Translate my BLOG

sobota, 31 grudnia 2016

Bycze spółki po piątym roku walki z rynkiem

Kolejny rok publicznego prowadzenia portfela minął - piąty. Ostatnia sesja 2016 roku za nami więc czas podsumować ostatnie dwanaście miesięcy...

Miniony rok zakończył się dla portfela z 6,27% stopą zwrotu co jest słabszym wynikiem od benchmarku, mimo tego całkowita stopa zwrotu po 60 miesiącach wynosi teraz 137,75%, gdzie konkurent (WIG) w tym samym czasie zyskał 36,79%.

2016 był pełen niespodzianek, na ten miniony rok wybrałem strategię defensywną nie angażując się zbyt dużo w spółki. Defensywna strategia poszła kosztem prędkości przyrostu, ale za to zachowała stabilność. Dokładniejsze statystyki zawarłem poniżej w tabeli:


Na wykresie wszystko przedstawia się następująco:

sobota, 24 grudnia 2016

Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2017

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku wszystkim czytelnikom życzę dużo zdrowia oraz szczęścia i sukcesów w realizacji zamierzonych celów.

niedziela, 11 grudnia 2016

WIG

Czy końcowo roczny rajd w ogóle istnieje?
09.12.2016 -  50693
 

W minionym tygodniu WIG wybił ponad ważne opory otwierając sobie drogę w okolice 52000 punktów. Wydawałoby się, że "rajd świętego Mikołaja" powinien wspomóc osiągnąć ten cel. Jednak czy faktycznie tak jest, czy statystyki potwierdzają lepszy okres na koniec każdego roku? Aby to sprawdzić wystarczyło przygotować sobie tabelę z historycznymi miesięcznymi stopami:


Powyżej wstawiłem tabelę przedstawiającą wyniki ostatnich 25 lat, wynika z niej że faktycznie najlepszym statystycznie miesiącem jest grudzień z średnią stopą zwrotu wynoszącą 4,4%. Czy te statystyki potwierdzą się również w tym roku się zobaczy. Na chwilę obecną wygląda to obiecująco, jednak warto dodać, że całomiesięczną średnią stopę zwrotu indeks osiągnął już po pierwszym tygodniu miesiąca, tak więc szanse na korektę bądź silniejsze zwolnienie wzrostów się zwiększyło.

wtorek, 8 listopada 2016

Jak rozpoznać wartościowe szkolenie giełdowe?

Regularnie dostaję pytania odnośnie szkoleń giełdowych które mógłbym polecić, ewentualnie jak rozróżnić wartościowe szkolenie? Zacznę od tego, że osobiście nigdy nie byłem uczestnikiem płatnego szkolenia giełdowego, które tak licznie oferowane są na różnych portalach, więc nie mogę pisać z doświadczenia. Myślę ale że dzięki mojemu doświadczeniu wiem co dane szkolenie powinno zawierać aby przyniosło oczekiwane rezultaty. 

środa, 2 listopada 2016

Bycze spółki po wrześniu oraz październiku 2016

Właściwie mam teraz urlop i w tym czasie w ogóle nie interesuję się rynkami, oznacza to że kompletnie nie wiem co się w ostatnich kilku tygodniach na giełdzie działo, ale że ostatnia aktualizacja portfela "byki" była dwa miesiące temu krótko spojrzę na wykresy moich spółek i podsumuję obecną sytuację techniczną: 

niedziela, 9 października 2016

Praca w firmie prop-tradingowej vs. trading na własny rachunek - pytania i odpowiedzi

Jako trader aktywny jestem od 2011 roku, czyli ponad 5 lat (lata 2009 - 2011 nie liczę, gdyż był to okres "poznawczy"). W tym czasie dużo się nauczyłem o rynkach jak i o sobie - poznałem lepiej swoje mocne i słabe strony, jak reaguję na stres i jaki styl tradingu mi najlepiej leży.


Co jakiś czas dostaję różnego rodzaju pytania odnośnie mojej pracy - jak wyglądały początki, jaki jest dobry kapitał początkowy, jak wygląda praca jako profesjonalny trader w firmie, ile zarabia trader, ile czasu poświęcam tradingowi, jakie produkty handluję w firmie itd.

Pomyślałem sobie, że zbiorę kilka pytań w jednym miejscu i umieszczę odpowiedzi na blogu, mam nadzieję że w ten sposób odpowiem również innym osobom które chcą lepiej poznać specyfikę tej pracy.

niedziela, 4 września 2016

Bycze spółki po sierpniu 2016

Krótko i na temat - po sierpniu portfel akcji "Byki" zyskał niecałe 0,5%. Miniony miesiąc zakończył się więc bez fajerwerków, jednak przyszłość na chwilę obecną wygląda obiecująco - polski rynek odreagowuje, trend nadal jest spadkowy, ale znacznie stracił na sile (przeszedł w większy ruch boczny). Możliwe, że mamy pierwsze oznaki poprawy. Mimo tego dla mnie jeszcze za wcześnie na zwiększenie zaangażowania, z jednej strony ze względu na brak czasu dokładnemu przeszukaniu potencjalnych kandydatów z drugiej na brak przemawiających do mnie jednoznacznych sygnałów potwierdzających. 

Historia portfela na tle rynku po 56 miesiącu notowania przedstawia się teraz następująco:


niedziela, 28 sierpnia 2016

Euro OAT (FOAT)

Quick view po roku prowadzenia pozycji
28.08.2016 - 161,71


Lekko ponad rok temu wyznaczyłem potencjalny poziom zakończenia silnej korekty spadkowej, pora więc na sprawdzenie czy wejście się opłaciło...

W stosunku do lipca ubiegłego roku wykres stoi dzisiaj około 13% wyżej (na obligacje jest to potężny wzrost) i na chwilę obecną nic nie sugeruje, że to już koniec. Wręcz przeciwnie - kurs od dłuższego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie twardo broniąc wsparcia. Mamy więc sygnał do wejścia z dobrym stosunkiem ryzyka do potencjalnego zysku. Kluczowym oporem powstrzymującym dalsze wzrosty jest poziom 162,3, przy tym wsparcia tworzą ostatnie "low'y" świec, aż do 159,8.

PS. średnia EMA45, która rok temu świetnie wyznaczała poziomy zwrotne już straciła na znaczeniu - należy ją na nowo dostosować do wykresu.

sobota, 30 lipca 2016

Bycze spółki po lipcu 2016

Ostatnia sesja miesiąca minęła, czyli pora na odświeżenie stanu portfela - w lipcu "Byki" zamknęły miesiąc na nowym all time high. Oznacza to, że po 55 miesiącach publicznego prowadzenia portfela jego wartość wzrosła o blisko 129%, gdzie w tym samym czasie benchmark (WIG) wzrósł o 22%. Lipiec na polskim rynku był miesiącem bez większych wahań, myślę ale że jesteśmy w okolicach lokalnych szczytów co oznacza, że prawdopodobnie mamy obecnie dobrą okazję do wejścia w short. Mimo tego akcje w portfelu nadal powinny pozytywnie oddziaływać na wartość portfela:

sobota, 2 lipca 2016

Bycze spółki po maju oraz czerwcu 2016

Minione dwa miesiące były dla rynków niezwykle turbulentne. Oczywiście głównym "dawcą strachu" był brexit, który z pewnością zaskoczył wielu inwestorów. Mimo tego była to świetna okazja, którą można było spróbować wykorzystać do zgarnięcia kilku groszy. Sam wynik referendum był trudny do przewidzenia, za to reakcja na wiadomość w miarę czytelna :)

Portfel akcji "byki" oczywiście negatywnie odczuły decyzję Brytyjczyków, ale w stosunku do benchmarku - WIG, utrzymał przewagę:


poniedziałek, 30 maja 2016

Stalexport (STX)

Wybicie potwierdzeniem siły byków?
27.05.2016 - 3,54

W zeszłym tygodniu rozmawiałem z najlepszym traderem gdańskiego biura (top 3 w Polsce) odnośnie inwestycji w akcje. Myślę, że zawsze warto poznawać podejście innych osób, więc wstawię jedną z akcji którą kolega ostatnio sobie wypatrzył. Moje oraz jego podejście się troszkę różni, ja głównie staram się szukać stabilne trendy, z kolei kolega wypatruje wybicia sugerujące odwrócenie bądź silne potwierdzenie kontynuacji trendu, dając sobie dużo miejsca na uśrednianie, kiedy spółka idzie przeciwko niemu. Dodatkowo ważnym dla niego aspektem jest regularna wypłata dywidendy, dla mnie nie. Możliwe ale, że jest to związane wielkością gotówki jaką operuje :P.

Przechodząc do analizy akcji - Stalexport po długiej fazie konsolidacji w zeszłym tygodniu wybił górą. Tym ruchem spółka raczej potwierdza aktualność długoterminowego trendu. Spółka interesująca do inwestycji długoterminowej (kilka/naście lat/miesięcy). 

sobota, 30 kwietnia 2016

Bycze spółki po kwietniu 2016

Kwiecień już za plecami, czyli czas podsumować portfel "Byki": miniony miesiąc przyniósł zwyżkę jego wartości, głównym motorem napędowym było silne wybicie spółki Amrest z konsolidacji, ale również nowo nabyte akcje miały w tym swój wkład - Robyg od chwili nabycia wzrósł o prawie 9%, z kolei Oponeo dalej przygotowuje się do impulsu kierunkowego (na razie traci ok 3%). Całościowo kwiecień zamyka się z 3,5% plusem co daje całkowitą stopę zwrotu równą 127,2%. Historia po 52 miesiącu prowadzenia portfela wygląda teraz następująco:


niedziela, 24 kwietnia 2016

Ciech SA (CIE)

Koniec krótkoterminowego trendu spadkowego?
22.04.2016 - 71,5

Spółka, która przez długi czas utrzymywała się w portfelu po wybiciu wcześniejszych dołków musiała go opuścić. Jednak obecnie ponownie mamy oznaki siły...  Kurs w ostatnim tygodniu wybił ponad linię trendu pokonując zarazem strefę 69-70 zł który spółka tak długo broniła. Na chwilę obecną cena znajduje się w dosyć istotnej strefie konsolidacji (zaznaczone na wykresie) i wybicie w jednej ze stron może potwierdzić dalszy kierunek ruchu ceny. Ze względu na ostatnią dynamikę bardziej prawdopodobne oceniam wybicie w górę. Wtedy traderzy "swingowi" jak i "trend folowerzy" pewnie wykorzystają siłę jako potwierdzenie do zakupów.

sobota, 2 kwietnia 2016

Bycze spółki po lutym oraz marcu 2016

Ostatnia aktualizacja portfela "Byki" była w styczniu, czas więc na podsumowanie dwóch minionych miesięcy, pisząc krótko: luty oraz marzec dla rynku akcji były miesiącami odreagowania ostatnich silnych spadków. Licząc od lokalnego dołka WIG w ciągu 48 sesji odrobił 17,5% co (jak czytałem w prasie) jest największym wzrostem wartości polskiego rynku (w tak krótkim czasie) od ponad 6 lat! Nasuwa się więc pytanie, czy to koniec trwającego od maja trendu spadkowego, czy tylko korekta. Oczywiście trudno na to pytanie odpowiedzieć, ale porównując wcześniejsze trendy nawet blisko 20% odreagowanie może być tylko korektą. Myślę, że dla dalszej ścieżki WIG'u kluczowy będzie rodzaj odreagowania obecnego odbicia. Wiadomo że rynki nie są jednokierunkowe, co oznacza że prędzej czy później przyjdzie również korekta ostatniego dwumiesięcznego trendu, ta korekta możliwie, że zdradzi nam kierunek trendu na kolejne kilkanaście miesięcy. Najbardziej prawdopodobne są trzy następujące scenariusze:

sobota, 20 lutego 2016

AmRest Holdings SE (EAT)

Pierwsze oznaki słabości?
19.02.2016 - 172

 Dzisiaj pod lupą spółka z portfela - AmRest. Ostatni stosunkowo stabilny trend wzrostowy przeszedł w fazę korekty bocznej. Pytanie teraz czy jest to "odpoczynek" przed dalszą kontynuacją wzrostów, czy jednak przygotowanie do odwrócenia trendu? Gdybym znał odpowiedź to bym już dzisiaj odpowiednio działał :P. Niestety ale nikt nie jest w stanie z pewnością wskazać nam dalszy kierunek ruchu ceny, więc nie pozostaje nam nic innego jak oprzeć swoje decyzje na podstawie historii i statystyk. 

Zacznę od badania siły trendu: wiadomo, że w zdecydowanej większości czasu, rynki poruszają się w trendach. Przygotowałem więc wskaźnik, który pokazuje nam średnią stopę zwrotu z ostatnich 40 dni (dlaczego akurat 40: żeby wyeliminować tzw. szum rynkowy i skupić się na głównym trendzie z ominięciem lokalnych kilku sesyjnych korekt).  Na wykresie wskaźnik ten zobrazowany jest poniżej wykresu ceny, w fazach dominującego trendu spadkowego średnia stopa zwrotu z ost. 40 dni (logiczne) utrzymywała się poniżej zera (czerwony prostokąt), w trendzie wzrostowym powyżej (zielny prostokąt). Obecna faza jest więc dla spółki fazą trendu spadkowego, ale że średnie stopy zwrotu są mniejsze niż w głównym trendzie można domniemywać, że obecna sytuacja jest dla spółki tylko korektą. Obraz zmieni się całkowicie dopiero po przebiciu poziomów na które spółka w przeszłości reagowała - są to poziomy, które posłużą nam jako potencjalne wsparcie poniżej którego można ustawić zlecenia obronne - jest nią strefa cenowa 162 - 156 zł. Przebicie tych poziomów może potwierdzić odwrócenie trendu i zarazem przyspieszenie ruchu ceny w dół. 

Podsumowując wskaźnik jak i sam wykres sugerują nam na chwilę obecną fazę korekty, jednak gdyby cena zdołała przebić wsparcie byłby to sygnał do odwrócenia trendu, zarazem dla mnie do wyjścia z transakcji. Gra na giełdzie opiera się głównie na statystyce, ponieważ rynki w większości poruszają się w trendach, łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej zarabia się podążając za nimi, dlatego też odradzam łapania dołków, bo dołek jest tylko jeden. 


niedziela, 7 lutego 2016

PGNIG (PGN)

Szalone zrywy, ale trend jest....
05.02.2016 - 5,09

Zacznę od zdania, że nie lubię takie trendy jak na wykresie wyżej. Mimo tego trend wzrostowy się utrzymuje, a ostatnie odbicie od linii może zapowiadać ponowny szalony rajd na nowe szczyty. Wykres dodaję jako ciekawostkę, żeby zobaczyć na ile sprawdzi się w przyszłości. Technicznie raczej trudny do grania, bo tylko pod jeden sygnał wynikający z linii trendu. 

Wsparcia: 4,5 zł, 4,25 zł i 4 zł
Opory: 5,5 zł, 6 zł i 7 zł

niedziela, 31 stycznia 2016

Bycze spółki po styczniu 2016

Polski rynek również na początek nowego roku oczekiwanie kontynuuje kierunek i spada do najniższych poziomów od kwietnia 2013 roku. Mimo tego portfel "Byki" stabilnie trzyma się okolic swoich historycznych szczytów i tym samym powiększa swoją przewagę nad benchmarkiem. Reasumując po 49 miesiącach publicznego prowadzenia portfela, "Byki" wzrosły do 121,6%, gdzie w tym samym czasie WIG zyskał lekko ponad 17%:


piątek, 1 stycznia 2016

Bycze spółki po czwartym roku walki z rynkiem

Czwarty rok walki Portfela "Byki" z rynkiem mamy za sobą, jest to więc dobry czas na podsumowanie. Jego wartość po 48 miesiącach wzrosła teraz do 123,7%, gdzie w tym samym czasie benchmark WIG wzrósł o 22,8%. Statystycznie portfel rośnie więc średnio 2,58% miesięcznie (WIG 0,48%). 2015 rok dla akcji był taki jak go oczekiwałem - trudny. WIG w ostatnich 12 miesiącach spadł o prawie 10% i tym samym mocno zbliżył się do mojej prognozy sprzed 365 dni (obstawiałem że WIG zamknie się w okolicach 42500 pkt. (do poczytania: link)). Utrzymując tą tradycję z prognozą na koniec następnego roku uważam, że WIG utrzyma swój kierunek również w kolejnych dwunastu miesiącach. Możliwe też, że zobaczymy jakąś stabilizację, ale w wzrosty na chwilę obecną nie wierzę. Mój typ kursu WIG'u na ostatni dzień 2016 roku to 36500 punktów. Jest to mocno pesymistyczna prognoza, a czas pokaże czy trafię przynajmniej kierunek indeksu i jak tak na ile się do tego poziomu zbliżymy...