Jak powinna wyglądać dobra spółka dywidendowa?
PEP 25.10.2019 - 136,64 $
Po ostatnim wpisie w którym krótko opisałem dlaczego (moim zdaniem) strategię dywidendową na polskich akcjach uważam za słabą (wpis: "Dlaczego inwestowanie dywidendowe w polskie spółki mija się z celem") dzisiaj pokażę jak powinna wyglądać "dobra spółka dywidendowa". Jako wzór posłużą akcje PepsiCo - firma, która założona została w 1898 roku jest jednym z największych producentów napojów bezalkoholowych i produktów spożywczych na świecie. W swoim portfolio zawiera takie marki jak: Pepsi, Shweppes, 7 Up, Cheetos, Lay's i wiele więcej. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 190 mld. $ i zatrudnia 267 000 pracowników.
Szukając "dobre spółki dywidendowe" sama stopa dywidendy nie powinna odgrywać decydującej roli. Spółki rozwinięte płacą zazwyczaj wyższą dywidendę ale za to przy kolejnych wypłatach jej podwyżka jest niższa niż przy spółkach rozwijających się, które mają niższą stopę dywidendy. Uważam, że do najważniejszej części w doborze "dobrych spółek dywidendowych" jest stabilność wypłat wraz z dynamiką jej podwyżek. Inwestując "dywidendowo" inwestujemy długoterminowo z naciskiem na stabilne cash flow. Dlatego też zmiany w wysokości wypłaty dywidendy powinny odnosić się tylko do jej wzrostów wypłaty (a nie jak w przypadku polskich akcji wahań, w których ta dywidenda jednego roku raz jest 50% niższa, raz wyższa). Budując portfel dywidendowy chcemy aby nasze przychody z posiadania akcji rosły, można je traktować jak przychody z wynajmowania mieszkania - tu przecież też nie chcemy aby jednego roku z tego tytułu dostać np. 20 000 zł, a drugiego już tylko 10 000 zł przychodu. W przypadku akcji PepsiCo obecna stopa dywidendy wynosi 2,8%, średnioroczna podwyżka dywidendy (z minionych 10 lat) wynosi 7,9% i rośnie już nieprzerwanie od 1973 roku.
Drugim kryterium w doborze "dobrej spółki dywidendowej" jest stabilność kursu - jeśli inwestujemy długoterminowo to najlepiej w akcje, które przy kolejnej bessie nie zostaną zmiecione z rynku. Oczywiście pewne ryzyko zawsze pozostanie, ale prawdopodobieństwo bankructwa takiej firmy jest dużo mniejsze niż spółki małej. PepsiCo w minionych 23 latach doświadczył tylko trzy korekty, których obsunięcie kursu akcji przekroczyło 30% (licząc do kolejnych szczytów) - największy spadek miał miejsce podczas kryzysu finansowego 2008, w którym przecena sięgnęła 43% głębokości.
Następnym ważnym kryterium w wyborze dobrej spółki dywidendowej" jest wskaźnik wypłaty. Na jej podstawie możemy określić jak pewna jest kolejna podwyżka dywidendy. Przy naszym przykładzie wskaźnik ten wynosi 42,7%, co oznacza że miejsce do kolejnych podwyżek nawet w okresie słabszych wyników finansowych nadal jest.
Powyższe trzy kryteria są dla mnie podstawowymi danymi, które przy "dobrej spółce dywidendowej" mogą być decydujące do wyboru długoterminowej inwestycji dywidendowej. Dokładniejsze omówienie tego w jaki sposób dobieram takie spółki do własnego portfela umieściłem w swojej książce - premiera planowana jest na pierwszy kwartał 2020 roku. Więcej danych do akcji PepsiCo umieszczam w poniższych zestawieniach: