sobota, 28 lutego 2015

Bycze spółki po lutym 2015

Mimo defensywnego nastawienia do polskiego rynku, portfel "Byki" osiągnął w lutym ponad 9% miesięczną stopę zwrotu co daje blisko 6% więcej niż benchmark (WIG). Tym samym wartość Byków wspięła się na nowy historyczny szczyt: 100,3%! Czyli po 38 miesiącach udało się podwoić jego wartość (w tym samym czasie WIG wzrósł o 40,88%). Wybicie tego szczytu zawdzięczać można wyjątkowo udanym doborem spółek, które to w lutym wzrosły o 19,6% (Quercus) i 12,2% (Kruk).

poniedziałek, 2 lutego 2015

Czy zbliża się powtórka z wielkiej depresji lat 30 XX wieku?

Obecna sytuacja gospodarcza w wielu aspektach niestety przypomina lata 20 XX wieku - okres w którym gospodarki świata przeżywały swój złoty czas, by następnie w latach 30 odnotować największe załamanie w współczesnej gospodarce. Podobieństwa zaczynają się już w polityce monetarnej banków centralnych, zarówno w latach 20 jak i obecnie na rynku występuje duża nadpodaż pieniądza, obecny stan prowadzenia takiej polityki obrazuje poniższy wykres:


Warto dodać, że zarówno w latach 20 jak i w ostatnich, banki udzielają kredyty bez pokrycia co w 2008 roku spowodowało załamanie na rynku nieruchomości i kryzys finansowy. Przy tym szukając rozwiązania kryzysu centralne banki postanowiły powtórzyć politykę z lat 20 - efekt widzimy dzisiaj. Jednak utrzymywanie niskich stóp procentowych oraz "dodrukywanie" pieniędzy to niestety rozwiązanie krótkookresowe z czego też wszyscy zdają sobie sprawę... Jeszcze podczas uroczystości obchodów dziewięćdziesiątych urodzin Miltiona Friedmana w 2002 roku Ben Bernanke przyznał, że wielki kryzys lat 30 spowodował FED i drugi raz tego z pewnością nie powtórzą... no cóż zmiana sytuacji gospodarczej "zmusza" do powtórzenia błędów.

Kolejnym przerażającym podobieństwem jest silny spadek cen surowców (w tym produktów rolnych), który w dłuższym okresie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia deflacji (obecna walka z niską inflacją powiązana jest mnz. właśnie z spadkami w ostatnich miesiącach cen surowców). Prawie dokładnie to samo mieliśmy ok. 85 lat temu.

Niestety ostatnie (małe) bańki (2000 i 2007) zostały zażegnane dmuchając kolejną jeszcze większą bańkę - prof.  Erich Streissler w „Wirtschafts Blatt” pisze: "kryzys z roku 2001 został przesunięty w czasie na skutek rozluźnienia polityki pieniężnej i fiskalnej, a w roku 2008 wybuchł z ogromną siłą” - dodałbym, że po 2009 "przesunięty" został po raz drugi dopompowując kolejne miliardy w rynek... 

Jak pokazała historia ogromne zwiększanie podaży pieniądza (jak to teraz robią banki) to jedynie dmuchanie balona, który pęka najczęściej wraz pierwszymi obniżkami stóp procentowych (pękł po obniżce w 1929 jak i w naszej najmłodszej historii w 2000 oraz 2007). Niestety całość funkcjonuje tylko do danego czasu i to co teraz się dzieje, to w dalszym ujęciu przygotowania do reformy walutowej. 

niedziela, 1 lutego 2015

Trakcja (TRK)

Przed oporem
30.01.2015 - 9,24

Trakcja w Ichimoku znajduje się w konsolidacji - wąskie chmury hossy i bessy przeplatają się nawzajem, co świadczy o chwilowym niezdecydowaniu. Niestety wszelkie sygnały z tego wskaźnika w okresie trwania trendu bocznego nie mają zbytnio dużą wagę. Pozytywnym sygnałem sugerującym zakończenie tej szerokiej konsolidacji było by wybicie Chikou Span powyżej swoich wcześniejszych szczytów.

Midas (MDS)

Tygodniowy wykres Ichimoku
30.01.2015 - 0,57 

W ujęciu kilkuletnim Midas na wykresie utworzył podwójne dno. Sama analiza w oparciu o Ichimoku na tygodniowym sugeruje średniookresową konsolidację z tendencją spadkową. Wybicie ceny powyżej Senkou Span B (górnej granicy chmury bessy) mogło by dać impuls do możliwego zakończenia długoterminowych spadków, potwierdzając zarazem formację podwójnego dna z wykresu miesięcznego. Ważnymi poziomami które cena powinna przebić by potwierdzić przejście w trend wzrostowy to: 0,60 oraz 0,75. Kluczowym wsparciem pozostaje natomiast poziom 0,5 zł.