Miesiąc się zakończył, czyli czas podsumować minione cztery tygodnie. Już na samym początku muszę się przyznać, że polskim rynkiem ostatnio coraz mniej się zajmuję. Główną przyczyną mojej słabej aktywności na naszym rynku jest ten, że przeniosłem się na rynek zagraniczny w którym przy niższych wahaniach portfela udaje mi się osiągać lepsze wyniki niż na GPW - łatwiej odnajduję spółki spełniające moje najważniejsze kryteria (stabilny trend). Ale nie oznacza to, że zamierzam całkowicie przenieść się na zagraniczne rynki - obecna faza rynkowa po prostu lepiej sprzyja rynkom poza naszymi granicami, a sytuacja ta może się w każdej chwili odwrócić... Przechodząc do spółek z portfela: w minionym miesiącu mało się działo - sprzedałem na zleceniu obronnym Amrest i w okresach siły kupiłem Mabion (i jak na tą chwilę trafiłem szczyt "je" - czyli jest strata...), ale więcej o spółkach za chwilę, najpierw podsumowanie historii wartości portfela na tle benchmarku (WIG'u):
Często niedowartościowana spółka nie bez powodu jest niedowartościowana - inwestuj w jakość, nie w wycenę
Translate my BLOG
sobota, 29 września 2018
niedziela, 16 września 2018
Byki vs. Niedźwiedzie, a Ty po której stronie stoisz?
Odwieczna walka pesymistów z optymistami giełdowymi, w którym obydwie strony za wszelką cenę chcą przekonać do swojej racji. Chodzi dokładnie o sygnały, które zapowiadają zakończenie bądź kontynuację trwającego cyklu gospodarczego, czyli walka pomiędzy hossą a bessą...
Bardzo rzadko przeglądam różnego rodzaju fora lub grupy dyskusyjne związane z rynkami finansowymi - związane jest to z bardzo dużą ilością szumu informacyjnego, które często zniekształcają rzeczywistą sytuację giełdową. Jednak w ramach tego wpisu wybrałem się na "ekspedycję po internecie" w którym wyszukałem najczęściej pojawiające się argumenty obydwóch stron - uważam, że dla pełnego obrazu zawsze warto poznać zdanie przeciwne do własnego i w dzisiejszym wpisie zamieszczę "wiecznie trwającą walkę" pomiędzy Bykami a Niedźwiedziami:
sobota, 15 września 2018
The Sherwin-Williams Company (SHW)
Następny kandydat na przyłączenie do portfela "Najlepszych Spółek Świata"
14.09.2018 - 467,90 (USD)
Właśnie wróciłem z urlopu i po wypoczynku czas na pracę - dzisiaj krótko przedstawię następnego kandydata do zakupu do portfela "Najlepszych Spółek Świata" - Sherwin-Williams. Firma powstała w 1866 roku, zajmuje się produkcją oraz sprzedażą (głównie w własnych sklepach) farb, lakierów oraz materiałów budowlanych. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 43 mld. $ (można więc uznać, że należy do wagi ciężkiej). Nieprzerwanie od 39 lat wypłaca co rok coraz to wyższą dywidendę, której payout ratio wynosi skromne 17%, tym samym stopa dywidendy jest odpowiednio niska: wynosi ona 0,74% i z ujęcia historycznego jest najniższa od ponad 30 lat. Oznacza to, że pod tym względem kurs akcji wyceniany jest dzisiaj na dosyć wysokim poziomie i tym samym ewentualna korekta szerokiego rynku może doprowadzić do większej korekty na tej spółce. Z ujęcia historycznego największe obsunięcia spółka doświadczała w okresach bessy rynkowej w 1987 roku (-47%), w okolicach 2000 roku (-54%) oraz 2008 roku (-43%). Mimo tego długookresowe wyniki finansowe spółka była w stanie co roku poprawiać (bądź utrzymać na bardzo wysokim poziomie).
Spółka w Europie może nie być tak znana, gdyż działa głównie na rynku amerykańskim. Tym samym inwestycja w SHW ogranicza się do działalności firmy na jednym kontynencie - ryzyko geograficzne (duże uzależnienie tylko od jednego rynku). Jednak dzięki ponad 150 letniemu doświadczeniu Sherwin-Williams może pochwalić się doświadczeniem w niemalże każdej fazie rynkowej (przetrwała dwie wojny światowe, wielką depresję lat 30 XX wieku, zimną wojnę itd.). W ostatnich 30 latach odnotowała średnio 16,7% wzrostu w ciągu roku! Dla osób którzy wizualnie lubią analizować wyniki spółki poniżej dane przychodów z lat 2006-2018 oraz tabela z wynikami z ostatnich 10 lat plus krótka obecna sytuacja techniczna spółki:
sobota, 1 września 2018
Bycze spółki po lipcu oraz sierpniu 2018
Miesiąc dobiegł końca, a ostatnia aktualizacja portfela była w czerwcu więc czas na podsumowanie lipca oraz sierpnia. Minione dwa miesiące przyniosły portfelowi w stosunku do ostatniej aktualizacji zysk, ale zarazem wyczyściło portfel z trzech spółek (Kruk, CdRed oraz Dinopol) i w portfelu gości teraz tylko Amrest. Oznacza to, że należy się znowu zabrać do roboty i wyszukać kolejnych kandydatów do inwestycji tradingowej na kolejne kilka miesięcy, ale o tym w dalszej części podsumowania, najpierw tradycyjnie aktualizacja wyników na wykresie w stosunku do benchmarku (WIG'u):
Subskrybuj:
Posty (Atom)