Ostatni dzień handlu w lipcu minął, czyli czas na podsumowanie minionych czterech tygodni w portfelu "Byki" - mój portfel po pierwszych siedmiu miesiącach roku stoi niecałe 4% wyżej, WIG w tym samym czasie wzrósł o 18,6%. Oznacza to, że dotychczas wynik z bieżącego roku jest dużo słabszy od benchmarku, ale moja poświęcona praca do uzyskania takiej stopy zwrotu była bardzo skromna i mimo wysokiego tempa wzrostu rynku, portfel dalej notuje z ogromną przewagą: w całym ujęciu, czyli od chwili startu portfela w 2012 roku, zarobiłem niecałe 250%, a WIG prawie 80%. Pełną historię zmiany wartości obu konkurentów zobrazowałem na poniższym wykresie:
Często niedowartościowana spółka nie bez powodu jest niedowartościowana - inwestuj w jakość, nie w wycenę
sobota, 31 lipca 2021
Bycze spółki po lipcu 2021
czwartek, 29 lipca 2021
Autodesk (ADSK)
Autodesk to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oraz serwisem oprogramowania komputerowego przeznaczonego dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Programy firmy powszechnie wykorzystywane są w dziedzinach technicznych i inżynierskich m.in. przez konstruktorów, architektów, elektroników, mechaników i innych projektantów. Jest jedną z największych tego rodzaju spółek na świecie z kapitalizacją rynkową równą ok. 68 mld. $ i zatrudnia w sumie 11 500 pracowników.
niedziela, 25 lipca 2021
1987: największy krach w historii - przez inflację? stopy procentowe? bilans handlowy?
W 1987 roku doszło do największego jednodniowego spadku indeksów w historii. W nowym filmie na naszym kanale analizujemy jakie wtedy panowały emocje, jak sytuacja przedstawiana była w mediach i co te spadki wywołało. Także odcinek edukacyjny, który może pomoże Tobie odpowiednio reagować w przyszłych turbulencjach rynkowych:
sobota, 24 lipca 2021
Digital Turbine (APPS)
Trend do spędzania wolnego czasu online za sprawą smartfonów rośnie. Dlaczego więc nie skorzystać na digitalizacji i w sposób pasywny, inwestując w spółkę giełdową, na tym skorzystać? Digital Turbine to globalna firma informatyczna, która pomaga klientom szybko i tanio oferować swoje aplikacje i treści reklamowe dużej i odpowiedniej bazie klientów, głównie na urządzeniach mobilnych. Platforma spółki daje klientom możliwość szybszego dotarcia z aplikacjami do grup docelowych oraz zwiększenia sprzedaży i zysku na użytkownika aplikacji. Firma na wagę rynkową przynosi ponad 6 mld. $ kapitalizacji i zatrudnia w sumie 280 pracowników.
APPS 23.07.2021 - 63,80 $
Technicznie akcje od końca 2016 roku są w trendzie wzrostowym, czyli od stosunkowo niedawna. Jednak w tych minionych pięciu latach kurs wzrósł o prawie 20 000% i oczywiście wzrosty te nie były jednostajne - po drodze kurs doświadczał większe korekty, które przekraczały nawet 50%. Obecnie cena akcji od historycznego szczytu oddaliła się o ok. 40% i mimo tego wycena fundamentalna dalej jest bardzo wysoka. Jednak przy tej dynamice wzrostowej wyników finansowych, taka wysoka wycena nie jest rzadkością i możliwe, że ona po kolejnym odczycie wyników gwałtownie spadnie. Dlatego spółkę w ujęciu inwestycyjnym analizuję w pierwszej kolejności w oparciu o cenę, czyli technicznie. Jak kupujący ponownie wrócą do tej firmy, kurs może przejść w następną falę wzrostową - sygnał potwierdzający otrzymamy po wybiciu ponad 80 $. Wraz z wybiciem ponad ten poziom, kolejne okazje do wykorzystania mogą dać średnie kroczące - spadek kursu pomiędzy EMA38 i EMA76 można tu wykorzystać do piramidowania z planem ewakuacyjnym, po przecięciu się tych średnich. Podsumowanie na końcu:
wtorek, 20 lipca 2021
MSCI (MSCI)
Temat inwestowania pasywnego dopiero od kilku lat stało się popularne - według statystyk zdecydowana większość aktywnych inwestorów nie jest w stanie w długim okresie czasowym pokonać rynek. Dlatego przy pomocy algorytmicznie zarządzanych funduszy ETF, które replikują szeroki rynek, inwestor bez dodatkowego ryzyka może jednym instrumentem skopiować wyniki szerokiego rynku. Czyli akceptując ryzyko rynkowe (zmienność rynkową) można tym sposobem, bez dodatkowego nakładu pracy, wyciągnąć z giełdy średnio rynkową stopę zwrotu.
Do największych zwycięzców propagowanego pasywnego inwestowania należą firmy, które właśnie oferują produkty umożliwiające pasywne replikowanie szerokiego rynku. Spółka MSCI osobom inwestującym w ETF'y pewnie jest już znajomą nazwą - firma ta jest twórcą indeksów, które są wykorzystywane w różnych obszarach procesu inwestycyjnego. Produkty spółki wykorzystywane są w tworzeniu produktów indeksowanych i do porównywania wyników, a także w budowie i przywracaniu równowagi portfela oraz alokacji aktywów. Spółka oferuje więc produkty i usługi wspierające potrzeby inwestorów instytucjonalnych oraz prywatnych.
Spółka MSCI jest w tej analogi firmą, która oferuje szpadle i sita i jak dotąd, wyniki jakie ona wypracowała, udowadniają że zainteresowanie się funduszami ETF od strony w której inwestujemy w dostarczyciela produktu pokazują, że taka inwestycja może być faktycznie lepszym wyborem.
MSCI 20.07.2021 - 561,39 $
Akcje w perspektywie dziesięciu letniej rosły średnio 30,9% rocznie, czyli wzrost o ponad 1500%! Korekty kursu akcji bardzo rzadko sięgają 30% i myślę, że każde przyszłe większe cofnięcie z fundamentalnego ujęcia może być świetną okazją do inwestycji długoterminowej. Myślę, tak gdyż rewolucja wokół pasywnego inwestowania dopiero się "rozkręca", gdzie w przyszłości ta forma inwestowania stanie się standardem, tak jak dzisiaj standardem (niestety) jest trzymanie gotówki na lokacie. Podsumowanie i więcej danych na końcu:
sobota, 17 lipca 2021
Halma (HLMA)
Halma to brytyjska firma, która zajmuje się produkcją szeregu produktów, które chronią i poprawiają jakość życia ludzi. Spółka działa w czterech segmentach: bezpieczeństwo procesowe, bezpieczeństwo infrastruktury, medyczny oraz środowiskowy i analizy. Bezpieczeństwo procesowe obejmuje produkty, które chronią mienie i ludzi w pracy, w tym specjalistyczne blokady, przyrządy oraz produkty do ochrony przeciwwybuchowej i monitorowania korozji. Infrastruktura bezpieczeństwa obejmuje produkty, które wykrywają zagrożenia w celu ochrony mienia i ludzi w przestrzeni publicznej, budynkach transportowych i komercyjnych. Jej produkty obejmują czujniki ognia i dymu oraz systemy wykrywania i gaszenia pożaru. Medyczne obejmuje produkty, które podnoszą jakość życia pacjentów i poprawiają jakość opieki świadczeniodawcy. Środowisko i analiza obejmuje produkty i technologie do analizy w zakresie bezpieczeństwa, nauk przyrodniczych i rynków środowiskowych. Obejmuje również produkty do monitorowania sieci wodociągowych.
HLMA 16.07.2021 - 27,78 £
Technicznie spółka wspina się jak po sznurku, trend kursu akcji jest bardzo stabilny i rzadko dochodzi do większych korekt - w minionej dekadzie cena akcji tylko trzy razy doświadczyła spadek przekraczający 20%. Najbliższe wsparcie wyznaczyć można na poziomie 26,5 £, kolejne w okolicach 24 £. Opór z kolei stanowić będzie historyczny szczyt kursu akcji, przy którym kurs spółki właśnie notuje. Na koniec wyniki spółki z minionej dekady:
wtorek, 13 lipca 2021
Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM)
Apple, Nvidia, AMD i Qualcomm, czyli najwięksi gracze w branży półprzewodników mają jedną wspólną cechę: Taiwan Semiconductor Manufacturing, który jest jednym z ich dostawców. Spółka ta to tajwańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji układów scalonych, która także oferuje szeroki zakres usług projektowania, produkcji masek, testowania i montażu. Powstała w 1987 roku, zatrudnia 51 297 pracowników i na wagę rynkową (po przeliczeniu na USD) przynosi ok. 554 mld. $. Należy więc do największych firm świata, jednak mimo tego spółka ma moim zdaniem nadal duży potencjał wzrostowy - a duże firmy mają trudniej z utrzymaniem tempa wzrostu (na ten temat przygotowaliśmy też film: "Czy akcje mogą rosnąć w nieskończoność?"). Jaki więc potencjał ma spółka i czy może ona być dobrą inwestycją długoterminową - na to pytanie odpowiem w dzisiejszej analizie.
Według oczekiwań to właśnie sektor motoryzacyjny będzie w kolejnych latach sektorem, który na rynku półprzewodników odnotowywać będzie największy średnioroczny wzrost. Również pozostałe sektory mają rosnąć, na czym TSM w ujęciu dywersyfikacji zyskuje.
czwartek, 8 lipca 2021
Celsius Holdings (CELH)
Coraz więcej widzę reklamy do napoi fitness, ale może wynika to z dopasowania reklam do moich zainteresowań... Celsius Holdings zajmuje się rozwojem, marketingiem, sprzedażą i dystrybucją funkcjonalnych napojów fitnessowych spalających kalorie pod marką Celsius. Produkty Spółki słodzone są sukralozą, która jest odpowiednia dla konsumentów z ograniczonym spożyciem cukru. Marka Celsius spółki wykorzystuje składniki i suplementy, takie jak zielona herbata, imbir, wapń, chrom, witaminy z grupy B oraz witamina C. Spółka zleca proces produkcji zewnętrznym firmom pakującym. Spółka oferuje również składniki w postaci sproszkowanej w pojedynczych opakowaniach On-The-Go, a także w pojemnikach z wieloma porcjami.
CELH 08.07.2021 - 68,13 $
Technicznie spółka szczególnie z ujęcia ostatniego roku wygląda bardzo dobrze i jeśli miałbym kupować firmę, to właśnie tylko ze względu na pozytywny obraz techniczny. Fundamentalnie, mimo że "finanse się zgadzają", tzn. one podążają w dobrym kierunku, czyli przychody rosną i zysk netto od 2019 roku jest dodatni (i również rośnie), to mimo tego do inwestycji długoterminowej, akcje te oceniam po prostu za ryzykowne - przez wysoką wycenę. Wsparcia tworzą poziomy w okolicach 40, 25 i 19 $ (na wykresie zaznaczone). Spadek ceny do 19 $ oznaczałby spadek (od szczytu), który przekroczyłby 70%, co w ujęciu wzrostów jakie firma w ostatnim roku ma za sobą jest korektą adekwatną do dynamiki kursu. Podsumowanie i więcej danych do spółki, na końcu:
poniedziałek, 5 lipca 2021
Keyence Corporation (6861)
Japońska spółka do inwestycji długoterminowej?
05.07.2021
Jeszcze na blogu chyba nigdy nie omówiłem dokładniej żadnej spółki z Japonii i dlatego pomyślałem sobie, że tą zaległość dzisiaj nadrobię. Keyence Corporation opracowuje i produkuje czujniki automatyki, systemy wizyjne, czytniki kodów kreskowych, markery laserowe, przyrządy pomiarowe i mikroskopy cyfrowe. Spółka na wagę rynkową przynosi 13,8 bln. ¥ (ok. 125 mld. $) i zatrudnia w sumie 8380 pracowników.
W ujęciu przychodów, spółka w kolejnych latach wykazywać będzie rosnący trend i to samo przy zysku netto. Keyence się nie zadłuża i w bardzo skromnym zakresie skupuje własne akcje. Wskaźnik wyceny ceny do zysku jest bardzo stabilny, jednak przy obecnym poziomie kursu akcji, stoi on na ponadprzeciętnie wysokim poziomie - ta wyższa wycena wynika z oczekiwanego wzrostu zysku w kolejnych latach.
6861 05.07.2021 - 56720 ¥
Średnioroczny wzrost kursu akcji w ostatnich 10 latach po uwzględnieniu dywidendy wynosił ok. 27% (w pierwszej grafice podana 14% średnioroczna stopa zwrotu jest błędna - błąd ten wynika z nieuwzględnienia splitu). Wysoka dynamika wzrostowa nie idzie w parze ze zmiennością, gdyż ona jest ponadprzeciętnie niska - kurs akcji rzadko koryguje o więcej niż 30%. Punkt ten jest dużym plusem dla inwestorów, którzy przy stosunkowo niskiej zmienności, chcą pokonać szeroki rynek. Obecna cena jednej akcji, która wynosi 56720 ¥ jest równa ok. 1950 zł.
Spółka dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do giełdy japońskiej. Osobom poszukującym takiego brokera polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który nowym klientom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji.
Załóż rachunek w LYNX i odbierz 50 $ ->
Dla osób zainteresowanych w jaki sposób wyszukuję i analizuję spółki, polecę z kolei książkę "Giełda, inwestycje, trading". Zawarłem w niej wszystkie najważniejsze informacje, jakie początkujący oraz średnio zaawansowany inwestor powinien znać. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książka jest dostępna:
piątek, 2 lipca 2021
Twitter (TWTR)
Niedoceniona spółka z dużym potencjałem?
02.07.2021
Ostatnio pod lupę wziąłem akcje Twitter - spółkę którą niemal każdy zna, ale która mimo tego wśród inwestorów notuje poza radarem. Początkowo spółka w ramach ekspansji skupiała się na pozyskiwaniu jak największej liczby użytkowników, co na platformie w której użytkownik działający jako twórca treści powodowało, że przewijała się tam duża liczba niepotrzebnych informacji. Przez to firma stała przed problemem w której, trudno było wykorzystać zasięgi do monetyzacji. Jednak z czasem nastąpiła swego rodzaju selekcja naturalna i dzisiaj na twitterze znaleźć można twórców, którzy dostarczają wysokiej jakości treści. Platforma spółki chętnie wykorzystywana jest przede wszystkim przez dziennikarzy, influencerów oraz branżę finansową i między innymi dlatego również ja kilka dni temu założyłem tam konto. Znaleźć mnie można pod nazwą Pamiętnik Giełdowy (@DanielHeliosz), lub po prostu klikając tutaj: LINK.