Zdecydowana większość opinii sugeruje, że amerykański rynek akcji jest bardzo drogi. W porównaniu do niektórych rynków, w szczególności rynków rozwijających się, rzeczywiście jest drogo. Jednak w ujęciu historycznym w stosunku do obligacji, które są pierwszą alternatywą do amerykańskich akcji, rynek ten jako całość nie jest przewartościowany. Temat ten troszeczkę dokładniej omówiliśmy w filmie dot. zadłużenia, do którego przejdziesz klikając na tytuł: "Kolejny krach przez rosnące długi?".
Jednak rozglądając się dokładniej po pojedynczych spółkach z Ameryki, to również i tam można znaleźć ciekawe spółki, które wycenione są na podobnych poziomach co niektóre firmy z rynku rozwijającego się. Dlatego dzisiaj przedstawię firmę, która ze swojego historycznego ujęcia, w cale nie jest taka droga. "Historyczne ujęcie" oznacza, że przy wycenie w oparciu wskaźnikowym, analizuję zmianę wartości firmy w czasie. Kiedy na przykład wskaźnik ceny do zysku znajduje się obecnie na poziomie 30, to oznacza, że firma musi pracować 30 lat, aby zyskami jakie aktualnie osiąga, mogła pokryć wartość własnych akcji, czyli bardzo wysoka wycena. Jeśli jednak w przeszłości wskaźnik ten wynosił 60, to ta obecna wartość 30, w porównaniu do historycznej, czyli 60, już nie sugeruje takie wysokie przewartościowanie - w tym przykładzie zyski spółki wzrosły szybciej niż kurs akcji.
Kiedy więc wskaźnik ceny do zysku spada i to przy jednocześnie rosnącym kursie akcji, to mamy do czynienia ze spółką, której zyski rosną szybciej niż kurs akcji. Jedną z takich spółek jest UFP Industries.
UFP Industries, dawniej Universal Forest Products, Inc., jest spółką holdingową, która poprzez swoje spółki zależne dostarcza drewno, drewno kompozytowe i inne produkty na trzy podstawowe rynki, takie jak handel detaliczny, budownictwo i przemysł. Mimo, że cena akcji od koronawirusowego dołka wzrosła już o ok. 150%, to mimo tego wyceniona jest na prawie tych samych poziomach co półtora roku temu. Czyli dokładnie wyżej opisany przykład w którym zyski spółki wzrosły szybciej niż kurs akcji.
Firma na wagę rynkową przynosi ok. 4,5 mld. $ kapitalizacji rynkowej i zatrudnia w sumie 12 000 pracowników. Działa w niszowym sektorze, ale rośnie ponadprzeciętnie szybko (szybciej niż sektor w którym działa). Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat wynosił 12,3%, jednak szczególnie ciekawie wyglądają ostatnie wyniki: zysk netto wzrósł o 117%, dzięki 70-procentowemu wzrostowi cen sprzedaży, co zawdzięcza wzrostom ceny drewna:
Obecnie kurs spółki od historycznego szczytu oddalił się o ponad 20% i to zarazem doprowadziło do spadku wyceny firmy, która właśnie z wskaźnikowego ujęcia w oparciu o zyski oznacza niedowartościowanie (patrz pierwszy wykres w artykule, wyżej).
Technicznie, mimo fundamentalnego niedowartościowania, kurs akcji ma jeszcze troszeczkę miejsca do spadków, zanim osiągnie pierwsze ważniejsze wsparcie, czyli tzw. zmianę biegunów na poziomie ok. 64 $. Jeśli cena, poziom ten przebije, to następne wsparcie widzę przy cenie 50 $ za akcję, co oznaczałoby najniższą wycenę fundamentalną w historii firmy (pod warunkiem utrzymania zysków na niezmienionym poziomie). Dlatego fundamentalnie obecne poziomy są okazją do inwestycji, technicznie można się jednak liczyć z dalszym obsunięciem kursu, co ale prędzej czy później powinno skończyć się odbiciem ceny (gdyż zyski firmy rosną). Dla kogo spółka może być interesująca, czyli podsumowanie i wyniki z minionej dekady, tradycyjnie na końcu:
Podsumowując UFP Industries może być ciekawą okazją do inwestycji w niedowartościowaną spółkę, a dokładniej w spółkę, której wycena znajduje się w okolicach najniższych wartości w historii firmy. Spółka mimo trudności jakie mają firmy "surowcowe" (dla wyjaśnienia kieruję do filmu, podlinkowanego wyżej), udowodniła że jest w stanie w długim terminie powiększać zyski. Coroczny wzrost tych zysków nie jest wysoki, ale jeśli komuś zależy na zdywersyfikowaniu portfela do spółek surowcowych, to UFP Industries, może być ciekawym do tego rozwiązaniem.
Na zakończenie dla osób poszukujących podobnych analiz ale do polskich spółek to polecę Tobie Portal Analiz - znajdziesz tam analizy od trójki niezależnych inwestorów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą: oni od ponad 20 lat inwestują na rodzimej giełdzie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz