Dzisiaj na prośbę czytelnika krótka ocena spółki, która jest internetowym sprzedawcą karmy dla zwierząt - Chewy. Kapitalizacja firmy, mimo że wydawałoby się, że działa na niszowym rynku, jest stosunkowo wysoka i wynosi ok. 30 mld. $. W sumie spółka zatrudnia 18 500 pracowników i w ostatnich 3 latach zdołała zwiększać swoje przychody średnio 20% rocznie.
Firma rośnie więc szybciej niż sektor w którym działa i w związku z tym wyceniona jest też na wyższym poziomie. Spółka należy do firm rozwijających się, która dopiero pracuje nad zyskownością. Marża netto w następnych latach powinna wzrastać, podobnie marża operacyjna oraz zysk na akcję.
CHWY 04.11.2021 - 73,2 $
Pozytywny, długoterminowy obraz techniczny pozostaje pod znakiem zapytania - trwająca od początku korekta doprowadziła już do ok. 50% przeceny i poprzedni dołek korekty (okolice 65 $) został przebity, co według klasycznej analizy technicznej oznacza odwrócenie trendu (mamy nowy niższy dołek oraz niższy szczyt). Sama wycena koryguje z kolei silne zeszłoroczne przewartościowanie i obecne poziomy wskazują ok. średnią wartość wyceny z ostatnich 3 lat (wycena w oparciu o przychody).
Podsumowując: Chewy jest spółką, którą należy kategoryzować do firm z podwyższonym ryzykiem. Fundamentalnie rozwija się w dobrym kierunku, ale dla długoterminowej inwestycji, uważam że mamy inne, lepsze spółki z tego sektora, na przykład: Zoetis i Freshpet (klikając na nazwę tych spółek, przejdziesz do ich analiz).
Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Cześć Daniel, w jaki sposób wyznaczasz jaką częśc Twojego portfela ma zajmować dana spółka?
OdpowiedzUsuńMożna z tego zrobić rocket science i po zmienności dostosować wagi - pewnie tak większość będzie polecać, aby swój portfel w ten sposób dywersyfikować...
UsuńJa inwestuję w pierwszej transzy +/- za każdym razem tą samą kwotę i później w spółkach, które lepiej się rozwinęły powiększam pozycję. Tym sposobem portfel skoncentrowany będzie w silne spółki, a to zwiększa jego zmienność, ale też średnioroczne stopy zwrotu. Kiedy dana spółka będzie stanowiła za dużą dla portfela wagę, wtedy po prostu część odsprzedam, ale robię to dopiero po tym jak z pozycją przestanę się czuć komfortowo. Przy długim horyzoncie czasowym można w ten sposób zbudować portfel, który powinien pokonać rynek. Taka strategia wymaga dobrej znajomości rynku i akcji i dla większości osób raczej będzie trudna do wdrożenia - raz ze względów psychologicznych i dwa z powodu zarządzania portfelem aktywnie.
Zakładając długi horyzont czasowy (20-30 lat minimum) co znaczy aktywne zarządzanie portfelem? Chodzi mi o średnią ilość transakcji w miesiącu. Zakładam oczywiście, że to też zależy od ilości pozycji.
UsuńHmmm zawsze wydawało mi się, że wyznajesz filozofię, dopóki spółka zwiększa przychody, zyski, kurs akcji rośnie dopóty nie redukujesz pozycji. A czy dobalansowanie portfela może oznaczać powiększenie pozycji na pozostałych aktywach gotówką z zewnątrz ?
UsuńP.S Planujesz redukować pozycję Nvidii ? Z tego co czytałem to poszło jakieś info że Nvidia będzie miała spory wkład w nową platformę facebooka - metaverse - przez co akcję wystrzeliły 15% w górę podczas dzisiejszej sesji.
Długoterminowy portfel zasilam gotówką z zewnątrz, która pochodzi z aktywnego handlowania. Do dopóki firma fundamentalnie się rozwija w odpowiednim kierunku to nie zamierzam zmniejszać swojej pozycji, ale jeśli dana spółka przejmie zbyt duży udział w portfelu, to możliwe, że będę zmuszony część puścić w rynek - mimo regularnego zasilania portfela nową gotówką.
UsuńNvidie zamierzam trzymać dalej - jej udział nie powoduje u mnie jeszcze "braku komfortu". W portfelach tradingowych z kolei udział zmniejszyłem z prawie 20% do ok. 8%.
Aktywne handlowanie to regularne wykorzystywanie aktualnych trendów, stałe sprawdzanie która spółka może jest niedowartościowana itp. W roku, w portfelu długoterminowym robię między 4-12 transakcji.
UsuńZ jakiego portalu korzystasz do generowania średniej ceny za ostatnie lata P/S czy P/E? to coś darmowego?
OdpowiedzUsuńZe strony TIKR ;)
Usuń