Translate my BLOG

niedziela, 31 października 2021

Meta Platforms (META)

Facebook w minionym tygodniu podzielił się swoimi wynikami finansowymi i parę dni później przedstawili nową nazwę pod którą notowana będzie na giełdzie - Meta Platforms, co z greckiego oznacza "coś poza". Nazwa pochodzi z książki "Zamieć" autorstwa Neala Stephensona z 1991 roku, w której bohaterowie żyją w dwóch światach - w rzeczywistym i wirtualnym, który nazywany jest Metaverse. Oprócz zmiany nazwy, również ticker giełdowy się zmieni do MVRS. Na kanale YouTube przeanalizowaliśmy wyniki spółki:
 
 

piątek, 29 października 2021

Bycze spółki po październiku 2021

Ostatnia sesja miesiąca się zakończyła, czyli innymi słowami oznacza to, że przyszedł czas na podsumowanie minionych czterech tygodni w portfelu tradingowym polskich spółek "Byki". Polski rynek nadrabia "straconą" dekadę i w samym 2021 roku wzrósł już o ponad 29%, co licząc od początku opublikowania portfela, czyli od 2012 roku daje łączny wzrost indeksu WIG o niecałe 95%. W tym samym czasie, mój portfel "Byki" zyskał ponad 250% i wynik ten osiągnięty został bardzo niskim nakładem pracy - najwięcej pracy kosztuje aktualizacja miesięcznych wyników na blogu. Także nie mogę narzekać na moje dotychczasowe osiągnięcia. W bezpośrednim porównaniu, sytuacja obu konkurentów na jednym wykresie, przedstawia się następująco:


Czy przewagę portfela nad szerokim indeksem uda się również w przyszłości utrzymać - to pokaże czas. W bieżącym roku wychodzi jednak na to, że to WIG jest w przewadze, gdyż on (przypomnę) od początku roku wzrósł już o ponad 29%, a mój portfel - o skromne 5%. Raczej nie zakładam podobnie wysokiej dynamiki wzrostów polskich akcji w kolejnym roku, ale jeśli faktycznie tempo wzrostu indeksu WIG się dalej utrzyma, to będę musiał zwiększyć swoją aktywność w tym portfelu i próbować wycisnąć z niego jak najwięcej. 

Przechodząc do obecnego składu portfela "Byki" - w październiku ani nie sprzedałem żadnej akcji, ani żadnej nowej nie kupiłem. Dotychczasowi goście niezmiennie dalej w portfelu goszczą i są to: Dino Polska, Ambra oraz Asbis. Więcej szczegółów do aktualnej sytuacji na tych spółkach, poniżej:

czwartek, 28 października 2021

W.W. Grainger (GWW)

W.W. Grainger jest dystrybutorem typu business-to-business produktów i usług związanych z konserwacją, naprawą i obsługą, działającym głównie w Ameryce Północnej, Japonii i Europie. Oferta produktów firmy jest podzielona na kilka szerokich kategorii, w tym sprzęt do transportu materiałów, materiały bezpieczeństwa i ochrony, produkty oświetleniowe i elektryczne, elektronarzędzia i narzędzia ręczne, pompy i materiały hydrauliczne, środki do czyszczenia i konserwacji oraz narzędzia do obróbki metali.


Kapitalizacja firmy przekracza 22 mld. $ i zatrudnia w sumie 21 800 pracowników. Jako spółka rozwinięta rośnie powoli, ale stabilnie i swoimi zyskami w formie dywidendy dzieli się z akcjonariuszami - obecna stopa dywidendowa wynosi 1,53% co jest ponadprzeciętnie niską wartością, czyli w ujęciu wyceny w oparciu o dywidendę, spółka wyceniona jest teraz na ponadprzeciętnie wysokim poziomie:


Kiedy stopa dywidendy wzrośnie do 2,5%, akcje mogą stać się interesujące do inwestycji pod stały przypływ pieniężny. W ujęciu osiąganych zysków wycena wygląda podobnie, jednak trzeba też zaznaczyć, że w oparciu o tą metodę wycena ta powinna razem ze spadkiem stóp procentowych rosnąć - kiedy stopy procentowe wzrosną, inne alternatywy do lokowania pieniędzy staną się bardziej atrakcyjne, czyli wycena akcji powinna spaść (troszkę więcej na ten tema mówiliśmy w filmie, do którego przejdziesz klikając na jego tytuł: "Czy wzrost inflacji oraz rentowność obligacji wywołają bessę?"


Pozostałe wskaźniki finansowe w ujęciu inwestowania długoterminowego wyglądają bardzo zdrowo, tzn.: że rosną przychody, rośnie zysk netto, spada liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji, rośnie free cash flow, rosną marża operacyjna oraz marża netto - ale to wszystko w wolnym, za to też w stabilnym tempie.
 

Technicznie cena akcji jest trudna do rozgrywania, gdyż zmienność w ostatnich latach była stosunkowo wysoka i to przy jednoczesnym przebijaniu potencjalnych poziomów zwrotnych:

GWW 28.10.2021 - 428,43 $

Dlatego uważam, że W.W. Grainger jest firmą bardziej interesującą do inwestycji długoterminowej (nie do tradingu) i kiedy cena akcji zejdzie ponadprzeciętnie nisko i wzrośnie stopa dywidendy oraz spadnie wycena - wtedy można pomyśleć o wykorzystaniu sytuacji do zakupu. Potencjalne poziomy wsparcia szarymi polami zaznaczyłem na wykresie - ale ponownie podkreślę, że dotychczas kurs stawiał pułapki i czyścił stop lossy osobom, które w oparciu o nie orientowały swoje pozycje. Więcej informacji do firmy jak zwykle na końcu:

poniedziałek, 25 października 2021

Upstart Holdings (UPST)

Dzisiaj przedstawię gwiazdę Wall Street - spółkę, która od grudnia 2020 roku wzrosła o ponad 1000% - Upstart Holdings. Jest to spółka, która udostępnia opartą na chmurze platformę pożyczkową wykorzystującą sztuczną inteligencję. Modele sztucznej inteligencji firmy są dostarczane partnerom bankowym w ramach aplikacji w chmurze skierowanej do klienta, która usprawnia kompleksowy proces udzielania i obsługi pożyczki. Firma stworzyła konfigurowalną, wielodostępną aplikację w chmurze, zaprojektowaną do bezproblemowej integracji z istniejącymi systemami technologicznymi banku. Jego konfigurowalna platforma umożliwia każdemu bankowi zdefiniowanie własnej polityki kredytowej oraz określenie istotnych parametrów programu kredytowego. Modele sztucznej inteligencji wykorzystują i analizują dane od wszystkich partnerów bankowych. Konsumenci mogą odkrywać pożyczki wspierane przez firmę Upstart na dwa sposoby: za pośrednictwem witryny Upstart.com lub poprzez produkt pod marką banku na własnych stronach internetowych partnerów bankowych. 

UPST 25.10.2021 - 344,64 $

W ciągu zaledwie 11 miesięcy kurs akcji wzrósł o ponad 1000%, jednak nastąpiło to przy jednoczesnym spadku wyceny firmy (wyceny w ujęciu osiąganych zysków). Patrząc z kolei na przychody, aktualna wycena razem z kursem akcji rośnie. Oznacza to, że zyski spółki rosną szybciej niż przychody, czyli rośnie marża, czyli firma jest w stanie lewarować biznes. Mówiąc innymi słowami - Upstart może być firmą z jeszcze dużym potencjałem wzrostowym, za który już dzisiaj inwestor musi wyłożyć sporą sumkę. Przeliczając wartość firmy na osiągane zyski, wychodzi, że dzisiaj wykładamy 286 krotność osiąganych zysków, gdzie jeszcze w lutym bieżącego roku, wyłożyć trzeba było aż 736 krotność zysków, przy tym od tamtego czasu kurs spółki wzrósł o ok. 230%! Technicznie kurs spółki znajduje się teraz na wsparciu, które przez krótkoterminowych traderów wykorzystany może być do zakupów, kolejne wsparcie znajduje się w okolicach 280 $.

Patrząc na ostatnie liczby firmy - trzeba je trochę traktować z przymrużeniem oka, bo są porównywane do drugiego kwartału 2020 roku, kiedy nikt nie pożyczał pieniędzy - wolumen kredytów od tamtego czasu wzrósł o 1600%. Jednak imponujące jest to, jak duża staje się rentowność - Upstart prognozuje teraz 17% skorygowaną marżę EBITDA, co przy tak szybko rozwijającej się firmie jest rzadkością.

Do tej pory spółka dwukrotnie zwiększyła swoje prognozy dotyczące przychodów na cały rok 2021, gdzie na początku roku przewidywali 500 milionów dolarów przychodu. Pod koniec pierwszego kwartału podnieśli tę kwotę do 600 milionów dolarów. Teraz spodziewają się 750 milionów dolarów przychodów w tym roku. Najbliższe lata zapowiadają się całkiem ciekawie i jeśli wszystko pójdzie dobrze w branży w jakiej działają i będą mogli powtórzyć swój sukces w zakresie pożyczek osobistych nawet w połowie tak dobrze, jak dotychczas, ich aktualna wycena w cale nie jest tak wysoka. 


Dla osób zainteresowanych konkurencją - wskazać mogę Hypoport: spółka ta od września 2020 roku gości w moim portfelu "Najlepszych Akcji Świata". Upstart w stosunku do tego konkurenta wyceniona jest wyżej, ale działa też na większym rynku jakim są Stany Zjednoczone (Hypoport działa na rynku niemieckim).

Spółka na parkiecie notuje dopiero od niespełna jednego roku, tym samym możliwe, że nie u każdego brokera dostępna jest spośród listy spółek w które można zainwestować, u X-Trade Brokers, czyli dzisiejszego partnera wpisu jest z kolei dostępna. Także jeśli interesują Cię firmy z większym potencjałem (ale i zarazem z większym ryzykiem), to możesz sprawdzić ofertę XTB, którą przedstawiłem w oddzielnym wpisie, do którego przejdziesz klikając tutaj: "Recenzja X-Trade Brokers, czyli XTB". Klikając z kolei na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto:


Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Zainteresowanym dokształceniem się, polecę jeszcze książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:

czwartek, 21 października 2021

Cloudflare (NET)

Parę razy byłem proszony o przedstawienie na blogu spółki Cloudflare i dlatego dzisiaj na życzenie przeanalizuję firmę i przedstawiem moje zdanie. Firma jest jednym z największych na świecie dostawców CDN (Content Delivery Network) w oparciu o całkowitą liczbę klientów. Platforma CDN przyspiesza dostarczanie obrazów, filmów i innych treści na strony internetowe, podczas gdy usługa serwera nazw domen (DNS) łączy adresy stron internetowych z poprawnymi adresami IP. Ponadto Cloudflare chroni hostowane strony internetowe przed wszelkiego rodzaju cyberatakami.


Przychody spółki w 2020 roku wzrosły o 50% do 431 mln. $ i firma spodziewa się, że w bieżącym roku przychody wzrosną o ok 47%. Do tej pory firma nie była rentowna, ale ostatnio straty się zmniejszyły. Analitycy spodziewają się pierwszego zysku dopiero w 2024 roku. Wycena spółki wzrasta razem z kursem akcji, a to oznacza, że dotychczas finansowo nie rośnie szybciej niż oczekiwania jakie inwestorzy w tą spółkę wkładają - wycena z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższa.


Przez to inwestycję w spółkę kategoryzować trzeba do wysoko spekulacyjnych w których drobne rozczarowania w kwartalnych publikacjach wyników, doprowadzić mogą do ponadprzeciętnie głębokich spadków - najbliższe ogłoszenie wyników już czwartego listopada.

NET 21.10.2021 - 175,88 $

Technicznie kurs akcji znajduje się w zdrowym trendzie - "w zdrowym" oznacza, że dotychczas nie doszło do fałszywych pokonań wsparcia, które mogłyby sugerować zakończenie wzrostów. Wsparcia dla kursu zaznaczyłem na powyższym wykresie - najbliższe mamy w okolicach 137 $, kolejne 110 $ itd. Widoczny wykres kursu akcji wygenerowany został przez platformę xStation, którą udostępnił mi X-Trade Brokers

Reasumując: krótkoterminowo kurs znajduje się w silnym trendzie wzrostowym i z tym trendem nie ma co dyskutować - do czasu kiedy on trwa można próbować to wykorzystać. Długoterminowo ze względu na rosnącą wycenę fundamentalną, istnieje podwyższone ryzyko do tego, że w przypadku jakichś potknięć, kurs doświadczy ponadprzeciętnie głębokie obsunięcie.


Partnerem dzisiejszego wpisu jest XTB - broker którego przedstawiłem w oddzielnym wpisie, do którego przejdziesz klikając tutaj: "Recenzja X-Trade Brokers, czyli XTB". Klikając z kolei na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto i handlować na akcjach oraz ETF'ach bez prowizji (do 100 000 € miesięcznego obrotu):


Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

wtorek, 19 października 2021

Sprout Social (SPT)

Dzisiaj w kolejce do przedstawienia na blogu spółki jest firma, która działa w nowym sektorze jakim są media społecznościowe, mowa o Sprout Social. Spółka zajmuje się projektowaniem, rozwijaniem i obsługą internetowego narzędzia do zarządzania mediami społecznościowymi, które umożliwia firmom zarządzanie i mierzenie ich obecności w Internecie. Firma zapewnia organizacjom scentralizowaną platformę do zarządzania działaniami w mediach społecznościowych wśród interesariuszy i funkcji biznesowych. Oprogramowanie w chmurze łączy wiadomości społecznościowe, dane i przepływy pracy w ujednolicony system rejestrowania, analizy i działania. Łatwa w użyciu platforma firmy w chmurze umożliwia organizacjom dowolnej wielkości tworzenie silniejszych relacji za pośrednictwem mediów społecznościowych, tworzenie i publikowanie skutecznych treści, mierzenie i poprawianie wydajności oraz lepsze zrozumienie rynków i klientów.


Coraz częściej zakupy przez internet robi się w mediach społecznościowych. Sprout Social może być tą spółką, która na tym skorzysta i to niezależnie od tego w których mediach generowany jest największy ruch. Wprowadzając nowe integracje dla sklepów Shopify i Facebook, zamówienia online mogą być płynnie łączone z profilami klientów. Doświadczenie zakupowe jest zoptymalizowane, co powinno zwiększyć sprzedaż. Celem jest jeszcze szybsze podbicie obecnego, wartego 26 miliardów dolarów rynku social commerce.

SPT 19.10.2021 - 130,4 $


Akcje spółki od debiutu są w trendzie wzrostowym. Największa dotychczasowa korekta sięgnęła ok. 50% i przyszłe, podobnie głębokie spadki są wysoce prawdopodobne. Technicznie można rozgrywać spółkę po tzw. "zmianie biegunów" - poprzednie poziomy zwrotne dobrze współgrały z kursem: one udanie wyznaczały zakończenie korekty. Na powyższym wykresie najbliższe wsparcia zaznaczyłem pomarańczowymi polami i handlując z trendem, można je wykorzystać do zakupów, gdzie poziomy obronne znaleźć można poniżej dolnych ograniczeń. Widoczny wykres kursu akcji wygenerowany został przez platformę xStation, którą udostępnił mi X-Trade Brokers.

Inwestując długoterminowo, przyszły potencjał wzrostowy może być duży, gdyż sama kapitalizacja spółki nie przekracza 7 mld. $, a firma w ostatnich 3 latach odnotowywała średnioroczny wzrost przychodów, który przekraczał 32%. Ta wysoka dynamika rozwoju oczywiście uwzględniona jest w obecnym kursie akcji, a to czyni ją wyjątkowo drogo wycenioną na giełdzie firmą (jak zresztą każda firma z większym potencjałem). Dlatego trzeba pamiętać, że ewentualne nieudane spełnienie oczekiwań podczas publikacji wyników, skończyć się może dużą korektą, ale działa to w dwie strony - kiedy z kolei wyniki będę lepsze od oczekiwań, kurs akcji może mocniej wzrosnąć. Kolejne wyniki firma opublikuje już niebawem - drugiego listopada.


Spółka jest młoda i na parkiecie notuje dopiero od dwóch lat, tym samym możliwe, że nie u każdego brokera dostępna jest spośród listy spółek w które można zainwestować, u X-Trade Brokers jest z kolei dostępna. Także jeśli interesują Cię firmy z większym potencjałem (ale i zarazem z większym ryzykiem), to możesz sprawdzić ofertę XTB, którą przedstawiłem w oddzielnym wpisie, do którego przejdziesz klikając tutaj: "Recenzja X-Trade Brokers, czyli XTB". Klikając z kolei na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto:


Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

niedziela, 17 października 2021

Recenzja brokera X-Trade Brokers, czyli XTB

Dzisiaj przeanalizuję ofertę od X-Trade Brokers, czyli XTB. Firma założona została ok. 20 lat temu i należy do najlepiej rozpoznawalnych brokerów na polskim rynku. Jednak spółka nie działa tylko na terenie Polski – również za granicą oferuje swoje usługi i to w 17 krajach. Początkowo oferta brokera ograniczona była tylko do instrumentów typu CFD (kontrakty na różnicę kursową), z czasem wzbogacono ofertę i dzisiaj XTB umożliwia również handel na akcjach, ETF’ach oraz kryptowalutach – one (kryptowaluty) oferowane są przez kontrakty CFD, co umożliwia handel zarówno na wzrost ceny jak i jej spadek.

Oferta handlu na akcjach i ETF’ach dotyczy realnych instrumentów, tzn. że nabywając je, inwestor staje się pełnoprawnym współwłaścicielem danej spółki (czego przy kontraktach CFD nie można powiedzieć). W sumie XTB w swojej ofercie umożliwia dostęp do prawie 3000 akcji na 16 różnych rynkach w tym do akcji z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i oczywiście Polski. Dochodzi również dostęp do prawie 280 różnych ETF’ów, 57 par walutowych, 21 surowców, 36 indeksów oraz 14 karyptowalut i lista ta ciągle się powiększa. Pełną listę dostępnych instrumentów finansowych znaleźć można pod tym linkiem: „Dostępne instrumenty finansowe”.

Koszty i prowizje
Samo otwarcie jak i prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne. Jeśli jednak założysz rachunek i przez 365 dni nie wykonasz żadnej transakcji, to płacisz 10 € miesięcznie za brak aktywności i dlatego jeśli ktoś bardzo pasywnie inwestuje, aby ten koszt pominąć lepiej jest co najmniej raz w roku zrobić bid-offer (zakup i od razu sprzedaż) i zapłacić za tą transakcję kilkadziesiąt groszy. W przypadku kiedy z kolei na rachunku znajdują się akcje lub ETF’y, albo zero gotówki, to wtedy koszt ten nie jest naliczany. Ponadto broker w przypadku długiego czasu nieaktywności, informuje swojego klienta o możliwości naliczeniu tej opłaty mailowo i często też telefonicznie, także nie trzeba „pamiętać” o swoim rachunku w ujęciu utrzymania aktywności. Wpłaty na rachunek XTB również są darmowe, gdy korzysta się z przelewów bankowych czy e-portfeli, takich jak PayPal, BlueCash i PayU. Z kolei wypłaty są bezpłatne kiedy ich wartość wynosi więcej niż 500 zł (przy niższych wypłatach płaci się 50 zł, czyli nie warto przelewać sobie niskie kwoty). Przy przelewie kartą płatniczą lub kredytową, opłata z kolei wyniesie 0,66% w PLN, 0,7% w EUR i 0,95% w USD. Kolejnymi kosztami związanymi z korzystaniem z usług brokera są: 

- Spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży. Koszt spreadu w XTB wynosi od 0-2 pipsów (dotyczy kontraktów na różnicę kursową, czyli CFD)

- Swapy, czyli opłata przy zostawieniu otwartej na noc pozycji. Swapy te naliczane są tylko w instrumentach typu CFD, kupując z kolei realne akcje lub ETF’y koszt ten nie jest naliczany.

Przy tych kosztach oddzielić powinno się jeszcze handel na akcjach i ETF’ach, gdyż prowizja od ich zakupu naliczana jest dopiero, gdy mamy miesięczny obrót, który przekracza 100 000 €. Po przekroczeniu tej wartości prowizja ta wyniesie 0,2% i min. 10 €. Oznacza to, że przy miesięcznym obrocie który wyniesie poniżej 100 000 €, handel na akcjach i ETF’ach jest całkowicie darmowy. Jednak pamiętać, trzeba że w przypadku składania zlecenia na spółce zagranicznej, czyli notowanej w obcej walucie, inwestor który nie posiada tej waluty na rachunku, zapłacić musi za przewalutowanie.

Pełną tabelę opłat i prowizji znajdziesz pod tym linkiem: „Tabela opłat i prowizji”.

Platforma handlowa



Warto również wspomnieć o platformie transakcyjnej xStation, gdyż to właśnie ona jest oknem do świata finansowego. Platforma ta jest bardzo intuicyjna, oprócz umożliwienia handlu na giełdzie daje również wgląd do kalendarza ekonomicznego, do wiadomości rynkowych do podstawowych informacji na temat danej spółki ale i również do sekcji edukacyjnej na której znaleźć można dużą bazę materiałów w formie filmów wideo.

Gdyby tego było mało – w zakładce „Analiza rynku” istnieje możliwość przesortowania akcji według wybranych kategorii, jak na przykład pokazanie akcji ze średnią kapitalizacją z sektora technologicznego lub akcje z określoną stopą dywidendową i danym wskaźnikiem ceny do zysku itd.
Sam handel na tej platformie jest bardzo prosty i nie wymaga szczegółowego wyjaśniania poszczególnych funkcji, gdyż wszystko jest tam tak przejrzyste, że nawet osoby bez doświadczenia, powinny się szybko w niej odnaleźć.

Kolejnymi funkcjami platformy jakie warto wspomnieć to wbudowany kalkulator, który w prosty i szybki sposób wyliczy wartość pozycji oraz ewentualny wynik w przypadku zamknięcia pozycji na określonym poziomie cenowym. Również inwestorzy, którzy handlują w oparciu o bardziej rozbudowaną analizę techniczną mają na tej platformie najważniejsze narzędzia – platforma xStation wbudowane ma zarówno podstawowe funkcje jak różnego rodzaju wskaźniki i średnie kroczące, ale i również rzadziej spotykane narzędzia jak na przykład te do badania cyklów rynkowych.

Założenie rachunku
Założenie rachunku trwa bardzo krótko i można to zrobić online. Wystarczy podać e-mali oraz wypełnić kwestionariusz i przesłać skany dokumentów. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie to możesz zrobić:


Podsumowując: oferta X-Trade Brokers może być interesująca przede wszystkim dla osób, które dysponują mniejszymi zasobami finansowymi (tzn. takimi w którym miesięczny obrót nie przekroczy 100 000 €). Osoby te najwięcej skorzystają na ofercie brokera, gdyż przy handlowaniu akcjami nie zapłacą oni prowizji. Jednak nawet przy większych portfelach, handel na akcjach za pośrednictwem XTB wygląda atrakcyjnie, gdyż prowizja ta wynosi 0,2% co w stosunku do wielu konkurencyjnych ofert nie jest wysoką ceną.

Również dla traderów XTB może być interesującym wyborem, gdyż szeroki wybór instrumentów finansowych rozszerzonych do kontraktów CFD daje możliwość handlu w dwie strony (zarówno na spadki jak i wzrosty kursu).

Wartym wspomnienia jest jeszcze fakt, że XTB jest polskim brokerem, a to oznacza, że jest regulowany przez KNF i inwestor otrzyma od brokera wypełniony PIT, który po zakończeniu roku wystarczy tylko przekazać do Urzędu Skarbowego. Regulacja KNF dla rodzimych inwestorów może być istotna, gdyż podmiot regulowany przez KNF to nie znaczy notyfikowany jak w przypadku podmiotów z Cypru itp. Dodatkowo XTB pracuje nad przyjęciem wniosku W-8BEN, który zwalnia z „podwójnego opodatkowania” dywidendy ze spółek z USA. Jeśli faktycznie wniosek ten będzie można do brokera dostarczyć, to będzie on pierwszym polskim brokerem, który wniosek ten przyjmie (dotychczas tylko zagraniczni brokerzy wniosek ten przyjmują).

Najważniejsze informacje:   
Otwarcie i prowadzenie rachunku: bezpłatne   
Prowizja za handel akcjami oraz ETF’ami: przy miesięcznym obrocie poniżej 100 000 € handel jest darmowy. Po przekroczeniu tej wartości płaci się 0,2% i min. 10 €.   
Koszty handlowania na pozostałych instrumentach: spread w przedziale 0-2 pipsów oraz swap.   
Minimalna wpłata: brak.   
Wypłaty: powyżej 500 zł są darmowe, poniżej tej kwoty płaci się 50 zł   
Dostęp do rynków: prawie 3000 różnych akcji i prawie 280 różnych ETF’ów, dodatkowo CFD na kryptowaluty, surowce, waluty i indeksy. W sumie w ofercie jest ponad 5200 instrumentów finansowych.
Klient może mieć konta w PLN, EUR i USD także jeśli ma te konta w różnych walutach to przelewając środki w USD nie będzie płacił nic dodatkowo za kupno amerykańskich akcji.


Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

środa, 13 października 2021

Carlisle Companies Incorporated (CSL)

Trend jak po sznurku - to lubię. Dzisiaj spółka, która w długoterminowym ujęciu czasowym, tj. od 1982 roku tylko cztery razy doświadczyła maksymalne obsunięcie kursu akcji, które przekroczyło 40%. Trzeba ale też dodać, że dwa razy na odrobienie spadków potrzebowała ponad pięć lat. Mimo tego firma w ujęciu "braku stresu" jest ciekawa, bo oprócz stabilnego trendu dochodzi kwartalna wypłata dywidendy, która przy obecnym kursie wynosi ok. 1,05% - mowa o spółce Carlisle Companies Incorporated. Firma jest globalnym producentem produktów inżynieryjnych, projektuje, produkuje i sprzedaje gamę produktów, które obsługują różne rynki, w tym energetykę, rolnictwo, górnictwo, budownictwo, elektronikę lotniczą i obronną, technologię medyczną, transport, powłoki ochronne, drewno i naprawy samochodów.

CSL 13.10.2021 -  205,21 $

Tym razem analizę spółki zacznę od wykresu i obrazu technicznego, aby od razu na początku pokazać jak kształtuje się długoterminowy obraz firmy. Kurs akcji od 1982 roku wzrósł o ponad 220 000%, co daje ok. 21,8% rocznie, a to jest dużo powyżej długookresowej średniorocznej stopy zwrotu jaką zaoferować może szeroki rynek. Czy w przyszłości te stopy zwrotu się utrzymają, tego oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć, ale dzięki bardzo stabilnym wynikom finansowym, możemy orientacyjnie wycenić firmę w oparciu o wskaźnik ceny do zysku, który kiedy porusza się w przedziale zdradza nam w jakim momencie akcje firmy są wycenione poniżej długookresowej średniej i w jakiej powyżej. Kupując na dolnym ograniczeniu tej wyceny, można "złapać" kurs w promocji, co zwiększy prawdopodobieństwo wygenerowania ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu. Wycena ta w ostatnich 15 latach wyglądała następująco:


Zauważyć można, że w ostatnich ośmiu latach wycena firmy w oparciu o zyski częściej znajdowała się przy górnym ograniczeniu, co też wynikać może ze zmiany wyceny akcji w długim czasie - rolę odgrywają tu stopy procentowe, które powodują zmianę konkurencyjności innych aktywów, a to też powoduje, że ogólna wycena rynku akcyjnego rośnie. Temat ten troszeczkę dokładniej omówiliśmy w filmie dotyczącego wpływu rentowności obligacji na rynek akcyjny, do którego przejdziesz klikając na jego tytuł: "Czy wzrost inflacji oraz rentowność obligacji wywołają bessę?". Wracając do naszej spółki: w długim terminie, niezależnie od wyceny, prawdopodobieństwo wygenerowania dodatniej stopy zwrotu jest bardzo wysokie, co wynika głównie ze wzrostu zysku netto. Nawet przy decyzji zakupu podczas szczytowego poziomu wyceny spółki w lipcu 2009 roku, dzięki wzrostom wyników finansowych, akcje spółki umożliwiły osiągnięcie bardzo dobrego wyniku - od tamtego czasu jej kurs wzrósł o ponad 850%. Kupując jednak w czasach, kiedy ta wycena jest niższa, średnioroczna stopa zwrotu rośnie i obecnie, mimo że kurs notuje zaledwie 4% poniżej historycznego szczytu, wycena tej spółki spada, a to oznacza, że zyski rosną w tej chwili szybciej niż kurs akcji.


Warto również wspomnieć o spadającej liczbie dostępnych w wolnym obrocie akcji, co przy wycenie w oparciu o wskaźniki uwzględniające cenę akcji może być bardzo ważne (powyższy wykres uwzględnia zmianę liczby akcji, co nie powoduje "sztuczne" zaniżanie wyceny). Dla akcjonariusza skup akcji własnych przez spółkę jest bardzo pozytywny. Przy przyszłych oczekiwaniach, sytuacja również kształtuje się pozytywnie, gdyż zarówno przychody jak i zysk netto mają dalej wzrastać.


Podsumowując: Carlisle Companies Incorporated może być moim zdaniem interesującą spółką do inwestycji długoterminowej. Jednak mimo dotychczasowej bardzo dobrej historii finansowej, powinno się być przygotowanym na możliwe dłuższą korektę boczną, w której kurs akcji przez kilka lat może nie wybić swój dotychczasowy historyczny szczyt. Okres ten, czyli w tym czasie trwająca korekta, uważam że będzie dobrym czasem do akumulacji akcji w długim terminie. Kiedy i czy w kolejnych paru latach w ogóle taka korekta w spółce zawita, tego oczywiście nikt nie wie i dlatego ze względu na ogólny pozytywny obraz w długim terminie, spadająca wycena, przy jednocześnie silnym kursie akcji, jest okazją do pierwszej transzy, którą można "prowadzić" razem ze wzrostem ceny, lub powiększać w przypadku wystąpienia większej korekty (w ujęciu czasu jak i ceny).

sobota, 9 października 2021

MongoDB (MDB)

Dzisiaj o spółce, którą w ostatnim filmie krótko wspomnieliśmy, link: "Megatrendy: inwestowanie w technologie dysrupcyjne" - mowa o MongoDb. Firma umożliwia programistom tworzenie i modernizowanie aplikacji lokalnie lub w środowisku hybrydowym w chmurze. Rozwiązanie tej spółki jest w stanie przechowywać duże ilości niestrukturyzowanych danych, umożliwiając programistom szybsze i oszczędniejsze tworzenie aplikacji, a to dzięki nowemu rodzaju bazy danych, która nazywana jest nierelacyjną bazą danych dokumentów. Rozwiązanie to zapewnia większą elastyczność i skalowalność, co oznacza, że ​​programiści mogą łatwo wprowadzać zmiany i rozbudowywać bazę danych wraz ze wzrostem wykorzystania aplikacji. Te rzeczy są albo bardzo trudne i drogie, albo po prostu niemożliwe w przypadku tradycyjnych relacyjnych baz danych. Dlatego też spółkę tą można kategoryzować do firm innowacyjnych, które możliwie wpłyną na przyszły obraz naszej gospodarki.


Akcje spółki należą do silnie rozwijających się firm, jej średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich 3 lat przekraczał 37% (rocznie) i jak to przy tego rodzaju spółkach normalne - jeszcze nie wypracowuje zysku netto. Oznacza to, że spółka znajduje się na etapie pozyskiwania jak największej części sektora w którym działa, co później, czyli wraz z osiągnięciem dostatecznej wielkości, zamierza wykorzystać do maksymalizacji zysków. 

W etapie jakim się obecnie znajduje, kategoryzować ją należy więc do firm z podwyższonym ryzykiem, ale i zarazem większymi szansami na osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokich stóp zwrotu. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 30 mld. $ i zatrudnia w sumie 2539 pracowników. Aktualna wycena firmy jest dosyć wysoka, ale tempo wzrostu przychodów szybko tą wycenę dostosowuje, co widać na poniższym wykresie:

MDB 08.10.2021 - 450,07 $

Górny wykres pokazuje cenę akcji, dolny wycenę w oparciu o przychody. Wycena ta w lutym bieżącego roku była wyższa od obecnej, a w tym czasie kurs zdążył już wzrosnąć o ok. 10%. Mimo tego ogólny obraz nadal wskazuje przewartościowanie spółki, jeśli jednak tempo wzrostu wyników finansowych się utrzyma i kurs tylko nieznacznie wzrośnie, to obecna wycena w cale już nie będzie wyglądać na tak wysoką. 
 
Technicznie poprzedni szczyt, czyli ten który przed chwilką omawiałem - z lutego tego roku, jest pierwszym ważniejszym poziomem wsparcia dla kursu. Szczyt ten pełni tzw. rolę "zmiany biegunów" i traderzy mogą go wykorzystać do zakupów. Główny trend pozostaje wzrostowy.


Na zakończenie przypomnę, że w ramach mojej współpracy z LYNX Broker masz możliwość otrzymania 50$ zwrotu z prowizji od transakcji. W tym celu przy rejestracji wystarczy powołać się na mój blog ("pamietnikgieldowy"). 


Dla głodnych dalszej wiedzy polecę również darmowy e-book w którym znajdziesz 14 wskazówek inwestycyjnych, które pomogą w staniu się lepszym inwestorem - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie za darmo e-book możesz pobrać:
 

Zainteresowanym polecę również książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:
 

środa, 6 października 2021

Houlihan Lokey (HLI)

Kiedy szeroki rynek znajduje się w korekcie, można wyszukać spółki, które w tym czasie rosną, a to zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania stopy zwrotu lepszej od rynkowej. Spółki takie pokazują, że są na chwilowe zawirowania odporne i tym sposobem trafiłem na Houlihan Lokey. Firma ta to globalny niezależny bank inwestycyjny, który koncentruje się na fuzjach i przejęciach (M&A), rynkach kapitałowych, restrukturyzacji finansowej, wycenach i doradztwie strategicznym.


Aktualna kapitalizacja banku wynosi niecałe 6,6 mld. $ i zatrudnia w sumie 1574 pracowników. Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat wynosił 17%, a w ujęciu rok do roku z kolei 50%! Dodatkowo spółka się nie zadłuża i utrzymuje stabilnie marże operacyjną na ponadprzeciętnie wysokim poziomie. Silną dynamikę wzrostu wyników widać również w kursie akcji, jednak tempo wzrostu zysków jest znacznie szybsze niż tempo wzrostu kursu akcji:


Wycena w oparciu o zyski jest dzisiaj niższa niż w maju tego roku, a od tego czasu kurs akcji wzrósł o prawie 40%! Jest to idealny przykład w którym spojrzenie na wycenę w oparciu o jeden wskaźnik ogranicza ocenę pod względem jej przyszłego potencjału, bo zestawiającą obecną wycenę (która wskazuje przewartościowanie) ze średniorocznym wzrostem zysków, wygląda na to, że akcje spółki w cale nie są aż tak drogie. Przy tym zaznaczę, że właśnie teraz akcje tej firmy notują na historycznym szczycie.


Według oczekiwań, zysk netto z 313 mln. $ w 2021 wzrosnąć w 2024 roku ma do 392 mln. $. Wraz z tym wzrostem również i przychody mają wzrosnąć oraz jak to przystaje na spółkę z sektora bankowego - dywidenda, która od debiutu giełdowego regularnie z roku na rok jest powiększana, ona przy obecnym kursie równa jest 1,76%. 
 
HLI 06.10.2021 - 96,90 $

Technicznie kurs akcji od debiutu jest w silnym trendzie wzrostowym i w ostatnich sześciu latach cena rosła ok. 27% rocznie. Największe cofnięcia kursu akcji tylko dwa razy przekroczyły 20% spadek: raz w 2018 roku - wtedy cena doświadczyła ok. 35% cofnięcia i dwa: podczas koronawirusowego krachu 2020, gdzie cena spadła o ok. 27%. Obecnie kurs spółki notuje przy historycznym szczycie co tłumaczone jest między innymi dobrymi fundamentami, ale i również możliwie sprzyjającym otoczeniem w którym rynek zaczął się zastanawiać nad tym, czy podwyższona inflacja nie zawita na dłużej i tym samym czy start podwyżek stóp procentowych nie przyjdzie wcześniej.
 
Po praktycznie samych pozytywach, trzeba też wymienić kilka negatywów - wycena wydaje się w miarę atrakcyjna, ale przy założeniu, że dotychczasowe tempo wzrostu wyników finansowych dalej się utrzyma. Jeśli jednak dojdzie do zwolnienia wzrostu zysków, możliwe że kurs akcji doświadczy większego obsunięcia, które przekroczyć może 30%. 
 

Spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie i nie należy do najbardziej znanych banków. Tym samym nie u każdego brokera jest ona dostępna i jeśli ktoś chciałby inwestować również w mniej znane spółki, to polecić mogę LYNX Broker. Broker ten umożliwia handel na 100 giełdach w 31 krajach i w tym również na instrumentach pochodnych, czyli kontraktach oraz opcjach. Jeśli więc zależy Tobie na profesjonalizmie i dostępności to śmiało mogę polecić właśnie LYNX Broker. Przypomnę, że jeśli przy zakładaniu konta powołasz się na mój blog (pamietnikgieldowy), LYNX zwróci Tobie 50$ prowizji od transakcji.


Wiadomo, że najwyższe odsetki przynosi inwestycja w wiedzę i jeśli takowej szukasz, to polecę książkę "Giełda, inwestycja, trading". Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:
 

piątek, 1 października 2021

Bycze spółki po wrześniu 2021

Punktualnie po zakończeniu miesiąca czas na odświeżenie portfela polskich akcji "Byki". Zgodnie z zapowiedzą podczas ostatniej aktualizacji (link: "Bycze spółki po sierpniu 2021"), we wrześniu wyprzedałem się z większości pozycji:

W portfelu pozostały tylko trzy akcje i teraz całkowita stopa zwrotu portfela od chwili startu w 2012 roku wynosi +247,12%, gdzie szeroki rynek, czyli indeks WIG w tym samym czasie zyskał +85,91%. Pełna historia obu konkurentów wygląda na wykresie następująco:


Jak we wstępie - we wrześniu sprzedałem aż cztery spółki i teraz w nim pozostały tylko najsilniejsze akcje i są to Dino Polska, Ambra oraz Asbis, a wyleciały R22, 11bit Studios, LiveChat i Decora. Dokładniejsze omówienie sytuacji na tych spółkach, poniżej: