Translate my BLOG

sobota, 4 stycznia 2025

Portfel Inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata" po ósmym roku

Ósmy rok publicznego prowadzenia portfela właśnie dobiegł końca. Miniony rok można zaliczyć do łatwiejszych ostatnich lat, tzn. kto w 2024 roku nie zarobił, ten musi drastycznie coś w swojej strategii zmienić. Mój portfel pod kilkoma względami ustanowił w 2024 roku kilka rekordów - osiągnął najwyższą dotychczasową roczną stopę zwrotu na poziomie 42%. Wynik ten byłby jeszcze wyższy gdybym nie dokonał również rekordowo wysokie do portfela wpłaty. Przez te wpłaty moja roczna stopa zwrotu się troszkę rozwodniła. Ponadto kolejne ustanowione rekordy to rekordowa liczba transakcji  w portfelu jak i rekordowy przypływ pieniężny z tytułu dywidend. Aczkolwiek mój portfel nie jest dywidendowy - dotychczas zwrócił mi ok. 2,5% wpłaconego kapitału, przy tym portfel ten prowadzę już od 2017 roku. Jak dywidenda z kwartału do kwartału rośnie to widzicie na tym wykresie.

Przechodząc do moich transakcji w minionym roku - tak jak wspominałem przeprowadziłem rekordową liczbę transakcji i oczywiście o każdej z nich informowałem na social mediach i tu na blogu.

Niektóre transakcje dokonywałem w celach przenoszenia się z jednego brokera do drugiego. Kiedy poinformowałem o tym, że właśnie tak robię, otrzymałem mnóstwo pytań i jednocześnie w komentarzach odpowiadających do postu z informacją zakupu lub sprzedaży akcji pojawiały się spekulacje dlaczego się przenoszę. Prawdziwy powód przenoszenia jest jednak mało spektakularny i wynikł on po prostu ze zwykłego zmniejszenia liczby brokerów za pośrednictwem których trzymam swoje akcje długoterminowo. Zamierzam ograniczyć swoje długoterminowe inwestycje do w tej chwili dwóch brokerów. Ponadto u jednego z brokerów gdzie inwestuję przekroczę niebawem kwotę, która według regulaminu oznaczać będzie rozpoczęcie naliczania dodatkowej prowizji za samo trzymanie u nich akcji. Oczywiście na tą prowizję się nie godzę i sam broker nie chce tą prowizję też znieść. Zaproponowali mi jedynie zniesienie tej prowizji, jeśli prowizja od transakcji przekroczy tą kwotę jaką po przekroczeniu wielkości konta za trzymanie akcji będę płacić. Jednak jako, że długoterminowy portfel jest portfelem pasywnie zarządzanym, tzn. nie przeprowadzam na nim tradów, moja prowizja od transakcji na pewno nie sięgnie tej kwoty jaką chcą mi rozpocząć naliczać. Stąd w kolejnych miesiącach dalej będę stopniowo niektóre pozycje sprzedawał, reinwestując następnie uwolnioną w ten sposób gotówkę u nowego brokera. 

Dostałem też pytanie, dlaczego sprzedaję akcje i odkupuję je gdzie indziej? Może lepszym rozwiązaniem będzie przenoszenie tych pozycji od jednego do drugiego brokera bez sprzedawania, co uwolni mnie z obowiązku zapłacenia podatku od zysków. 

Powód dla którego się nie zdecydowałem na przenoszenie akcji w ten sposób, to zwykły długi czas wyczekiwania oraz koszty, które w takim manewrze też zostaną naliczone, bo takie przenoszenie nie jest całkowicie darmowe. Ponadto dotychczas przenosiłem akcje u których mój zysk był niewielki lub nawet gdzie miałem stratę. Tym sposobem moje obciążenie podatkowe spada.

Wracając do podsumowania wyników w długoterminowym portfelu. W 2024 roku osiągnąłem rekordowy procentowy wzrost wartości portfela, co zawdzięczam w największym stopniu tylko jednej spółce - Nvidii. Zysk na tej spółce w tylko w tym jednym roku jest ponad ośmiu krotnie większy niż na drugiej najbardziej zyskownej pozycji roku: Fiserv. Trzeci największy roczny nominalny zysk osiągnąłem na spółce The Trade Desk. Ale nie z samych zyskownych pozycji mój portfel się składa, oczywiście było też kilka stratnych akcji - najwięcej w minionym roku straciłem na spółce Adobe i niewiele mniej straciłem też na akcjach IDEXX Laboratories. W sumie dziewięć spółek skończyło rok słabiej niż poprzedni rok, czyli na dziewięciu spółkach w minionym roku straciłem. Sumaryczna strata na tych dziewięciu spółkach zneutralizowana jednak została ze sporą nawiązką przez tylko jedną Nvidię, albo licząc inaczej, stratę na wszystkich dziewięciu spółkach pokryły też dwie kolejno najbardziej zyskowne spółki roku: suma zysków na spółce Fiserv i The Trade Desk. Całościowo patrząc 28 akcji w portfelu wygenerowało zysk, a dziewięć stratę. Jakie dokładniej stopy zwrotu na poszczególnych akcjach w 2024 roku osiągnąłem to widzicie w tej tabeli.

Także w 2024 roku mój portfel w ujęciu procentowym wzrósł o 42%, benchmarki, czyli indeksy referencyjne z którymi się porównuję w tym samym czasie wzrosły o 29,3% (S&P500) i o 22,5% (MSCI World). W całym okresie czasowym portfel wzrósł o 227,6%, a S&P500 173,6% i MSCI World 117,4%. Czyli przewagę nad indeksami dalej powiększyłem i na wykresie cała historia wygląda następująco:

Budując pasywny długoterminowy portfel, nie zależy mi na pokonaniu benchmarków w każdym roku, efekty mojej pracy oceniam po upływie minimum 5 lat. Jeżeli po tym okresie notuję słabiej, dopiero wtedy sprawdzam co mogę poprawić (no chyba, że w międzyczasie różnice są tak duże, że już wcześniej należałoby interweniować). Moja strategia koncentruje się więcej na spółkach rozwijających się, a to też oznacza, że w okresach dekoniunkturalnych doświadczam większego obsunięcia (co też w 2022 roku się potwierdziło). Jednak w okresach ponownego ożywienia, portfel powinien szybciej rosnąć niż rynek i patrząc po zeszłorocznych osiągnięciach to się też zrealizowało. Także w tym aspekcie nie widzę powodów dla których powinienem coś w swojej strategii zmieniać. Dla dokładniejszego zobrazowania moich dotychczasowych wyników, poniżej dodaję tabelę z wynikami w poszczególnych latach:


Przechodząc do składu portfela - aktualnie trzymam 33 różnych spółek. Okresowo tych spółek było nawet jeszcze więcej, bo w 2024 roku parę akcji z portfela wyrzuciłem i były to Fiverr, Solventum, Veralto oraz Hormel Foods. Dlaczego te akcje sprzedałem to już wyjaśniam. 

Solventum Corporation 30.12.2024 - 66,38 $

Pierwszą spółkę którą sprzedałem była Solventum. Akcje tej firmy otrzymałem z przydziału od 3M Company. Oznacza to, że mogę ją traktować jak dywidendę, tzn. nie miałem w tej spółce kosztu nabycia. Przez to też stopę zwrotu na tej spółce bardzo trudno wyliczyć, bo musiałbym przeliczyć jaki udział spółka miała w spółce matce i następnie uwzględnić korektę na akcjach 3M Company. Dlatego na wykresie widoczna stopa zwrotu jest stopą zwrotu jaką osiągnąłem po zaksięgowaniu akcji na rachunku, czyli wynik od chwili zaksięgowania do zamknięcia. Faktyczny przydział akcji nastąpił jednak wcześniej.

Veralto Corporation 30.12.2024 - 102,27 $

Podobnie wygląda to w spółce Veralto, którą dostałem ze spin-offu od Danaher. Rok temu zapowiadałem, że po wzroście ceny akcji o więcej niż 10%, firmę tą sprzedam. Faktyczna stopa zwrotu ze sprzedaży równie jest trudno do określenia jak w poprzednim przykładzie, bo akcje te dostałem za darmo, tak jak dywidendę, gdzie od spółki matki wartość odcięcia została odjęta. Licząc ale od chwili przydziału do portfela mój wynik na tej spółce sięgnął 11,57%.

 Hormel Foods 30.12.2023 - 32,11 $

Trzecia spółka, której się w minionym roku pozbyłem to Hormel Foods. Akcje sprzedałem ze względu na przerwanie wzorowej historii wzrostu wyników finansowych. Po tym jak wyniki troszkę się pogorszyły, postanowiłem dać tej spółce jeszcze szansę, jednak w kolejnych latach nie doszło do poprawy, więc teraz postanowiłem, że akcje sprzedam. Mimo, że spółkę sprzedałem, nie oznacza to, że firma ta jest zła - jej wyniki finansowe się troszkę pogorszyły, ale dalej jest to w mojej ocenie solidnie zarządzana firma, która w kolejnych latach powinna ok. rosnąć w tempie w jakim rośnie sam rynek w którym ona działa. Dla mnie to jednak jest za mało i stąd akcje sprzedałem Krótki czas po sprzedaży przygotowałem też na kanał analizę, w której dokładniej omówiłem moje powody sprzedaży, także nie powtarzając odsyłam do tego film: Hormel Foods cofnął od szczytu 46%! Teraz rekordowa dywidenda! Czy to okazja?
Fiverr International 30.12.2024 - 31,77 $

Czwarta spółka, którą wyrzuciłem z portfela to Fiverr. Akcje tej spółki wzrosły w 2024 roku w moim portfelu o ponad 15%, ale to oczywiście nie starczyło aby odrobić powstałe w poprzednich latach spadki. Mimo tego, patrząc po samych wynikach, spółka wydaje się być na dobrej drodze, problemem pozostaje słabnące tempo wzrostu przychodów i myślę, że jest to główny powód dla której akcje tej firmy w ostatnich latach tak słabo sobie radziły. Mimo tego myślę, że szanse na ustabilizowanie wzrostu przychodów są w grze i kiedy akcje spadną troszkę więcej, spróbuję to wykorzystać poprawiając tym swoją cenę wejścia. Dodam przy tym, że jeśli do tej spółki wrócę, to dalej będzie to w moim długoterminowym portfelu bardzo mała, spekulacyjna pozycja.

W dalszej części podsumowania będę omawiał aktualne pozycje w portfelu i klikając na nazwę spółki przejdziesz do oddzielnego wpisu w którym firmę przedstawiałem. Na końcu tego wpisu tradycyjnie przechodzę do omówienia prognoz na nowy rok, wraz z podsumowaniem zeszłorocznej. Także zainteresowanych tymi informacjami zapraszam do dalszej lektury:
 

Ross Stores 31.12.2024 - 151,27 $

Najstarsza spółka w tym portfelu to Ross Stores. Kiedy dopiero rozpoczynałem budować portfel, w pierwszym etapie koncentrowałem się na spółkach rozwiniętych i mniej cyklicznych, aby stworzyć sobie tym fundament i ustabilizować go przed wahaniami spółek bardziej zmiennych, które w dalszym etapie budowy portfela będą do portfela dołączać. Ross Stores zadanie stabilizacji portfela wypełnił wzorowo - w trakcie bessy z 2022 roku spółka wzrosła, gdzie szeroki rynek spadł. W 2024 roku spółka zyskała ponad 15% podnosząc tym moją całościową stopę zwrotu z inwestycji w nią do 216,27%.

  Altria 31.12.2024 - 52,29 $

Druga spółka z zadaniem stabilizatora portfela to Altria. Firma z najwyższą w moim portfelu dywidendą w ujęciu procentowym i nawet, mimo bardzo małego udziału w portfelu, również z największą nominalną wartością wypłaty ze wszystkich spółek jakie posiadam. Akcje tej spółki w minionym roku przeniosłem do innego brokera. Robiąc to, najpierw kpiłem je u nowego brokera, po czym po wzroście ceny u starego sprzedałem. Tym sposobem udało mi się moją cenę wejścia o ok. 10% poprawić. Dotychczasowa osiągnięta stopa zwrotu na tej spółce sięga prawie 50%

Church & Dwight 31.12.2024 - 104,71 $

Trzecia firma w portfelu to Church & Dwight, czyli kolejna spółka której celem jest stabilizacja portfela. Jest to pierwsza firma z dotychczasowej listy, w której zwiększałem swoje udziały - w 2022 roku. Dlatego w tym miejscu wytłumaczę stopy zwrotu widoczne na wykresie: podana na wykresie stopa zwrotu to tzw. stopa zwrotu liczona według wzoru TTWROR, tzn. że liczona od chwili pierwszej transakcji (przykład: zainwestowana w 2010 roku kwota 1000 $, która do roku 2020 wzrosła do 2000 $ oznacza osiągnięty wynik równy 100%, jeśli w 2015 roku dokonuję drugiego zakupu i inwestycję powiększam z 2000 $ do 3000 $, to wynik do tego czasu pozostaje bez zmiany, ale od 2020 roku liczony będzie od 3000 $ i jeśli ta kwota do 2025 roku wzrośnie do 6000 $, stopa zwrotu według tego wzoru wyniesie 500%). Oznacza to, że w przypadku kiedy cenę uśredniam po wyższej cenie (w stosunku do pierwszej transakcji), to może powstać iluzja procentowego zawyżonego zysku w stosunku do ceny uśrednionej. Kiedy z kolei uśredniam w dół (czyli po niższym kursie niż przy pierwszej transakcji), wtedy ta stopa zwrotu będzie niższa (w stosunku do ceny uśrednionej). Wykorzystywanie wzoru TTWROR robi się po to, aby gotówka, która regularnie zasila portfel nie była uwzględniana w stopie zwrotu, bo kiedy jest, stopę zwrotu można sfałszować - gdyby wartość portfela spadała i jednocześnie do portfela dochodziłaby gotówka, która liczona byłaby jako cena uśredniona, wtedy stopa zwrotu z portfela mimo, że w rzeczywistości jest ujemna, byłaby dodatnia, a przy stopie zwrotu liczonej według wzoru TTWROR tak nie jest i widać realny wynik z inwestycji. Akcje tej spółki zamierzam w przyszłości przenieść do innego brokera, być może w 2025 roku dokonam więc podobnej transakcji jak w poprzednim przykładzie. Church & Dwight to ponadto spółka, którą chętnie będę dalej powiększał w portfelu, tak aby jej udział w portfelu wzrósł.

 Exponent 31.12.2024 - 89,10 $

Kolejna defensywna spółka jaka gości w portfelu to  Exponent. Spółka przez początkowy okres należała do największych pozycji w moim portfelu. Jednak później przyszła na spółce korekta, która tak w zasadzie trwa aż do dzisiaj i tym samym również i jej udział w portfelu spadł, do w tej chwili 2,86%. Myślę, że Exponent dalej pozostaje spółką, która w kolejnych latach nie przyniesie swoim inwestorom ponadprzeciętnie wysokich stóp zwrotu, gdyż tempo wzrostu wyników finansowych zbliżone jest do tego jaki osiąga szeroki rynek. Dlatego też myślę, że Exponent pozostaje firmą dla inwestora defensywnego. Aczkolwiek według prognoz, oczekuje się że spółka niebawem ponownie przyspieszy tempo wzrostu generowanych zysków. Na tą chwilę wydaje się jednak, że rynek jeszcze tego nie uwzględnia. Jeśli jednak faktycznie dojdzie do przyspieszenia wzrostu zysków, to również i spółka może w nadchodzącym roku wygenerować ponadprzeciętnie wysoką stopę zwrotu. Ponadto wcześniej kiedy cena akcji wzrosła do trzy cyfrowych wartości, zarząd przeprowadzał split. Więc jeśli faktycznie w 2025 roku zaobserwujemy na tej spółce większe wzrosty, to myślę że i ponowny split doświadczymy.

Rollins 31.12.2024 - 46,35 $

Piąta w portfelu spółka to Rollins. Technicznie patrząc cena akcji znajduje się w stabilnym trendzie wzrostowym, który oczywiście potwierdzony też jest wynikami finansowymi. Akcje tej spółki niedawno przenosiłem też do innego brokera, na wykresie momenty transakcyjne zaznaczyłem. Warto też wspomnieć, że Rollins na różnego portalach finansowych oznaczona jest jako spółka ze stopą dywidendową w okolicach 1,3%. W rzeczywistości ta stopa dywidendowa jest wyższa, co wynika z od czasu do czasu większej wypłaty tzw. dywidendy bonusowej pod koniec roku.

Tencent 31.12.2024 - 53,34 $

Szósta w portfelu spółka to Tencent - jedna z największych chińskich spółek. Tencent w minionym roku wzrósł o ponad 48%, co dla mojej pozycji oznacza powrót w rejony dodatniej rentowności. Chińskie spółki są do długoterminowej inwestycji bardzo specyficzne, bo przy chińskich spółkach interpretacja wyników jest dużo trudniejsza, dlaczego to wyjaśniliśmy dokładniej na przykładzie "Alibaby: skomplikowana struktura finansowa chińskich spółek giełdowych".

3M Company 31.12.2024 - 129,09 $

Siódma firma z mojego portfela to 3M Company. Akcje w minionym roku zaczęły odrabiać straty z poprzedniego roku, rosnąc w 2024 roku o ponad 35%. Mimo tych wzrostów dalej jest w tej inwestycji na minusie, ale nie wielkim, bo aktualna strata sięga ok. 6%. Spółka do długoterminowej inwestycji interesująca jest dla mnie w ramach dywersyfikacji portfela. Co prawda z udziałem w portfelu sięgającym ok. 0,4% jej wpływ stabilizujący nie będzie dla portfela w ogóle odczuwalny, ale dodając do tego kilka innych spółek w portfelu, z podobnym profilem ryzyka, suma tychże inwestycji ma już znaczenie. Na tą chwilę moje plany co do długoterminowego trzymania tej pozycji się nie zmieniły. Nie wykluczam jednak, że w 2025 roku akcje sprzedam.

The Sherwin-Williams Company 31.12.2024 - 339,93 $

Kolejna spółka z mojego portfela to Sherwin-Williams. Pozycję w tej firmie raz w 2024 roku powiększałem i jeśli nadarzy się okazja zamierzam to zrobić ponownie również w 2025 roku. Długoterminowy trend ceny akcji jak i samych wyników rozwija się bardzo dobrze. Licząc od chwili mojego wejścia, akcje do dzisiaj rosły prawie 20% rocznie, podczas gdy długoterminowy wzrost z ostatnich 10 lat sięgał niecałe 15% rocznie. Można więc oczekiwać cofnięcia i powrotu do długookresowej średniej, co jednocześnie też powinno zaniżyć fundamentalną wycenę spółki, która aktualnie w mojej opinii jest zawyżona.

BlackRock 31.12.2024 - 1025,11 $

Dziewiąta spółka w portfelu to BlackRock, firma której udziały w minionym roku również raz powiększałem. Odkąd akcje BlackRock goszczą w moim portfelu, spółka ta rosła 22,21% rocznie. 10-letnie tempo wzrostu ceny akcji sięga z kolei 11,44% rocznie. Oznacza to, że trafiłem bardzo dobry okres wzrostowy w spółce. Ten okres myślę, że zawdzięczam między innymi rosnącej popularności funduszy ETF, które to właśnie ta spółka emituje. Ta popularność myślę, że się też w kolejnych latach utrzyma i długookresowa stopa zwrotu ceny akcji wzrośnie. Jednak nie sięgnie ona wartości jakie ja od chwili zakupu osiągnąłem. Jak dojdzie do korekty ceny akcji, chętnie wykorzystam ją do dalszego powiększania udziałów.
 
TJX Companies 31.12.2024 - 120,81 $

Dziesiąta spółka w portfelu to TJX Companies. Mój całkowity zysk z inwestycji, którą dokonałem w 2019 roku sięga już prawie 180%, a to daje 19,92% rocznie. Względem poprzedniego roku oznacza to też, że tempo wzrostu akcji przyspieszyło. Rok temu pisałem też, że już wtedy to tempo wzrostu oceniam na zbyt wysokie i spodziewam się zwolnienia wzrostów. Tymczasem doświadczyliśmy dokładną odwrotność tego. Taki stan jednak nie może się utrzymywać na dłużej i bardziej prawdopodobny scenariusz na nowy rok, to zwolnienie tych wzrostów w tej spółce.

 
Fiserv 31.12.2024 - 205,42 $  

Jedenasta spółka w portfelu to Fiserv, które pod względem nominalnym przyniosły mi w minionym roku drugi największy zysk. Akcje tej spółki silnie też rozpocząłem skupywać, kierując się w pierwszym stopniu analizą techniczną. Zresztą rok temu też pisałem, że 2024 rok, może być pod tym względem dobrym dla spółki rokiem, bo cena akcji wybiła po dłuższej fazie konsolidacji. Fundamentalnie również wszystko wygląda w tej firmie wzorowo i jeśli pojawi się okazja, będę dalej chętny powiększać w niej swoje udziały. 


Nvidia 31.12.2024 - 134,29 $

Niezmiennie największą pozycją w portfelu dalej pozostaje Nvidia. Pod koniec 2023 roku, spółka ta odpowiedzialna była za ponad 17% wartości portfela. Mimo silnego powiększania portfela kolejnymi wpłatami i kupowania innych spółek, udział ten w 2024 roku się jeszcze bardziej zwiększył - pod koniec 2024 roku Nvidia odpowiedzialna jest za prawie 25% wartości portfela. Ten wzrost udziału zawdzięczam silnemu wzrostowi ceny akcji, które w samym 2024 roku zyskały prawie 190%. Mimo tych wzrostów, wycena podobnie jak w 2023 roku, również i dzisiaj w cale nie jest wygórowana (w mojej ocenie). Jeśli prognozowane tempo wzrostu zysków się faktycznie utrzyma, to każda większa korekta dalej pozostaje okazją do inwestycji. Jako, że spółka już jest moją największą pozycją w portfelu, raczej nie będę jednak jej udział dalej zwiększać. Niewykluczone jednak, że powtórzę "manewr" przetradowania akcji, starając się w kolejnej korekcie pakiet odkupić. Tak też zrobiłem w 2024 roku i być może ten trade należy do moich najlepszych w już ponad 15 letniej karierze giełdowej. Akcje udało mi się sprzedać niemal idealnie na szczycie, przed prawie 35% korektą, odkupując akcje niemal idealnie na dołku właśnie te ok. 35% taniej. Gdyby nie na bieżąco informowanie o moich transakcjach, pewnie mało kto by mi w ogóle uwierzył tak idealnie trafionemu timingowi. Dodam również, że przez tą transakcję, widoczna na wykresie wypłacona dywidenda spadła, bo liczona to jest kwota względem wartości zakupu, którą później tą transakcją uśredniłem w dół.

Mastercard 31.12.2024 - 527,13 $

Następna spółka w moim portfelu to Mastercard. Wykres ceny akcji bardzo podobny do wykresu spółki Fiserv, która działa w tym samym sektorze. Akcje tej spółki w minionym roku trzy razy uśredniałem, co później dzięki wzrostom w kolejnych tygodniach zwiększyło mój nominalny zysk z inwestycji w tą firmę. Całościowa stopa zwrotu z tej spółki przekroczyła wartość 100%, co daje ponad 17% średniorocznego wzrostu.

Danaher 31.12.2024 - 229,50 $

Troszkę słabiej w minionych dwunastu miesiącach radziła sobie spółka Danaher, która w 2024 roku wzrosła w moim portfelu o niecałe 5%. Całościowa stopa zwrotu wzrosła tym do 68,55% co daje lekko ponad 6% rocznie. Jednak akurat przy tej spółce faktyczna stopa zwrotu składa się jeszcze dodatkowo z wydzielenia spółki Veralto, na której też zarobiłem - niecałe 12%. Także faktyczna stopa zwrotu będzie delikatnie wyższa.
 

Jack Henry & Assiociates 31.12.2024 - 175,30 $

Niecałe 15% w 2024 roku wzrosła następna pozycja w moim portfelu: Jack Henry & Assiociates. Spółka, której udział w minionym roku też jednokrotnie powiększyłem, zwiększając tym jej udział w portfelu do lekko ponad 1%. Myślę, że akcje tej spółki mają szansę na to, że 2025 rok wzrosną ponadprzeciętnie dużo - jeśli dojdzie do wybicia nowego historycznego szczytu. Byłby to podobny sygnał jak przy spółce Fiserv, która równie przeszła w dłuższą fazę konsolidacji, po czym po wybiciu ceny, przyspieszyła tempo wzrostu. Według prognoz zyski spółki mają utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu przekraczające 8,5% rocznie. Taki wzrost zysków spółka też doświadczyła w latach poprzednich i jako, że w tym okresie cena akcji nie rosła, spadła tym wycena firmy, która teraz zdaje się już całkiem atrakcyjna. Akcje więc utrzymując tylko sam poziom wyceny, powinny w następnych latach rosnąć średniorocznie co najmniej 8,5% rocznie,  a zakładam wzrost wyceny - to ze względu na spadek stóp procentowych i deregulację gospodarki jaką nowy prezydent, Donald Trump zapowiada. Także uwzględniając to, prognozuję w następnych latach co najmniej 10-procentowego średniorocznego wzrostu kursu akcji.

MarketAxess Holdngs 31.12.2024 - 226,04 $

Szesnasta spółka w portfelu pod względem timingu wejścia podobnie jak poprzednik, również nie należy do moich najlepszych. Akcje spółki MarketAxess Holdngs, kupowałem krótko przed przejściem do większej korekty, na której do dzisiaj straciłem ponad 43%. Spadek ten powiązany jest ze stopami procentowymi i jednego z najgorszych okresów dla rynku obligacji w historii. MarketAxess Holdngs to broker rynku dłużnego dla klientów korporacyjnych. Rok temu pisałem też, że oczekuję wzrostowego 2024 roku w tej firmie, niestety to się nie sprawdziło. Jednak myślę, że 2025 będzie już lepszy, aczkolwiek zauważyłem wysoką korelację ze stopami procentowymi i akcje lepiej radzą sobie kiedy te stopy są nisko. Tymczasem w 2025 roku rynek oczekuje jedynie niewielkich obniżek.

NetEase 31.12.2024 - 89,21 $

Siedemnasta spółka w portfelu to NetEase, czyli chińska firma z sektora technologiczno-gamingowego. Miniony rok dla tej firmy nie można zaliczyć do udanego, akcje w ostatnich dwunastu miesiącach zyskały w moim portfelu niecałe 3%, co dla całościowego wyniku oznacza wzrost do 21,63%, a to daje 4,43% rocznie. Aktualnie nie planuję powiększać swoich udziałów w tej firmie i to oznacza, że ona dalej pełni rolę bardziej spekulacyjną i mniej inwestycyjną.

Cadence System Design 31.12.2024 - 300,46 $

Osiemnasta firma w portfelu to Cadence System Design. Pierwszy zakup  tej firmy dokonałem w 2020 roku i w kolejnych miesiącach jeszcze dwukrotnie swój udział w niej powiększałem. W 2024 roku dalej zwiększałem zakupy akcji utrzymując tym jej wagę w portfelu. Aktualny udział spółki wynosi 6,44% i to jest dokładnie tyle samo co rok temu. Tym samym spółka dalej jest moją trzecią największą pozycją w portfelu.

Hypoport 31.12.2024 - 168,10 €

Najbardziej spekulacyjną pozycją w portfelu jest Hypoport. Spółka jest bardzo mocno zmienna i przez to tylko interesująca dla inwestorów posiadających już szeroko zdywersyfikowany portfel. Ja w minionym roku troszkę powiększyłem swój udział w tej firmie, która teraz odpowiedzialna jest za ok. 1% wartości portfela. Więcej w tą firmę nie chcę na ten moment inwestować, bo jak widać po momentach zakupu, mój timing w tych akcjach nie należy do najlepszych.
 

IDEXX Laboratories 31.12.2024 - 413,44 $

Jedna z najgorszych pod względem nominalnego zwrostu okazała się w minionym roku spółka IDEXX Laboratories. Dwa lata temu pisałem, że ewentualny spadek wyceny chętnie wykorzystam do powiększenia pozycji. Wycena właśnie to robiła - spadła ona zarówno w 2023 jak i w 2024 roku, stając się tym najtańszą od wielu lat. Sprawdzając powody tychże spadków, doszedłem do wniosku, że nastąpiło to z powodu spadku tempa wzrostu zysków. Ale więcej o tej firmie dowiecie się z tego odcinka, gdzie spółkę dokładniej przeanalizowałem: "Analiza spółki IDEXX Laboratories".


Veeva Systems 31.12.2024 - 210,25 $

Również atrakcyjnie wyceniona jest kolejna spółka w moim portfelu: Veeva Systems. Udział w tej firmie jednokrotnie w minionym roku powiększałem i teraz odpowiedzialna ona jest za 2,25% wartości portfela. Spółka w mojej ocenie jest prawdziwą perełką. Niestety jednak mój wynik inwestycyjny z tej spółki tego nie potwierdza. Ale myślę, że warto będzie zrobić tu dokładniejszą analizę i być może opublikujemy ją niebawem na naszym kanale YouTube.

The Trade Desk 31.12.2024 - 117,53 $

Kolejna pozycja w portfelu zalicza się z kolei już do tych "lepszych" - The Trade Desk przyniosła portfelowi trzeci największy zysk nominalny. Spółka w 2024 roku wzrosła w przeliczeniu na PLN o ponad 70%. Dzięki temu też moja średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji w nią znacząco wzrosła - do prawie 30% rocznie. Tym samym również i jej udział względem poprzedniego roku, znacząco wzrósł: udział wzrósł prawie czterokrotnie, do ponad 4,2%. Jeśli cena akcji spadnie (a akcje tej spółki potrafią spaść dosyć mocno), zamierzam wykorzystać to do zakupów. Dotychczas timing wchodzenia był w tej spółce wyjątkowo udany (pomijając pierwszy zakup). Także zobaczymy, czy uda mi się to utrzymać również w przyszłości.
 
 Sea Limited 31.12.2024 - 106,10 $

Pod względem procentowym, moją drugą najlepszą spółką z minionego roku jest Sea Limited. Akcje tej firmy po przeliczeniu na PLN wzrosły w ostatnich dwunastu miesiącach o ok. 175%. Niestety jednak jej udział jest na tyle mały, że niewiele z tych wzrostów odczułem. Dodatkowo, wzrosty te przyszły po ogromnych stratach z poprzednich lat, które dalej mimo tak silnego odbicia nadal nie zostały odrobione. Ja po wzroście ceny powyżej 90 $, chciałem też akcje uśrednić, ale niestety uciekły mi one i przez to nie udało mi się niewielkie dalsze wzrosty wykorzystać. Może ale jeszcze dostanę swoją szansę - akcje teraz korygują, więc jeśli sięgniemy okolice tych 90 $, ja chętnie to wykorzystam. 

Sartorius 31.12.2024 - 172,40 €

Dwudziesta czwarta spółka z mojego portfela to Sartorius. Akcje zyskały szczególnie podczas pandemicznego okresu, jako firma produkująca sprzęt laboratoryjny. Od tamtego czasu kurs akcji zna tylko jeden kierunek - spadkowy. Spadki, które spowodowane są przywróceniem normalnych dla spółki zależności, czyli spadku poziomu przychodów i zysków w stosunku do pandemicznych lat, ale zarazem też powrót do dawnego tempa wzrostu zysków. Patrząc po obecnej wycenie, firma już osiągnęła normalne poziomy, jakie przed pandemią mieli. Teraz tylko muszą pokazać, że są w stanie z powrotem wrócić do "normalnego" otoczenia rynkowego, w którym wcześniej stabilnie rośli. Jeśli to się uda, być może na akcjach tej firmy mamy teraz interesująca okazję do inwestycji. Ja jednak już jestem zaangażowany i na tą chwilę nie planuję powiększać pozycji. Możliwe za to, że w nowym roku sprzedam akcje, celem ponownego odkupienia u drugiego brokera.

Advanced Micro Devices 31.12.2024 - 120,79 $

Jedna z najsłabszych w ujęciu nominalnym spółek była z kolei firma Advanced Micro Devices. Spółkę tą niedawno powiększyłem, ale zrobiłem to u drugiego brokera, co znaczy, że wraz ze wzrostem ceny akcji, zamierzam połowę aktualnej pozycji sprzedać. Mam tylko nadzieję, że do tych wzrostów dojdzie, jeśli nie, zostanę ze stratą i pewnie z biegiem czasu i tak połowę pozycji sprzedam. Niebawem pojawi się na naszym kanale dokładniejsza analiza tej spółki, więc w tym miejscu przekieruję do YouTuba.

Paycom Software 31.12.2024 - 204,91 $

Następna spółka w portfelu to Paycom Software. Akcje firmy powoli podnoszą się z najgorszego w jej historii, przy tym w międzyczasie zarówno zyski firmy jak i przychody rosły. Tym samym również i wycena spadła do bardzo niskich poziomów, jednak ten spadek też spowodowany jest spadkiem tempa wzrostu wyników finansowych. W minionych pięciu latach firma zwiększała swój zysk na akcję o średnio 20,26% rocznie. Na kolejne pięć lat prognozuje się z kolei już tylko 10,23% wzrostu rocznie. Oznacza to, że w takim przypadku również i poziom wyceny powinien się co najmniej przepołowić - względem mediany z okresu dynamicznych wzrostów zysków. Uwzględniając to, akcje są w tej chwili w mojej ocenie już uczciwie wycenione i jeśli wycena ta pozostanie niezmieniona, akcje w następnych latach powinny rosnąć ok. 10% rocznie. Czas pokaże jak dalsza historia się potoczy i czy oraz w jakim stopniu moje oczekiwania do tej spółki się zrealizują - oczekuję powolnego, ale stabilnego, ok. 10% wzrostu kursu.

Etsy 31.12.2024 - 52,89 $

Największą procentową stratę w minionym roku wygenerowałem na spółce - Etsy. W minionych dwunastu miesiącach akcje po przeliczeniu do PLN spadły o niecałe 32%. Tym samym również i moja całościowa stopa zwrotu jeszcze więcej spadła, akcje względem mojej ceny wejścia się już przepołowiły. Mimo tego, dzięki ponadprzeciętnie małemu udziałowi tej firmy, strata nominalna nie jest tak duża - z dziewięciu stratnych otwartych pozycji, Etsy w ujęciu nominalnym jest na siódmym miejscu, tzn. na sześciu innych spółkach straciłem w 2024 roku w ujęciu nominalnym więcej.

Shopify 31.12.2023 - 106,33 $

Dobry z kolei za sobą rok ma Shopify. Pod względem nominalnym akcje tej firmy przyniosły mi czwarty największy zysk. Zysk który przyszedł dzięki powiększaniu pozycji - w 2024 roku raz spółkę uśredniałem. Całościowo w 2024 roku akcje wzrosły po przeliczeniu do PLN o 42,12%, a to powiększa moją całościową stopę zwrotu do 47,72%. Jako, że akcje tej firmy w portfelu też od stosunkowo niedawna goszczą, również i średnioroczna stopa zwrotu jest ponadprzeciętnie wysoka, ona w moim portfelu na tej pozycji sięga prawie 30% (rocznie).

Adobe 31.12.2024 - 444,68 $

Następna spółka w portfelu to Adobe. Rok temu firma ta była moją drugą największą pozycją, jej udział w portfelu sięgał 6,51%. Niestety jednak 2024 rok był niezwykle słabym dla spółki rokiem. Akcje po przeliczeniu do PLN straciły ponad 20% i jako, że wcześniej należała właśnie do największych pozycji w portfelu, w ujęciu nominalnym największą stratę wygenerowałem właśnie na tej spółce. Przez tą stratę jej udział w portfelu spadł do 3,47%, co oznacza cofnięcie na dziewiąte miejsce (pod względem wielkości udziału w portfelu). Problemem firmy jest nieoptymalne wykorzystanie sztucznej inteligencji, która u konkurencji przynosi lepsze wyniki. Adobe inwestując w sztuczną inteligencję wydaje pieniądze na utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu zysków. Konkurencja z kolei tempo wzrostu zysków powiększa. Przez to względem konkurencji Adobe traci na atrakcyjności, co odzwierciedlone jest spadkiem poziomu wyceny. Wycena ta aktualnie w mojej ocenie jest już nadzwyczajnie niska (zbliżyła się do dołka bessy z 2022 roku, przy tym tempo wzrostu zysków nie spadło). Z tego też względu myślę, że szanse na większe w 2025 roku wzrosty w tej firmie, będą wyższe. Ale czas pokaże. Ja w każdym razie, na tą chwilę nie planuję powiększać w niej swoich udziałów.

Pool Corporation 31.12.2024 - 340,94 $

Trzydziesta spółka w portfelu to Pool Corporation. Według oczekiwań analityków, zyski spółki w kolejnych pięciu latach rosnąć będą mniej niż 1% rocznie. Przez to na spółce obserwujemy trwającą już kilka lat konsolidację. Do czasu kiedy te zyski z powrotem nie wrócą do trendu wzrostowego, również i cena akcji raczej nie będzie rosnąć. Dlatego na tą chwilę nie zamierzam w tej spółce powiększać swoich udziałów.


Berkshire Hathaway B 31.12.2023 - 453,28 $

Jeśli chodzi o spółkę w której zainwestowałem najwięcej - jest nią Berkshire Hathaway. Spółka w portfelu gości od stosunkowo niedawna, przez to też dotychczasowa średnioroczna stopa zwrotu uwzględnia zaledwie okres półtora roku. W te półtora roku na tej firmie zarabiałem 23,97% rocznie. Warren Buffett (CEO spółki) to legenda inwestycyjna, legenda która w 2024 roku przyjęła pozycję mocno defensywną. Udział gotówki względem aktywów finansowych wzrósł do największych poziomów w historii firmy. Być może, właśnie Buffett kiedy inni są chciwi, zaczął się bać i stąd postanowił przyjąć bardziej defensywną pozycję. Więcej o tym opowiedzieliśmy w oddzielnym filmie, link: "Buffett sprzedaje akcje na potęgę". W związku z tym postanowiłem właśnie też, udział w tej firmie zwiększę do ponadprzeciętnie dużych wartości, aby w przypadku faktycznego nadejścia większych spadków, posiadać w portfelu spółkę, która w tym okresie powinna zachować stabilną pozycję. Patrząc na wycenę nie jestem jedynym inwestorem z takim tokiem rozumowania, bo wycena ta mimo przejścia spółki do defensywy mocno wzrosła (a powinna spaść, bo tym samy również i tempo wzrostu zysków powinno zmaleć). Aktualnie Berkshire Hathaway jest moją czwartą największą pozycją w portfelu i jak przyjdzie korekta, dalej będę chciał swój udział w niej powiększać.


Nemetschek 31.12.2024 - 93,60 €

Przedostatnia spółka w portfelu to Nemetschek. Akcje tej firmy w 2024 roku wzrosły po przeliczeniu do PLN o niecałe 19%. Całościowo na tej spółce zarobiłem dotychczas lekko ponad 40%. Jeśli się wszystko dobrze ułoży, myślę, że spółka ta pokona w 2025 roku swój dotychczasowy historyczny szczyt. Jeśli nadejdzie okazja, będę chciał swój udział w tej firmie dalej powiększać. Dotychczas na tej spółce zarabiałem ok. 27% rocznie.
 
Costco Wholesale 31.12.2024 - 916,27 $

Jedyna całkowicie nowa pozycja w portfelu to Costco. Akcje tej firmy po raz pierwszy kupowałem w kwietniu 2024 roku. Od tamtego czasu jej cena wzrosła o niecałe 35%, stając się tym niezwykle drogo wycenioną na rynku spółką. Firma działa w sektorze defensywnym i raczej nie można od niej oczekiwać silnego przyspieszenia wzrostu zysków, aczkolwiek spółka stale zwiększa swoją marżę, co to tempo wzrostu zysków troszkę podkręca. Mimo tego uważam, że akcje aby ponownie stały się interesujące do kolejnej transzy zakupowej, jej cena powinna spaść. Najlepiej gdybyśmy zeszli do okolic mojego wejścia, wtedy byłaby to dobra okazja do zakupów.

Podsumowując 28 akcji w portfelu wygenerowało zysk, a 9 stratę. Jakie dokładniej stopy zwrotu na poszczególnych akcjach od początku istnienia portfela wygenerowałem to widzicie w poniżej tabeli.W tej tabeli jest parę oznaczeń, które początkowy inwestor może nie zrozumieć, dlatego też je wyjaśnię: TTWROR (True Time Weighted Rate Of Return) oznacza osiągniętą stopę zwrotu od chwili zakupu, bez liczenia regularnie napływającej gotówki, która by tą stopę zwrotu sfałszowała, IZF (Interner Zinssfuss) to średnioroczna stopa zwrotu ze wzoru TTWROR, MDD (Max Drawdown) to maksymalne obsunięcie inwestycji liczone od chwili zakupu, a Duration to czas trwania tego obsunięcia (liczone od najwyższego poziomu notowań po zakupie), #Div to z kolei liczba otrzymanych od spółki dywidend - np. spółka Ross Stores wypłaciła mi już 27 razy dywidendę.
 


Tradycyjnie na sam koniec przejdę do moich corocznych prognoz na nowy rok, ale najpierw przypomnienie co pisałem rok temu, aby zobaczyć czy i w jaki stopniu takie moje prognozowanie się sprawdziło. Rok temu pisałem, że: myślę, że S&P500 w kolejnych dwunastu miesiącach wzrośnie o ok. 9% do poziomu 5200 punktów. Byłaby to najbardziej optymistyczna prognoza z listy prognoz banków inwestycyjnych, które przedstawiliśym w tym filmie (link). 

Jak widać rynek czasem lubi pozytywnie zaskoczyć, faktyczny poziom jaki indeks S&P500 na koniec 2024 roku osiągnął to 5 881 punktów. Przechodząc więc do 2025 roku: myślę, że w następnych 12 miesiącach rynek doświadczy większej zmienności. Prawdopodobnie doświadczymy co najmniej 10% korekty, a może nawet przekroczymy 15% spadków od szczytu. Mimo tego myślę, że pod koniec 2025 roku S&P500 będzie stać na poziomie 6 500 punktów. Oznaczałoby to, że roczna stopa zwrotu przekroczy 10%. Jako, że minione dwa lata były ponadprzeciętnie dobre, kolejny rok będzie troszkę słabszy, ale dzięki zapowiadanym deregulacjom rynku oraz obniżaniu podatków jak i dalszy rozwój sztucznej inteligencji, marże spółek dalej będą rosnąć, to z kolei prowadzi do wzrostu zysków jak i samego tempa wzrostu tychże zysków. Wyższe tempo wzrostu przekłada się na wzrost wyceny, który finalnie wywinduje ceny indeksów na nowe rekordy - S&P500 w mojej prognozie sięgnie pod koniec grudnia poziom 6 500 punktów.


Jeśli dotrwałeś/aś do samego końca, to jak co roku gratuluję. Jeśli chcesz się nauczyć inwestowania na giełdzie w taki sposób jak ja to robię, to możesz po więcej wiadomości sięgnąć do mojej książki "Giełda, inwestycje, trading".  Do sklepu z książką przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:


Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker do którego w ramach manewru przed ucieczką wzrostu kosztów u innego brokera, sam się przenosiłem i z którym już długu na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Więcej informacji dotyczącej promocji można znaleźć klikając na poniższy baner:

15 komentarzy:

  1. Znakomity wynika za 2024 rok. Jak dodać info o zmianach portfela na maila ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wysyłam informacje o zmianach portfela na maila. Taki newsletter mógłby być rozumiany jako nawoływanie do zakupu/sprzedaży akcji.

      Usuń
  2. Gratuluję wyniku:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna robota, gratuluję 🍾

    OdpowiedzUsuń
  4. dziękujemy za kolejny rok :) Oby tak dalej!

    OdpowiedzUsuń
  5. może wystąpisz kiedyś z Bratem w GIT ;-)??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zastanowię się jak przekroczymy 100k subów ;)

      Usuń
  6. Świetny wynik, a także artykuł! Bardzo cenię Was za rzetelność, spokój i konsekwencje w Waszych działaniach. Czy planujecie większe otwarcie się na rynki rozwijające się w nowym roku? Pozdrawiam serdecznie! Adam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na bieżąco staramy się dostosowywać do rynku i na tą chwilę nie widzimy w rynkach rozwijających się okazji. Kiedy jednak coś się zmieni, oczywiście będziemy próbować to wykorzystać.

      Usuń
  7. A co sadzisz o Synopsysie ktory poleca twoj brat? Jakie perspektywy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do długoterminowej inwestycji uważam, że jest to dobra spółka.

      Usuń
  8. Ja nie widzę tych komentarzy na blogu na bieżąco dodawanych po zakupie , bądź sprzedaży spółek z BSW??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Informacje o zakupie dodaję na Twitterze/X, na Facebooku, w komentarzach na blogu w analizie spółki oraz w rocznej aktualizacji portfela. W rocznej aktualizacji portfela, można to prześledzić tutaj: LINK

      O kolejnych transakcjach informować już będę w najnowszej rocznej aktualizacji portfela, czyli w komentarzach w tym poście.

      Usuń
    2. Czyli po prostu zmiany w portfelu bedą sie tu pojawiać jak w co roku?

      Usuń
    3. Tak. Transakcje na 2025 rok do tego portfela będą się pojawiać tutaj.

      Usuń