Translate my BLOG

piątek, 30 grudnia 2011

Bycze spółki na 2012 rok

WIG20 stracił w tym roku ponad 20% i niestety wygląda na to, że najgorsze jeszcze przed nami... 2012 rok zapowiada się jako burzliwy i pełen emocji. Mimo tego istnieje kilka spółek, które mają jeszcze potencjał do wzrostów. Do znalezienia takich "rodzynek" na przyszły rok, zwróciłem głównie uwagę na spółki gdzie długoterminowy trend wzrostowy mimo silnych przecen na szerokim rynku nie został przerwany. Niżej wypisałem te akcje, które w mojej opinii mogą przezwyciężyć rynek:

sobota, 24 grudnia 2011

Wesołych Świąt i podsumowanie minionego roku

Nie będę się za bardzo rozpisywał, napiszę krótko i na temat: 

"Wszystkim czytelnikom życzę wesołych świąt Bożego Narodzenia, trafnych decyzji inwestycyjnych, dużo sukcesów oraz szczęśliwego Nowego Roku".


Chciałem jeszcze podziękować wszystkim czytelnikom za Waszą aktywność na blogu. Dzięki Waszym komentarzom wiele się nowego nauczyłem.                      








Źródło: images.google.com  



Końcówka grudnia to dobry moment na posumowanie minionego roku. 
Co do moich statystyk, zacznę on bloga:
Stronę od chwili jego założenia w maju tego (2011) roku odwiedziło już prawie 56 000 osób - jest to około 260 osób dziennie. Z tego najwięcej odwiedzających jest z Polski, ze Stanów Zjednoczonych oraz z Wielkiej Brytanii. Najpopularniejsze analizy to  CdRed (od maja ponad 4000 wyświetleń),  Groclin (od kwietnia prawie 2500 wyświetleń (pierwsza analiza przeniesiona z mojej wcześniejszej strony (analiza z 26.04))) oraz Down Jones (od listopada ponad 1000 wyświetleń).

Jeżeli chodzi o statystyki mojego portfela - napiszę tylko, że jestem zadowolony (pieniądze lubią ciszę ;-p).

W przyszłym roku nadal planuję publikować swoje analizy bym mógł do nich wracać i optymalizować swój portfel inwestycyjny. Zamierzam również dodawać analizy fundamentalne (obecnie wiedzę z analizy fundamentalnej jeszcze poszerzam).

piątek, 16 grudnia 2011

Wspólne wsparcia i opory na wysoko ze sobą skorelowanych parach walutowych

Na różnych parach walutowych, które są ze sobą wysoko skorelowane można zauważyć wspólne wsparcia i opory. Razem z kolegą znaleźliśmy kilka bardzo interesujących rzeczy. Główną parę do analizy wybraliśmy EUR/USD, jest ona (w czasie analizy) w ponad 85% skorelowana z GBP/USD, EUR/JPY, USD/CHF i NCD/USD. Główną uwagę skupiliśmy ale na pierwszych dwóch parach (GBP/USD i EUR/JPY) - ponieważ tam korelacja z EUR/USD przekraczała 90%. Z analizy wyszło nam, że pary te od dłuższego czasu mają wspólne wsparcia i opory:


Na powyższym wykresie zaznaczyłem te wspólne wsparcia oraz opory (oczywiście nie wszystkie). Najciekawsze jest to, że po osiągnięciu lokalnego dołka/szczytu obydwie pary (GBP/USD oraz EUR/JPY) są w ponad 80% skorelowane z główną parą ("edkiem").  Wykres korelacji EUR/USD do GBP/USD widzimy na samej górze, a EUR/USD do EUR/JPY na samej dole. Można jeszcze zauważyć, że te lokalne dołki oraz szczyty są od 0 do 3 dni od siebie przesunięte, tzn. na euro-dolarze lokalny dołek powstaje przykładowo jeden dzień wcześniej niż na euro-jenie. To kilku dniowe przesunięcie w czasie możemy wykorzystać.
Jak?
Obserwujemy jak dana para zachowuje się w czasie dotarcia do wsparcia/oporu. Sprawdzamy z jaką inną parą jest najwięcej skorelowana i gramy według sygnałów jakie dają nam te wykresy. Przykładowo możemy sprawdzić siłę wsparcia szukając go również na drugim wykresie, który w ponad 90% skorelowany jest z EUR/USD. Po odbiciu od tego wsparcia należy przyjąć podobny ruch na EUR/USD (który (dzięki) kilkudniowym przesunięciu w czasie jeszcze nie dotarł do tego poziomu). 
W chwili obecnej "edek" przebił ważne wsparcie (1,1314) a pozostałe dwie waluty jeszcze nie (EUR/JPY i GBP/USD). Możemy więc przyjąć trzy możliwe scenariusze:
1. EUR/USD pociągnie za sobą te dwie pary
2. dwie pary pociągną za sobą "edka"
3. EUR/USD oraz pozostałe dwie pary pójdą w przeciwną stroną (jednocześnie korelacja ta będzie maleć), po osiągnięciu pewnego poziomu obydwie pary powinny znowu do siebie zmierzać ("korelacyjnie")

Reasumując mamy dwie pary przeciwko jednej (możemy do analizy dodać jeszcze więcej ze sobą skorelowanych walut, by zwiększyć trafność). Analizując wykresy tą metodą możemy przyjąć, że obecnie mamy dołki na tych parach.

sobota, 10 grudnia 2011

Rafako (RFK)

Analiza z wykorzystaniem kilku narzędzi
09.12.2011 - 9,14

W mojej ostatniej analizie tej spółki zwróciłem uwagę na zatrzymanie się przed silnym oporem po wybiciu górą z kanału spadkowego. Zatrzymanie to nastąpiło dokładnie na 23,6% zniesieniu Fibonacciego oraz górnym ograniczeniu chmury. Obecnie spółka znajduje się w fazie korekcyjnej, gdzie od kilku dni tkwi w konsolidacji. Aktualnie kurs zawiesił się na 50% zniesieniu z ostatniej fali. Dodatkowo konsolidacja ta znajduje się między dwoma średnimi:

piątek, 2 grudnia 2011

EUR/CAD

Odbicie od dolnego ograniczenia trójkąta
02.12.2011 - 1,3645


 Ostatnia analiza kolegi (niżej) bardzo mnie zainteresowała. Ponieważ kurs znajduje się od dłuższego czasu w trójkącie jego wybicie może mieć duży zasięg (mierzony za pomocą wysokości trójkąta wynosi on ok. 1600 pipsów). Według teorii, trójkąt jest zapowiedzią na kontynuację trendu, dlatego należy przyjąć za większe prawdopodobieństwo wybicia dołem. Jednak za nim dojdzie do tego wybicia, myślę, że jeszcze troszkę czasu minie. Obecnie doszło do odbicia od dolnego ograniczenia. W przypadku wybicia dołem najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3400 (podwójny dołek):



Kolejne bardzo ważne wsparcia mamy w okolicach 1,2760 (lokalny dołek w trójkącie) oraz 1,2460 (jest to ostatnie bardzo ważne wsparcie - historyczny dołek, który już wielokrotnie został obroniony). Myślę, że warto jest obserwować tą parę i dopóki nie dojdzie do znacznego zawężenia się trójkąta, można śmiało grać na odbicia od górnego i dolnego ograniczenia, pamiętając zarazem o odpowiednim zleceniu obronnym.