rocznie i zyski względem tych przychodów są bardzo małe, ale to przy tego rodzaju spółce jest normalne - sektor charakteryzuje się niską marżą. Ważniejsze jest, że wraz ze wzrostem przychodów również i zyski netto rosną. Odnosząc się do prognoz - pozytywny trend wyników finansowych ma się dalej utrzymywać.


Oznacza to, że podstawowe kryteria, jakim są rosnące wyniki finansowe są spełnione - te kryteria są pierwszorzędne jeśli chcemy zainwestować w jakąś spółkę na okres długoterminowy. W kolejnym etapie przechodzimy więc do wyceny firmy i zrobię to w oparciu o prostą metodę jakim jest wycena spółki w oparciu o przychody (ponieważ jest to spółka rozwijająca się).
 

Mimo, że cena akcji od debiutu giełdowego wzrosła o ok. 300%, to mimo tego wycena w oparciu o przychody utrzymuje się w przedziale pomiędzy 2,80-0,75 - im niższą wartość mamy, tym niższa wycena firmy. Średnia wartość tego wskaźnika wynosi 1,78, a obecny odczyt wskazuje 1,81, czyli przy aktualnym kursie akcji nabywamy spółkę po średniej wycenie z ostatnich 6 lat.

ZAL 19.11.2021 - 86,02 €

Technicznie kurs akcji zakończył na ostatniej sesji korektę - sygnał do powrotu do wzrostów otrzymaliśmy po tym jak poprzedni dołek nie został przebity i w ruchu zwrotnym kurs pokonał poprzedni szczyt tej korekty. Poziomy te mogą teraz służyć jako wsparcie i szczególnie istotnym poziomem, który nie powinien zostać przebity, aby ten nowo powstały sygnał zakupu pozostał aktualny, to cena 73 € za akcję. Na koniec dodaję jeszcze wyniki spółki z minionej dekady plus krótkie podsumowanie:

czwartek, 18 listopada 2021

VanEck Video Gaming and eSports ETF (ESPO)

Dzisiaj przyglądnę się nie pojedynczej spółce a całemu sektorowi gamingowemu. Reprezentantem tego sektora jest MVIS Global Video Gaming and eSports Index (MVESPOTR), który ETF VanEck Video Gaming and eSports stara się odzwierciedlić. ETF ten inwestuje nie tylko w producentów gier wideo, ale również w firmy zajmujące się, e-sportem, produkcją sprzętu dla graczy i w twórców gier jak i w firmy dostarczające oprogramowanie do tworzenia gier. 

W Polsce indeks WIG.GAMES od historycznych szczytów spadł już o ponad 40%, co innymi słowami oznacza, że spółki gamingowe z naszego parkietu znajdują się w bessie. Jednak trzeba też podkreślić, że dywersyfikacja tego indeksu jest bardzo słaba, bo składa on się zaledwie z pięciu spółek. VanEck Video Gaming and eSports ETF (ESPO) z kolei inwestuje w 26 firm i on od historycznego szczytu do dołka zawrócił ok. 23%, a z obecnego poziomu do szczytu potrzebuje już tylko 7%, czyli większość spadków już zdążył odrobić. ESPO jest więc znacznie lepiej zdywersyfikowany, a jego pełny skład jest następujący:


Największa pozycja z prawie 10% udziałem to Nvidia, tuż za nią stoi Advanced Micro Devices i na trzecim miejscu mamy chińskiego giganta Tencent Holdings. Z polskiego parkietu w ETF'ie tym znajdzie się z kolei tylko jedna firma i jest nią CdProject Red z 1,23% udziałem. Ogólna dywersyfikacja funduszu jest dosyć szeroka, bo oprócz inwestycji w producentów gier, inwestor nabywając fundusz otrzyma również ekspozycję na spółki zarabiające na grach pośrednio. Przykładem takiej spółki może być Sea Limited, która posiada dużą ekspozycję na segment e-sport - segment gospodarczy który w kolejnych trzech latach wzrosnąć ma o ponad 70%. Również inne segmenty gospodarcze tego sektora mogą w kolejnych latach wzrosnąć ponadprzeciętnie dużo i tu kolejnym przykładem jest ostatnio coraz częściej wspominany Metaverse, czyli globalna wirtualna rzeczywistość jako następca internetu. Przykładami firm, które ten segment współtworzą to między innymi Nvidia oraz Roblox.  
 
Przechodząc do kosztów funduszu - one pod kreską wykażą w sumie 0,55% rocznej opłaty (plus ewentualne koszty transakcyjne). Rebalancing jest kwartalny, wypłata dywidendy (która przy obecnym kursie wynosi ok. 0,12%) następuje raz w roku, a dokładniej w grudniu i w sumie zainwestowane w nim jest obecnie ok. 700 mln. $. 

ESPO 18.11.2021 - 75,46 $


Tegoroczna stopa zwrotu funduszu wynosi ok. 8%, a od debiutu, czyli od października 2018 wzrósł z kolei o niecałe 160%. Mimo, że tematem przewodnim funduszu jest sektor gamingowy, to mimo tego spółki jakie się w nim znajdują zarabiają również w innych sektorach, co ja widzę jako dodatkowy plus. Ogólny trend technologii w którą fundusz inwestuje jest wzrostowy i również spółki w jakie inwestuje radzą sobie w zdecydowanej większości ponadprzeciętnie dobrze. 

Podsumowując: VanEck Video Gaming and eSports ETF  może być interesującą inwestycją dla osób, które nie znają się na analizie pojedynczych firm i które chcą swój portfel zdywersyfikować o nowe technologie z naciskiem na sektor gamingowy. Dzisiejszy przykład ETF'a pochodzi z amerykańskiego rynku, czyli dostępny jest tylko dla inwestorów posiadających status "profesjonalisty", ale praktycznie ten sam fundusz z dopiskiem UCITS dostępny jest również dla prywatnych inwestorów. Powyższy wykres dotyczy z kolei kontraktu CFD na fundusz amerykański u brokera X-Trade Brokers, który jest dzisiejszym sponsorem wpisu - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto:
 

Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Zainteresowanym dokształceniem się, polecę jeszcze książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


poniedziałek, 15 listopada 2021

Thermo Fisher Scientific (TMO)

Dzisiaj do listy przedstawionych na blogu spółek dochodzi prawdziwy klasyk inwestycyjny: Thermo Fisher Scientific. Firma jest amerykańskim dostawcą oprzyrządowania naukowego, odczynników i materiałów eksploatacyjnych oraz usług oprogramowania. Działa głównie w czterech segmentach i są to: rozwiązania dla nauk przyrodniczych, przyrządy analityczne, diagnostyka specjalistyczna oraz produkty i usługi laboratoryjne. Spółka z kapitalizacją rynkową równą ok. 250 mld. $ należy do największych firm swojego sektora, ale mimo tego rozwija się szybciej niż sektor w którym działa.

Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich dziesięciu lat przekraczał 11,5%, w pięciu letnim ujęciu przychody te rosły z kolei 13,7% rocznie. Przy tym warto podkreślić, że wzrosty te nie biorą się z samego rozwoju organicznego, tylko również poprzez przejęcia, co jednak przy tego wielkości firm jest standardem. 


Firma niecałe trzy tygodnie temu opublikowała raport  za trzeci kwartał. W okresie zakończonym 30 września sprzedaż wzrosła o 9% do 9,3 mld. $ – z czego 7% dotyczyło wzrostu organicznego. Przez cały rok firma prognozuje sprzedaż na poziomie 37,1 mld. $, co oznacza wzrost o 15% w stosunku do 2020 roku oraz skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,30 $, co oznacza wzrost o 20%. Również podczas pandemii spółka udowadnia, że ​​potrafi wykorzystywać bieżące warunki rynkowe. Firma opracowała nowe rozwiązania testowe (jej przychody związane z COVID-19 w trzecim kwartale wyniosły ponad 2 mld. $), które pomogły firmie nie tylko uniknąć spadku sprzedaży, ale także wygenerować wzrost. Ta zdolność adaptacji i innowacyjność jest kluczowa dla inwestorów, którzy chcą kupować i nie martwić się o obecną sytuacją w branży.

TMO 15.11.2021 - 637,66 $

Dobre fundamenty potwierdza również kurs akcji, który znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Aktualnie jej kurs akcji znajduje się na górnym ograniczeniu kanału regresji, co również w wycenie fundamentalnym potwierdza ponadprzeciętnie wysokie poziomy. Dlatego w ujęciu średnioterminowym można oczekiwać, że cena akcji albo na dłużej pozostanie na aktualnych poziomach, korygując tym wycenę w czasie, albo po prostu, że dojdzie do spadku ceny, co w efekcie też obniży aktualne przewartościowanie wyceny. Więcej informacji oraz krótkie podsumowanie na końcu:

sobota, 13 listopada 2021

Atlassian Corporation Plc (TEAM)

Dzisiaj pod lupę ląduje bardzo dynamicznie rozwijająca się firma z Australii - Atlassian Corporation. Przedsiębiorstwo dostarcza rozwiązania programistom, kierownikom projektów i innym zespołom programistycznym i specjalizuje się w opracowywaniu i publikowaniu oprogramowania biznesowego. Spółka dla mnie interesująca głównie jest ze względu na bardzo stabilny i silny trend wzrostowy, czyli więcej do tradingu. Dla długoterminowego inwestora może również być interesująca, jednak w przypadku długoterminowej inwestycji, zaakceptować należy możliwe obsunięcia kursu akcji, które przekroczyć mogą nawet 75% - to ze względu na bardzo wysoką wycenę fundamentalną.


Aktualna kapitalizacja rynkowa firmy wynosi ok. 115 mld. $ i zatrudnia w sumie 6433 pracowników. Jej przychody w ostatnich pięciu latach rosły średnio 35,5% rocznie i również pozostałe wskaźniki rozwijają się w odpowiednim kierunku - według szacunków analityków w kolejnych trzech latach przychody się podwoją.


Pozytywny rozwój firmy nie powinien dziwić - produkty Atlassian są wykorzystywane przez 83% firm z listy Fortune 500 i mają 180 000 klientów w ponad 190 krajach na całym świecie. Firma może pochwalić się również 10 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie swoich produktów chmurowych.

TEAM 12.11.2021 - 444,66 $

Jak już pisałem we wstępie - trend kursu akcji jest niemal idealny. Jej cena w skali roku rosła średnio prawie 60% rocznie, co daje ponad 1500% wzrost w zaledwie 6 lat. Warto przy tym dodać, że dotychczasowe korekty delikatnie przekraczały 30%, ale mimo tej pozytywnej historii, ze względu na bardzo wysoką wycenę fundamentalną, małe potknięcie doprowadzić może do nawet 75% przeceny. Wraz z jej wystąpieniem sentyment wokół spółki się odwróci, ale jeśli ogólny trend rosnących wyników finansowych się utrzyma, to byłaby to dobra okazja do inwestycji długoterminowej. Więcej informacji do spółki poniżej:

środa, 10 listopada 2021

Garmin (GRMN)

Dzisiaj będę dalej nadrabiał zaległości próśb z krótką analizą danej spółki na blogu i teraz pod lupę ląduje Garmin. Firma wraz z oddziałami oferuje nawigację z globalnym systemem pozycjonowania (GPS) oraz urządzenia i aplikacje bezprzewodowe. Spółka działa poprzez pięć segmentów. Oferuje szereg produktów do automatycznej nawigacji, a także szereg produktów i aplikacji przeznaczonych na rynek mobilnego GPS. Oferuje produkty konsumentom na całym świecie, w tym urządzenia podręczne do użytku na zewnątrz, urządzenia do noszenia, urządzenia golfowe oraz urządzenia do śledzenia i szkolenia psów/posłuszeństwa zwierząt. Oferuje szereg produktów zaprojektowanych do użytku w śledzeniu kondycji i aktywności. Jej segment lotniczy jest dostawcą rozwiązań dla producentów samolotów, obecnych właścicieli i operatorów statków powietrznych, a także klientów wojskowych i rządowych oraz obsługuje szereg statków powietrznych, w tym samoloty transportowe, lotnictwo biznesowe, lotnictwo ogólne, eksperymentalne/lekkie sporty, śmigłowce, opcjonalnie pilotowane pojazdy i bezzałogowe statki powietrzne. 


Na wagę rynkową przynosi ok. 28 mld. $ i zatrudnia w sumie 16 000 pracowników, czyli jest spółką średniej wielkości (na amerykańskie warunki). Długoterminowe wyniki finansowe dobrze wyglądają dopiero od 2015 roku, wcześniej były w miarę stabilne, ale utrzymywały się na jednym poziomie, co (w tamtym czasie) przekreślało spółkę do inwestycji długoterminowej. W minionych 5 latach średnioroczny wzrost przychodów wynosił ok. 8,2%, a w krótszym ujęciu - 3 letnim, 10,8%, co oznacza że dynamika wzrostowa delikatnie przyspieszyła. Mimo tego wycena już wcześniej ten punkt uwzględniła i przez wygórowane oczekiwania, które po ostatnich wynikach rozczarowały, akcje firmy przeszły do korekty.

GRMN 10.11.2021 - 153,84 $

Jako spółkę z umiarkowanym tempem wzrostu przychodów, firmę kategoryzuję do spółek rozwiniętych w których akcje wyceniam w oparciu o zyski. Wycena ta, mimo że kurs akcji znajduje się w korekcie nadal jest wysoka. Dlatego aby akcje stały się bardziej atrakcyjne, kurs musiałby albo jeszcze cofnąć o dobre 30%, albo zyski musiałby mocniej wzrosnąć, a najlepiej jak stanie się to i to. Technicznie z kolei firma pokazała, że dłużej utrzymujące korekty (takie jak w latach 2014-2016) się zdarzają i one mimo ponadprzeciętnie głębokim obsunięciom nie zawsze powodowały równie głęboki spadek wyceny. W takich okresach zyski nie rosły po prostu dostatecznie szybko - wtedy (w latach 2014-2016), kurs akcji spadł o ponad 50%, a wycena o niecałe 40%. 


Jeśli chodzi o prognozy - to kierunek rozwoju wyników jest odpowiedni, tzn. że oczekuje się, że wzrosną zarówno przychody jak i zysk netto oraz jednocześnie marża operacyjna delikatnie ma wzrosnąć. Mimo tego, historia pokazała, że akcje spółki potrafią rozczarować - kwartalne ogłoszenie wyników nie zawsze spełniały oczekiwania analityków. Więcej informacji oraz podsumowanie, na końcu:

czwartek, 4 listopada 2021

Chewy (CHWY)

Dzisiaj na prośbę czytelnika krótka ocena spółki, która jest internetowym sprzedawcą karmy dla zwierząt - Chewy. Kapitalizacja firmy, mimo że wydawałoby się, że działa na niszowym rynku, jest stosunkowo wysoka i wynosi ok. 30 mld. $. W sumie spółka zatrudnia 18 500 pracowników i w ostatnich 3 latach zdołała zwiększać swoje przychody średnio 20% rocznie. 

Firma rośnie więc szybciej niż sektor w którym działa i w związku z tym wyceniona jest też na wyższym poziomie. Spółka należy do firm rozwijających się, która dopiero pracuje nad zyskownością. Marża netto w następnych latach powinna wzrastać, podobnie marża operacyjna oraz zysk na akcję. 

CHWY 04.11.2021 - 73,2 $


Pozytywny, długoterminowy obraz techniczny pozostaje pod znakiem zapytania - trwająca od początku korekta doprowadziła już do ok. 50% przeceny i poprzedni dołek korekty (okolice 65 $) został przebity, co według klasycznej analizy technicznej oznacza odwrócenie trendu (mamy nowy niższy dołek oraz niższy szczyt). Sama wycena koryguje z kolei silne zeszłoroczne przewartościowanie i obecne poziomy wskazują ok. średnią wartość wyceny z ostatnich 3 lat (wycena w oparciu o przychody).

Podsumowując: Chewy jest spółką, którą należy kategoryzować do firm z podwyższonym ryzykiem. Fundamentalnie rozwija się w dobrym kierunku, ale dla długoterminowej inwestycji, uważam że mamy inne, lepsze spółki z tego sektora, na przykład: Zoetis i Freshpet (klikając na nazwę tych spółek, przejdziesz do ich analiz).